Podnikatelka v kauze Rath: Část zisku jsem chtěla dát ČSSD

Praha - Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) dnes soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět na krajské volby 2012. Řekla to prý tehdejší člence krajského výboru ČSSD Kateřině Pancové. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nemá informace o tom, že by Salačová někdy straně darovala peníze. Mohla by tak učinit jen písemnou smlouvou, která by byla zveřejněna, napsal ČTK.

Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům, které v případu přehrává Krajský soud v Praze. Uvedla, že nešlo o jasně stanovenou částku. "Zmínila jsem se (Pancové), že se vzdám části zisku, aby měli něco na volby, ale neznamenalo to, že budu přispívat na volby nějakou částkou předem určenou," prohlásila Salačová, o níž Rath již dříve hovořil jako o člověku, který se mohl zapojit do shánění peněz na kampaň.

Salačová se vyjadřovala k odposlechu jejího rozhovoru s Pancovou v její ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. Pancová, která je v kauze také obžalována, byla dříve v krajském výboru ČSSD a do svého zatčení také na kandidátce strany do krajských voleb v roce 2012. Vedení sociální demokracie jí pak pozastavilo činnost.

Salačová po svém komentáři před soudem novinářům svá slova upřesnila a uvedla, že nemyslela dar přímo pro ČSSD. "Jen jsem řekla, že bych se klidně vzdala části zisku a že bych to dala na volby. Neřekla jsem konkrétně jaké straně," dodala. Dar prý s nikým nekonzultovala, ani ji o něj nikdo nežádal. Peníze prý nakonec žádné straně nedala.

"Přispět by mohla podle našich pravidel pouze formou písemné darovací smlouvy, se kterou by musela ČSSD souhlasit. Tato smlouva by byla následně automaticky zveřejněna. Pokud vím, žádný takový dar ČSSD nikdy neobdržela. V současné době by navíc takový dar procházel transparentním účtem," uvedl v reakci Sobotka. Místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec odkázal na přehled darů a výroční zprávu dostupnou na webu strany.

Salačová dnes také uvedla, že částem odposlechů, které jsou lépe slyšitelné, nemusí nezasvěcený člověk rozumět, a pokusila se je vysvětlit. Rath si dnes stejně jako v úterý, kdy soud odposlechy začal přehrávat, stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu a nesrozumitelnost.

V úterý v reakci na jeden z nich řekl, že ho současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová v souvislosti krajskými volbami varovala před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii. Benešová to dnes ČTK potvrdila, varování však podle ní bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. Za Rathovými slovy prý může být snaha ministryni ublížit.

Byla to gentlemanská dohoda

Dnes přehrávaný záznam z kanceláře Pancové se týkal stavebnictví. "Byla jsem na návštěvě u paní doktorky, ukázala mi tabulku, která byla nesrozumitelná," řekla podnikatelka. V dokumentu prý byl rozpočet na opravu Buštěhradu. Salačová soudu také zmínila, že podepsala smlouvu s firmou Konstruktiva Branko. "Ze zisku se máme dělit 70 na 30, byla to gentlemanská dohoda," dodala. Manažer firmy Pavel Držďanský je také mezi obžalovanými.

V dalších záznamech bylo například slyšet, jak Pancová rozebírá se svým přítelem Petrem Kottem, který s ní a Rathem patří v kauze mezi hlavní obžalované, například postupy týkající se nákupu akcií a zlata. S jiným člověkem se také bavila o provozu nemocnice. Pancová soudu řekla, že se jednalo o standardní poradu s náměstkem nemocnice. Bavili se podle ní o stavebních pracích placených z dotací Evropské unie. "Byla to provozní porada, které jsme měli téměř obden," dodala.

Rath s Kottem soudu opakovaně namítali, že odposlechům není rozumět. Rath také uvedl, že některé nahrávky neodpovídají jejich přepisu, který současně s poslechem může číst. "Ačkoliv v přepisu se zmiňuje mé jméno, nic takového nezaznělo," dodal. Řekl také, že témata, o kterých se lidé na záznamech baví, nemusely nic znamenat. "Jedna věc je, jestli se někdo s někým sejde a povídá se. Nemusí to odpovídat realitě, tedy jak se to promítlo ve skutečnosti. Já říkám, že nepromítlo," řekl exposlanec.

Žalobce Petr Jirát považuje policejní odposlechy za hlavní důkaz a je přesvědčen o jejich významu. Podle něj je vše důležité srozumitelné a také přepisy odpovídají nahrávkám. Navíc se prý zatím jedná o první odposlechy a nejdůležitější prý budou na řadě postupně.

Související

Státní zástupce Petr Jirát

Rath lhal. Žalobci se mu nemusí omlouvat, rozhodl nově soud

Středočeské krajské státní zastupitelství se nemusí omlouvat Davidu Rathovi za mediální výrok, že bývalý hejtman ve své korupční kauze lhal. Dnes o tom pravomocně rozhodl odvolací soud. Zároveň vrátil k novému projednání další část Rathovy žaloby na ochranu osobnosti. Někdejší politik měl totiž podle soudců správně zažalovat ministerstvo spravedlnosti, nikoliv státní zastupitelství.
David Rath

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu prominul druhou část desetimilionového peněžitého trestu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Hana Černá.

Více souvisejících

Kauza: Rath Ivana Salačová (obžalovaná v kauze Rath)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy