ODS po volebním debaklu: Co se ve straně děje?

Praha - Občanští demokraté řeší, kde po neúspěchu ve sněmovních volbách ušetřit. Ze sídla na pražské Pankráci se zatím stěhovat nebudou, možná ale omezí provoz. Novinářům to po včerejším jednání výkonné rady řekl úřadující předseda Martin Kuba.

Podle Kuby ODS, která dostane na příspěvcích od státu výrazně méně než po minulých volbách, není na dně, ale musí se uskromnit. "Jsme na to připraveni. Budeme o tom diskutovat s předsedy regionů," uvedl bez bližších podrobností Kuba. První úsporná opatření by podle něho mohla začít od začátku ledna. "Neplánujeme změnu sídla, jen diskutujeme, zda bude upraven provoz a jestli budeme potřebovat využívat všechny prostory," dodal úřadující šéf strany.

Náklady na předvolební kampaň podle ODS činily do 40 milionů korun, zhruba stejnou částku strana získá na příspěvcích od státu.

Vedení strany diskutovalo také o nedávném vyloučení Jany Nečasové (dříve Nagyové) ze strany. Kuba označil rozhodnutí místního sdružení ODS Praha Zličín za standardní proces. Nečasová byla podle sdružení vyloučena kvůli porušení stanov.

Kdo bude novým předsedou ODS?

Výkonná rada se zabývala rovněž přípravou volebního kongresu, který se uskuteční 18. a 19. ledna v pražském hotelu Clarion. Podle Kuby by se na kongresu mohlo diskutovat o změně organizační struktury a stanov. Někteří straníci navrhují omezení počtu místopředsedů. Lednová volba bude ale ještě podle platných stanov.

Na šéfku strany chce na kongresu kandidovat dosavadní místopředsedkyně Němcová. Vyrostla jí však konkurence.

"Petr Fiala byl (na předsedu strany) nominován sněmem ODS Brno-město jednomyslně," uvedl Libor Šťástka z vedení brněnské ODS. Jednání nejvyššího vedení brněnské občanské demokracie se protáhlo do pozdních pondělních hodin, píše CT24. Ještě před ním se s delegáty sešel také Fiala. "Vidím pozitivní snahu členů ODS o obnovu strany, získání důvěry veřejnosti a celkovou změnu." Podle něj jsou to hlavní předpoklady, za nichž je ochoten kandidaturu přijmout.

Fiala zdůraznil, že toto rozhodnutí chce nyní dobře uvážit, protože jeho snahou ve vedení ODS by bylo nestát se její "novou tváří" pro voliče, ale především začít pracovat na celkové změně strany. Ke svému rozhodnutí o nominaci potřebuje, jak uvedl, ještě několik dní, přičemž členy ODS nechce držet v napětí.

„Je to jméno, které si bezesporu umím představit v čele ODS. Je to člověk, který dokáže své politické názory formulovat, který je dokáže formulovat do knihy, do textů. Je to člověk, který stál v čele Masarykovy univerzity," hodnotí Kuba pro rozhlas.cz a dodává, že dle jeho názoru by měl Petr Fiala v čele ODS velkou váhu.

„Byl by to velmi dobrý taktický, ale i strategický tah, protože profesor Fiala by symbolizoval snahu ODS vykročit skutečně někam jinam a rázně," domnívá se komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala Kuba

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy