Politici lžou lidem do obličeje neustále. Podívejte se

Praha - Špičky ČSSD se příliš nevyznamenaly - i když Michal Hašek a jeho spojenci několik dní tvrdili, že nebyli na žádné tajné schůzce u Miloše Zemana. Teď se ale ukázalo, že jen nepokrytě lhali. Ale lhářů jsou v politice mraky.

Jedno staré přísoví praví: Politik může být neoblíbený, nebo i nenáviděný. Ale nikdy nesmí lhát! Nebo se u toho nechat chytit. Čeští politici buď tohle pořekadlo neznají nebo ho možná vědomě ignorují a doufají, že jim všechno projde.

A lež pánů Haška, Škromacha a Zimoly je tak pouze drobnou zastávkou na cestě dlážděné překrucováním faktů, mlžením nebo vědomým lhaním. Připomeňme si ty nejznámější z nich.

"Obálková aféra" Věcí veřejných

Když strana Víta Bárty a Radka Johna vstoupila na scénu, slibovala, že tu zavede nové pořádky. A to se jí povedlo. I když asi ne tak, jak to původně stratégové zamýšleli.

Malá strana se totiž brzy začala štěpit a hádat. Vzápětí se vyrojily tuny odposlechů a vše vyvrcholilo obálkami, ve kterých měly být statisícové úplatky za loajalitu. Celá kauza nakonec skončila před soudem.

David Rath a sedm milionů v krabici od vína

Bývalý středočeský hejtman byl vždycky zdatným řečníkem a své oponenty dokáže verbálně úplně rozcupovat. Když ho ale chytili policisté s krabicí napěchovanou miliony, řeč mu došla.

Nejdřív tvrdil, že o penězích v krabici nevěděl, potom, že mu policisté krabici sebrali a miliony do ní dali sami. To první vyvrátily odposlechy, podstrčení peněz zase záznamy ze dvou kamer, kterými si kriminalisté zatčení zaznamenávali.

Grossovy miliony a zlatonosná igelitka

Bývalý premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross dodnes nevysvětlil, kde vzal peníze na nákup luxusního bytu. Historka o tom, že mu miliony v igelitce přinesl strýček Vik, je sice úsměvná, nicméně vycucaná z prstu.

Křišťálového Grosse tohle mlžení stálo kariéru v politice. Ale nestrádal dlouho. Později totiž za velmi podivných okolností získa balík akcií, který u vynesl desítky až stovky milionů. Ani to dodnes nevysvětlil. Každopádně to myslel určitě UPŘÍMNĚ.

Kolik berete? Asi padesát

Ale nelže se samozřejmě jen na poslanecké nebo vládní úrovni. Ohýbat fakta zvládají i krajští politici. Například zlínský hejtman Stanislav Mišák, který v televizní diskuzi tvrdil, že bere měsíčně asi 50 tisíc korun. Ve skutečnosti je to ovšem skoro 80 tisíc.

Odkloněné miliony ministra Kocourka

Martin Kocourek nebyl příliš výrazným ministrem. Z funkce ovšem odcházel asi jako první český politik, který natrvalo obohatil naši slovní zásobu.

Jeho upocené vysvětlování toho, jak a proč schoval při rozvodu před manželkou 16 milionů korun, vstoupilo do dějin jako "odklonění peněz". I když Kocourkovi za čarování s penězi hrozil kriminál, nakonec nejspíš vyvázne - ale jen v případě, že část milionů odkloní zpátky bývalé paní Kocourkové.

S beranidlem na Úřad vlády?

A nakonec něco z nedávné minulosti. Pád vlády Petra Nečase přišel poté, co se ukázalo, že Nečasova milenka Jana Nagyová nechala vojenskými rozvědčíky sledovat premiérovu manželku Radku.

A zatímco ve skutečnosti šli na Úřad vlády dva lidé (policista a státní zástupce), Petr Nečas líčil, jak do budovy vtrhlo komando zakuklenců vybavené beranidly. To byl samozřejmě naprostý výmysl. A to, že Nečas celému národu tvrdil, že Nagyová není jeho milenka, až to skončilo svatbou, je opravdu trapné.

Související

Více souvisejících

Krize v ČSSD kauza Nagygate (od 13.6.2013) Michal Hašek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy