Remek má naspěch, česká diplomacie ho chce rychle v Rusku. Proč?

Praha - Česká diplomacie by uvítala, kdyby se budoucí velvyslanec v Rusku Vladimír Remek (KSČM) plnohodnotně ujal své funkce ještě před únorovým zahájením zimních olympijských her v Soči. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo tiskové oddělení ministerstva zahraničí. Remek, dosud europoslanec, se nyní na výjezd připravuje, zaměstnancem ministerstva na plný úvazek dosud není.

Nástup Remka do Moskvy se předpokládá v lednu. K tomu, aby se ujal funkce, bude ještě třeba, aby předal pověřovací listiny ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ten organizuje 7. února v Soči slavnostní recepci k zahájení olympiády, na kterou zve nejvyšší zástupce zemí včetně prezidenta Miloše Zemana. Bilaterální setkáni Zemana a Putina se podle Hradu nechystá. Česká diplomacie usiluje o to, aby Remek Zemana uvítal už jako oficiální velvyslanec.

Ambasador v Moskvě chybí od letošního 1. ledna. Posledním byl od roku 2010 Petr Kolář, který byl odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012. Kolář pak z diplomacie zcela odešel.

Bývalý kosmonaut Vladimír Remek má v Rusku silnou pozici. „Stal se jakoby naším synem, na něhož můžeme být hrdi," radoval se z nové Remkovy funkce velvyslance v Rusku jeho někdejší velitel z vesmírné lodě Sojuz-28 Alexej Gubarev. Nepřeháněl. Remek se po svém letu do vesmíru v roce 1978 stal Hrdinou SSSR a mluvil pomalu lépe rusky než česky.

V devadesátých letech po potupném odchodu z armády využil opět své ruské kontakty a propagoval český průmysl. V minulé dekádě se v Evropském parlamentu stal jedním z nejvlivnější českých poslanců, opět kvůli svému věhlasu a kontaktům na Rusko, píše server e15.cz.

V roce 2012 Remka komunisté lákali jako kandidáta na prezidenta. Nakonec odmítl. Kdyby přijal, je téměř jisté, že by dnes nebyl Miloš Zeman prezidentem, protože by mu odčerpal značnou část levicových hlasů.

Není jasné, zda už tehdy Zeman za nekandidování přislíbil Remkovi nějakou protislužbu. Remek se každopádně jasně vyslovil pro volbu právě Zemana: „Mám tisíce důvodů. Znám Miloše Zemana dlouho a osobně. Má obrovskou politickou zkušenost, a co je důležité, má životní zkušenosti, a to nejen pozitivní – ze stoupající kariéry zažil i velmi tvrdý pád. Mohl bych jmenovat více důvodů, za důležité však považuji, že to není pravicový člověk. Od roku 1989 jsme měli jen pravicové prezidenty, je čas na změnu." 

Související

Jiřina Bohdalová

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Deník to uvedl s odvoláním na seznam navržených kandidátů, který získal.
Remek, Vladimír

Piloti vzpomínali na armádní stíhací pluk v Plané, dorazil i Remek

Historii 1. stíhacího leteckého pluku Zvolenského, který téměř 50 let patřil mezi základní složky československé armády, si dnes připomněli jeho bývalí členové na letišti v Plané u Českých Budějovic. Mezi nimi byli například velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek nebo kosmonaut Vladimír Remek. Zvolenský letecký pluk vznikl před 75 lety a mimo jiné zasáhl i do bojů druhé světové války.

Více souvisejících

Vladimír Remek velvyslanectví Rusko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

Netanjahu: Jdeme si pro vítězství. Izrael podnikne invazi do Rafahu bez ohledu na příměří

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy