Praha - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal ve středu na předvolebním mítinku v Brně pěstí do obličeje, sdělil agentuře Mediafax poslanec Jeroným Tejc. Policie útočníka zadržela a případ vyšetřuje.
K incidentu došlo na brněnském Makovského náměstí nedaleko restaurace Rubín. O motivu 48letého útočníka nechce policie spekulovat. "Muže na služebně zatím vyslýchají kriminalisté," řekl Mediafaxu mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.
Sobotka mezitím odjel do nemocnice na vyšetření, po napadení si stěžoval na bolest hlavy. Mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích Anna Mrázová Mediafaxu sdělila, že Sobotka po ošetření zůstal hospitalizovaný. "Další podrobnosti o svém zdravotním stavu nedovolil pacient zveřejnit," řekla Mrázová.
Sociální demokraté kvůli útoku přerušili kampaň v celém regionu. "Do konce tohoto týdne nebude na jižní Moravě probíhat předvolební kampaň. Tato situace je velmi vážná a moc mě to mrzí," řekl Tejc. Podle jeho slov incident nastal ve chvíli, kdy se politici střídali na pódiu. "Pán něco říkal, Bohuslav se k němu naklonil a dostal velmi tvrdou a zákeřnou ránu," popsal Tejc.
Podle svědků byl muž, který na Sobotku zaútočil pěstí z bezprostřední blízkosti, opilý. "Tuto domněnku zatím nelze potvrdit ani vyvrátit," řekl Mediafaxu mluvčí Malášek.
Právě ve středu ČSSD vyzvala prezidenta Václava Klause a další politiky demokratických stran, aby veřejně odmítli násilí na mítincích sociální demokracie.
Agresivita provázela mítinky ČSSD už v úterý. Na předvolební akci ve středočeském Slaném se objevil transparent s nápisem "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". V Kladně pak ve stejný den mezi účastníky mítinku sociální demokracie někdo hodil litrovou sklenici s utopenci. Sklenice byla původně namířena na Jiřího Paroubka, který stál na pódiu. Dopadla však na deštník Michaely Škardové, "mluvčí" manželky šéfa sociálních demokratů Petry Paroubkové. Kvůli nebezpečí vážného zranění strana celý útok zdokumentovala a podala na útočníky trestní oznámení.
Ve středu studenti se sirénou a transparenty přerušili projevy volebních lídrů ČSSD v Šumperku. Po chvilce v klidu mítink opustili.
Špičky ODS už v úterý útoky odsoudily, ve středu se podobně vyjádřil i prezident. "Moc bych si přál, aby se u nás nic takového nedělo. Myslím, že tyto věci ve vyspělé demokracii na naše mítinky nepatří," řekl Klaus. Účastníci setkání by si podle něj všichni měli uvědomit, jakým dílem, větším či menším, sami přispěli. "Když mluvím s vámi médii, prosím, abyste naše politiky nerozeštvávali tím, že se zesilují tyto výroky," požádal média prezident.
Bohuslav Sobotka je druhým vysokým parlamentním politikem, který utrpěl na jižní Moravě při předvolebním mítinku zranění. Loni v srpnu zaútočili čtyři muži na tehdejšího předsedu ODS Mirka Topolánka na mítinku v Hustopečích na Břeclavsku. Mladíci po něm začali házet vajíčka, mezi nimi ale byl i kámen.
Související
Jak šel čas s Petrem Fialou. Ministrem, premiérem a mužem, který zachránil ODS
Volby ovládlo hnutí ANO. Zvažuje koalici s Motoristy, většinu ve Sněmovně ale nesestaví
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
před 1 hodinou
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
před 2 hodinami
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
před 2 hodinami
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
před 3 hodinami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 4 hodinami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 5 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 6 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 7 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 7 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 8 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 9 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 10 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
V souvislosti s měnícím se postojem Spojených států k evropské bezpečnosti se Francie pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona připravuje na roli nezávislého lídra v obraně kontinentu. Paříž se již dříve netajila obavami z nespolehlivosti Washingtonu, které se po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu 2025 potvrdily. Francie nyní zintenzivňuje své úsilí o vybudování „evropské suverenity“ a připravuje se na možnost, že se Evropa bude muset v horizontu tří až čtyř let bránit ruské hrozbě bez výraznější americké pomoci.
Zdroj: Libor Novák