SPOZ se chystá na sjezd. Vyškrtne se slovo "zemanovci" z názvu?

Praha - Sjezd Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) v sobotu v Praze rozebere příčiny volebního neúspěchu strany v letošních sněmovních volbách. Straníci by měli také mluvit o blížícím se mimořádném volebním sjezdu strany, který se má uskutečnit v březnu. ČTK to dnes řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Zemanovci v letošních volbách do Sněmovny získali jen asi 1,5 procenta hlasů.

Čestný předseda strany a prezident Miloš Zeman na sobotní sjezd nepřijede kvůli zaneprázdnění, o účast na březnovém sjezdu však prý má zájem. Z členů vlády by mohl dorazit ministr vnitra a volební lídr strany v Moravskoslezském kraji ze sněmovních voleb Martin Pecina.

Hovořit by se podle Štengla mohlo i o rozpočtu strany a o splácení dluhů z předvolební kampaně. Jak uvedl, strana si vzala úvěr deset milionů korun, který bude bude splácet mimo jiné z příspěvku za získané hlasy a z členských příspěvků. Na splácení se budou podílet i kraje, kde se členové strany dostali do krajských zastupitelstev.

Případného štěpení strany nebo vytvoření platformy kolem Miroslava Šloufa se Štengl neobává: „Já se o platformu nezajímám. Vím, že se sešlo pár desítek lidí neuspokojených z minulých kandidátních listin. Nechci se k tomu vyjadřovat. Nás je asi 3000 členů, pokud mám poslední informace. To znamená, že pokračujeme dál. Tohle je takový bilanční rekapitulační sjezd. Co se týče Miroslava Šloufa, on říkal, že vystoupí ze strany sám, takže není co dodat."

Bude se škrtat v názvu?

Podle řady analytiků SPOZ nejvíce uškodily vnitřní spory, které se rozhořely s blížícími se předčasnými volbami. Několika regionálním organizacím se totiž nelíbily výrazné zásahy vedení SPOZ do kandidátních listin, které kraje předsednictvu předložily.

Prezident Zeman v polovině prosince označil za důvod neúspěchu strany ve volbách sám sebe. Krátce po volbách také řekl, že chtít po SPOZ, aby po volebním neúspěchu jeho příjmení z názvu odstranilo, by byla zbabělost. Přivítal by proto, kdyby s návrhem přišli sami členové.

„Já jsem zemanovec, pro myšlenky Miloše Zemana jsem vstupoval do této strany a pak jsme se rozhodli, že budeme používat tento název. Ale můj názor je můj vlastní, já musím respektovat členskou základnu, takže budeme diskutovat, jak s dovětkem zemanovci naložíme," vysvětlil pro rozhlas.cz Štengl.

Prezident Českému rozhlasu před časem vysvětlil, proč se k němu vlastně Strana práv občanů hlásí ve svém jménu. „V době, kdy tento nápad vznikal, jsem se dosti postavil proti tomu a byl jsem umlčen argumentem, který byl – a možná ještě je – v té době validní. Oni mi říkali, když tam nebude nějaký markant, něco, co nás zřetelně diferencuje od jiných, tak si nás budou plést s jinými stranami s obdobným názvem. Takže název tam zůstal a já si myslím, že to není na škodu. Je to vůle členů této strany," uvedl v Hovorech z Lán.

Související

Miloš Zeman, prezident ČR

Prezident Zeman na sjezdu SPOZ volal po přímé volbě starostů

Prezident Miloš Zeman dnes na sjezdu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) znovu volal po zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Straně slíbil, že zůstane jejím čestným předsedou a nadále jí propůjčí své jméno. Zároveň ji vyzval, aby po vzoru slovenského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které vyhrálo parlamentní volby, postavilo silného lídra. SPOZ si dnes na sjezdu zvolila nové vedení, stranu povede dosavadní předseda republikové kontrolní komise Martin Šulc.
Jaroslav Foldyna

Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost

Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém dnešním odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost. ČTK řekl, že je naopak připraven opustit výbor pro obranu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka ČTK sdělil, že Foldyna je ve výboru za ČSSD a místo by mělo připadnout jinému členovi klubu. V nejbližší době se Foldyna nechystá ve Sněmovně připojit k žádnému jinému klubu, aktuální podle něj není ani vstup do jiné politické strany.

Více souvisejících

spo- Zemanovci Miloš Zeman Zdeněk Štengl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy