Praha - Kvůli vleklé ekonomické krizi může pravicový či levicový extremismus přerůst v hrozbu terorismu. Zvláště v případě, pokud se hospodářská a společenská situace v Evropě nebude zlepšovat. Uvádí to dnes zveřejněné zpráva Vojenského zpravodajství (VZ) za rok 2012. České republice a jejím spojencům podle ní nadále hrozí teroristické útoky islamistických skupin.
"Vzhledem k možným důsledkům probíhající ekonomické a společenské krize není vyloučen ani vzestup rizika souvisejícího s hrozbou terorismu, ve který by v případě absence pozitivního vývoje v Evropě mohl přerůst levicový nebo pravicový extremismus," uvádí zpráva VZ.
V souvislosti s extremismem se vojenští zpravodajci snaží odhalovat pokusy radikálů proniknout mezi vojáky. Uchazeči o vstup do armády jsou proto prověřováni. "Vojenské povolání je u příznivců krajní pravice atraktivní zejména z důvodu možnosti získat speciální výcvik. V porovnání s předchozími roky byla míra výskytu těchto rizik srovnatelná," píše se ve zprávě.
VZ také v roce 2012 odhalilo několik Afghánců, kteří chtěli pracovat pro české vojáky v zahraniční operaci ISAF a existovalo u nich riziko napojení na nepřátelské ozbrojené skupiny.
BIS varuje: Stát neřeší problémy, lidé přestávají věřit v demokracii
"Je pravděpodobné, že neřešení sociálních problémů, často spojovaných s etnicitou problémy zasažené skupiny tzv. „nepřizpůsobivých", povede k dalšímu růstu napětí v daných oblastech. Jedním z důsledků může být i vzrůst podpory extremistickým subjektům. Navíc hrozí riziko, že i standardní politické strany, zejména na komunální úrovni, budou postupně přebírat rétoriku či některé postoje extremistů a využívat je v rámci politického boje. Postupně by tak mohlo dojít i k částečné radikalizaci běžných politických stran, jejíž příčinou mohou být obavy ze ztráty voličské podpory," píše se v nové zprávě BIS.
"Pokud nemá být tento scénář naplněn, bylo by potřeba vzdát se „bázlivého" přístupu k daným problémům, zejména etnickým, a přestat se vyhýbat reálnému popisu existujících problémů. Je nutné opustit neustálé nikam nevedoucí akademické debaty a cíleně se zaměřit na konkrétní projekty a záležitosti praktického rázu. Jedině tak lze ubrat argumenty extremistickým uskupením, a nepřímo tak snížit jejich popularitu," vyruje BIS.
Některé incidenty (např. útok na prezidenta republiky v Chrastavě) i další události v roce 2012 naznačily, že ohrožení demokratických principů ČR nemusí nutně vycházet pouze z aktivit subjektů označovaných za extremistické, jejichž mobilizační potenciál je poměrně nízký. Zdrojem takového ohrožení se za určitých okolností může stát i nárůst nedůvěry některých skupin obyvatel k fungování demokratických principů obecně.
BIS k tomu poznamenává: "K vytváření takové nedůvěry mohou přispívat nejen dopady ekonomické krize a úsporná opatření vlády, ale zejména pak nejrůznější korupční kauzy, dysfunkce orgánů státní moci, působení klientelistických struktur, nedostatečná osobní odpovědnost úředníků a veřejně činných osob za učiněná rozhodnutí atd. To vede u značné části lidí k frustraci, pocitu bezmoci a bezvýchodnosti současné situace. Projevy legitimní občanské nespokojenosti se pak mohou snadno stát motivem pro různé neformální platformy či iniciativy nebo některá občanská sdružení či dokonce politické strany k tomu, aby se snažily legitimní občanskou nespokojeností manipulovat a pod hlavičkou boje proti nešvarům ve společnosti se pokoušely prosazovat své privátní cíle, spočívající například až v destrukci tradičního modelu zastupitelské demokracie."
Související
Okamura může na jednu věc zapomenout, vysvětluje BIS
BIS odhalila běloruské špiony. Ministerstvo už jednoho vyhostilo
BIS , Terorismus , extremismus
Aktuálně se děje
před 36 minutami
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
před 1 hodinou
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 2 hodinami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 3 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 4 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 6 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 6 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 6 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 7 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 8 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 9 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 10 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 11 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 12 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 14 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 15 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 19 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková