Kdy bude nová vláda? Zrychleme tempo, dupli si lidovci

Praha - Strany vyjednávající o nové vládě by mohly zrychlit tempo společných rozhovorů, protože jednání se příliš vleče. Novinářům to po dnešním zasedání předsednictva KDU-ČSL řekl první místopředseda strany Marian Jurečka. Očekává, že nejkontroverznější témata společných rozhovorů strany proberou zhruba do dvou týdnů.

Bezprostředně po volbách vypukla vnitrostranická krize v ČSSD, která hned v počátku vyjednávání zdržela. "Mohli bychom všichni podstatně přidat, protože už jsme ztratili těch 14 dnů na úvod. A myslím si, že by se dalo jednat řekněme po dvou po třech dnech," řekl novinářům Jurečka. První místopředseda lidovců je prý ale přesvědčen, že KDU-ČSL, ČSSD a hnutí ANO tempo schůzek urychlí.

Podle šéfa ANO Andreje Babiše ale tempo vyjednávání odpovídá politické realitě. "Je to přesně sedm dní, co jsme se poprvé potkali s ČSSD. Je to první týden a na prvním jednání jsme si řekli postup a strategii, takže je to týden," řekl při příchodu na nedělní schůzku s ČSSD Babiš.

Podle něj je důležité, aby strany během dvou až třech týdnů prodiskutovaly oblasti, v nichž hrozí největší neshody. "Abychom viděli, jestli má smysl pokračovat v debatách, které by směřovaly k nějaké koalici," uvedl Jurečka. Organizace schůzek je přitom podle něj hlavně na ČSSD, která vyhrála volby. Po vyjasnění pozic v problematických tématech se lidovci rozhodnou, zda se stanou součástí vládní koalice, odejdou do opozice nebo budou vládu alespoň tolerovat, dodal.

ANO a ČSSD mluví o shodě

"V celé řadě oblastí bylo dosaženo výrazné shody a myslím, že se začíná vytvářet podklad možné budoucí vládní spolupráce. Nicméně zůstává celá řada okruhů, které jsme uzavřít nedokázali," prohlásil předseda ČSSD. Doufá ale, že po sobotním jednání už by mohly být obě strany dále a "bavit se o znění koaliční smlouvy".

Zástupci obou týmů se shodují na nutnosti posílit absolutní otevřenost státní správy a více podporovat hospodářský růst a zvyšování pracovních míst, doplnil Sobotka. Úspor nehodlá ani jedna ze stran dosahovat formou škrtů veřejných investic ani škrty v platech zaměstnanců veřejného sektoru, ale považují za klíčové zaměřit se na výdaje na provoz státu. Deficit státního rozpočtu by také podle možných koaličních partnerů neměl přesahovat tři procenta HDP.

Zástupci ANO se podle Babišových slov zajímali především o vedlejší náklady státu a hospodaření ministerstev, píše web CT24. "Máme pocit, že s nimi stát nakládá velmi nehospodárně," zdůvodnil předseda ANO. Zároveň zdůraznil potřebu zmapovat stávající závazky jednotlivých resortů.

"Nadále si myslíme, že nejdříve je třeba se pokusit zásadním způsobem změnit způsob řízení jednotlivých resortů, zvyšování daní pro nás není řešení. Ale dnes jsme pokročili, vyjasnili jsme si plno kontroverzních věcí. Nicméně základní premisa šetřit, snížit náklady, centralizovat některé činnosti nákupní a vybrat daně trvá, v tom chceme pokračovat," zhodnotil stávající situci Andrej Babiš.

Související

Jan Hamáček /ČSSD/

Předseda sněmovny chce silnou vládu

Praha - Koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL je podepsána. Stalo se tak v pracovně kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny, sociálního demokrata Jana Hamáčka. A jeho stranická příslušnost předurčila jeho komentář ke vzniku nové vlády.

Více souvisejících

Povolební vyjednávání KDU - ČSL Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy