Uhde: V České televizi panuje strach už dlouho

Praha – Předseda Rady ČT Milan Uhde o dopise novinářů Radě ČT věděl dopředu, neboť ověřoval počet podpisů. Atmosféra strachu, jakou nyní pociťují zaměstnanci ČT v práci, však má dle Uhdeho kořeny v minulosti.

„Já jsem věděl, že dorazí. Signatáři se na mě totiž obrátili se žádostí, abych ověřil, že jich je skutečně třiadvacet, přičemž jenom dva hodlali a hodlají své jméno zveřejnit," uvedl Uhde v rozhovoru pro server Media Mania s tím, že text dopisu spatřil světlo světa již před volbami, ale novináři dopisem nechtěli zasahovat do předvolebních bojů. Ze strany vedení zpravodajství ČT totiž mělo dle dopisu docházet k upřednostňování Zemanovců, sociálních demokratů a hlavně Miloše Zemana.

Rada se nyní obrátí na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby věc prošetřil a sdělil stanovisko Radě ČT. Jedině tak se bude moci Rada ČT rozhodovat objektivně. Jestliže se pochyby potvrdí, následné rozhodování bude v rukou Dvořáka, což bude muset odsouhlasit Rada ČT. Jestliže pak Dvořák dle Uhdeho zajistí dostatečnou nápravu, nebude důvod jej odvolávat z funkce.

Uhde respektuje, že se někteří signatáři báli ozvat, neboť mají obavy o zaměstnání. Ostatně jim už mělo být i vyhrožováno, jak je uváděno v dopise Radě ČT. „Já jenom potvrzuji a ručím za to, a také jsem to dnes dopoledne v telefonickém hovoru panu řediteli řekl, že ten podnět nelze považovat za anonym. A kromě toho mají-li renomovaní zaměstnanci obavu z otevřené kritiky, tak to svědčí o tom, že by - já to říkám jako kondicionál - v České televizi mohlo existovat ovzduší strachu," dodal s tím, že taková atmosféra panovala v ČT již za generálního ředitele Jiřího Janečka.

Text dopisu Radě ČT zveřejnil ve čtvrtek server iDnes.cz. V textu se hovoří o nadržování některým stranám, o natáčení některých reportáží, za kterými se schovávala reklama, o vybírání zpráv ve prospěch Miloše Zemana zejména v době prezidentské volby. Jako příklad jsme vám přinesli část textu o reportáži od korunovačních klenotů, kde trpěl prezident Miloš Zeman „virózkou", záhy však byly záběry vyměněny za takové archivní, kde prezident nevrávorá.

V srpnu byla přesunuta moderátorka Daniela Drtinová, která umí politikům pořádně ale stále na úrovni zatápět, z velmi sledovaného vysílacího času do času, který až tak oblíbený není. Byla odejita z Událostí komentářů a dostala pro sebe Interview Daniely Drtinové. Když se pak rozpovídala v rozhovoru pro magazín Pátek, bylo patrné, že se domnívá, že byla převelena z politických důvodů.

Vedoucí Nových médií Pavlína Kvapilová se vzápětí nezastala přímo Drtinové, ale požadovala, aby taková rozhodnutí byla dělána více transparentně, aby nemohli vznikat spekulace, že se jedná o politickou objednávku. Následně však byla z ČT odejita.

V reakci na dopis Radě ČT vznikla „antistížnost", kterou podepsalo kolem šedesáti zaměstnanců ČT s tím, že na ně žádný nátlak vyvíjen nebyl. Bylo by ovšem zvláštní, pokud by byl nátlak vyvíjen například na zahraniční reportéry, kteří o SPOZ, ČSSD a Zemanovi neinformují.

Související

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Vlasta Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, míní Rychetský

Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl dnes předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na dnešní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.

Více souvisejících

Milan Uhde

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy