Exministr Fiala - spasitel ODS? Stranu čeká revoluce

Brno - Petr Fiala se nejpozději do příštího pátku rozhodne, zda přijme nominaci na předsedu ODS. Sdělil to dnes ČTK s tím, že cítí velkou podporu členů strany. Zároveň ale zdůraznil, že jen jeho zvolením do čela občanské demokracie se její problémy nevyřeší. Podle něj jsou nutné změny na všech úrovních strany. Fiala se stal před časem členem místní organizace ODS Brno-střed, která jeho nominaci navrhla. Následně ji schválili delegáti sněmu ODS Brno-město.

Občanští demokraté si nové vedení zvolí na lednovém kongresu. Svolali ho poté, co ODS ve sněmovních volbách získala jen 7,72 procenta hlasů, a zaznamenala tak nejhorší výsledek ve své historii. V souvislosti s funkcí šéfa ODS bývá skloňováno také jméno Miroslavy Němcové. Úřadující šéf Martin Kuba, který se z prvního místa jihočeské kandidátky nedostal do Sněmovny, na předsedu kandidovat nechce.

"Miroslava Němcová je politickou osobností, které si vážím. Pro ODS udělala v minulosti, v těžkých chvílích, velice mnoho. Dělá velmi dobrou práci i dnes. Ale já opravdu nemám v úmyslu a nechci posuzovat jednotlivé vedoucí představitele ODS. Jestliže řada členů ODS vyzývá mě, abych kandidoval, tak nad tím přemýšlím," říká Fiala v rozhovoru pro tyden.cz.

A na adresu Kuby dodal: "Martina Kubu jsem poznal jako mimořádně pracovitého člověka, kterému hodně záleží na osudu ODS. Ačkoli to není na veřejnosti tolik vidět, prokázal to třeba v kritických chvílích po pádu Petra Nečase a v době, kdy se strana připravovala na tyto volby. Myslím, že ODS není v situaci, kdy by si mohla dovolit osobnosti z různých proudů ve svém středu házet přes palubu."

Výměnou předsedy ODS problémy nevyřeší

Fialovu kandidaturu do čela ODS podporují kromě brněnské i další stranické organizace, například břeclavská nebo ostravská. Fiala ale zdůrazňuje, že pouze výměnou předsedy ODS své potíže nevyřeší. "Nechci být maskou, kterou si nasadí stará ODS. Tu výzvu mohu přijmout, jen když budu cítit, že za ní je opravdová touha po změně na všech úrovních strany," uvedl.

Připustil, že je překvapený, jak velké podpory se mu z řad členů ODS v těchto dnech dostává. Vidí v tom jejich motivaci problémy strany řešit. Opakovaně uvedl, že se chce podílet na nutných změnách. "Ale současně je důležité říct, že nejsem žádný mesiáš, který se postaví do čela a tím se to vyřeší. Problémy ODS jsou dlouhodobé a hlubší a bez vůle ke změně a každodenní práce napříč ODS se neposuneme dál," zdůraznil.

"Musíme opustit představu politického vůdce, který vyhlašuje pravdy v jednoduchých větách a mlátí do stolu. To odpovídá nějakým historickým klišé, nikoli politické realitě dnešních dní. Podívejme se do zahraničí, kdo stojí v čele úspěšných stran. To jsou jiné typy osobností, které své vůdcovství projevují spíš v tom, že dokážou lidi přesvědčit a koncentrovat různé názory do společné síly. Když o sobě někdo tisíckrát prohlásí, že je lídrem, a lidé to tak nebudou cítit, tak lídrem není. Mohu na to říct pouze to, že dvacet let stojím v čele nějakých institucí, vedu je a určuji jejich směr. To snad o něčem svědčí," míní Fiala.

"ODS je catch-all party (strana oslovující všechny sociální skupiny - pozn. red.) svým zaměřením už od dob Václava Klause. V českých podmínkách je catch-all party strana s ambicí 25 procent a více. Což samozřejmě nejsou vyhranění voliči na kraji politického spektra, ale i ti, kteří se pohybují ve středu. Nezískáte je ale posunutím programu či faktického konání do středu. Tam totiž narazíte na konkurenci, která je třeba díky marketingovým nástrojům lepší než vy. Je potřeba stranu upevnit v pravé části spektra a odtud atakovat střed. ODS musí mít ambici být catch-all party, ale současně musí být hegemonem na pravé části spektra. Čitelná pravicová strana nabízející ideově ukotvenou konzervativně-liberální politiku pro třetinu společnosti. To je mimochodem taktika, kterou uplatnily všechny velké úspěšné pravicové strany v jakékoli zemi. To je jediná možná cesta," myslí si.

Fiala vedl v předčasných volbách jako nestraník jihomoravskou ODS. Přestože pro ODS znamenaly sněmovní volby citelnou ztrátu voličské podpory, Fiala patřil k jejím neúspěšnějším kandidátům. Získal 11.372 preferenčních hlasů a byl zvolen poslancem.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala ODS

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 56 minutami

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy