Livia začíná novou kariéru, komunista Remek vyčkává. Víme proč

Praha - Celé jedno desetiletí plnila Livia Klausová úspěšně roli první dámy po boku svého muže-prezidenta. Proslula loajalitou a nadhledem. Vedle toho se tato ekonomka věnovala i různým charitativním aktivitám, zejména pomoci dětem v dětských domovech nebo podpoře seniorů. Klausová se nedlouho před svými sedmdesátinami, které oslaví v neděli, začala připravovat na novou etapu ve svém životě - míří do diplomacie. Pověřovací listinu Zeman podepsal v úterý 5. listopadu, úřadu na Slovensku by se mohla ujmout v prosinci.

Ačkoli není kariérní diplomatkou, na tuto pozici ji prosadil prezident Miloš Zeman. Spekuluje se o tom, že to bylo za podporu Klausové v prezidentské kampani, v níž byl Zemanovým soupeřem šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Klausová dala najevo, že by nechtěla jako první dámu Therese Schwarzenbergovou, protože neumí česky. 

Slovensko už v polovině října vyslovilo s nominací nové české velvyslankyně oficiální souhlas. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák tehdy řekl, že by Klausovou v této roli považoval za symbol nadstandardních vztahů Česka se Slovenskem. Podobně se vyjádřil i premiér Robert Fico.

"Nepochybně se tam občas za ní zajedu podívat. Já jí to velmi přeju. Ona měla pocit, že posledních 24 let dělá pouze manželku, takže se do toho teď vrhla s plným elánem, až mě překvapila, jak se tomu intenzivně věnuje. Přeju jí, aby se jí dařilo," řekl na adresu své manželky bývalý prezident.

Klausová se funkce velvyslankyně ujme v okamžiku, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Jako velvyslankyně bude mít významnější pozici než má v současnosti její manžel.

Livia se uměla ozvat

Pro roli první dámy, kterou zastávala v letech 2003 až 2013, měla průpravu již z doby, kdy byl Václav Klaus premiérem. Většinou stála v pozadí, v případě potřeby se ale dokázala ozvat. Vystoupila například v roce 1997 v období takzvaného sarajevského atentátu, během nějž část politiků ODS vyzvala jejího muže po skandálech s financováním strany k odstoupení. Tehdy Klausová na Václavském náměstí na manželovu podporu přečetla dopis jejich mladšího syna.

Sympatie veřejnosti, především žen, si získala za způsob, jak se dokázala vypořádat s manželovou nevěrou (sám Klaus ji nazval "přecházením na červenou"), na kterou upozornil bulvární tisk v letech 2002 a 2003. Klausová zůstala nad věcí, přiznala však, že toto období pro ni bylo lidsky velmi složité. Poznamenala k tomu: "Nevěra je těžká věc. Ale pokud někoho znáte desítky let, tak je spousta pro, kvůli kterým s tím člověkem zůstanete, ačkoliv to není lehké."

S manželem, kterému říká prostě "Klausi", se Livia seznámila při semináři španělštiny na pražské Vysoké škole ekonomické (VŠE). Vzali se po šestileté známosti v roce 1968. Podle Klause vnesla Livia (rozená Mištinová), původem ze Slovenska, do jeho života "více citu a opravdovosti než chladné racionality". Klausovi mají dva syny: Václava (1969), ředitele soukromého pražského gymnázia PORG, a Jana (1974), finančního analytika. Radost jim dělá i šest vnoučat.

Komunista Remek čeká na rentu z Bruselu

Dalším propíraným kandidátem na velvyslance bylo jméno komunisty Vladimíra Remka, kterého chce Miloš Zeman poslat do Ruska. Jenže jmenovací dekret Remkovi prezident ještě nepodepsal.  

Podle informací Reflexu.cz jde o to, že Remek je od července 2004 europoslancem, a ti berou po ukončení mandátu doživotní vysokou rentu. Zástupce KSČM by ji ale nedostal, pokud by mandát složil předčasně. Mandát mu skončí v květnu příštího roku. Remkův výběr přitom obhajoval Zeman tím, že místo velvyslance v Moskvě je už dlouho opuštěné a je potřebné ho rychle obsadit. V hlavním městě Ruska nemáme šéfa diplomatické mise už od ledna letošního roku.

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová Vladimír Remek

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 37 minutami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy