Sněmovna podpořila "Lex Babiš". Opozice zuří: Zeman může chtít častušku

Praha - Sněmovna dnes podpořila navzdory kritice opozice novelu služebního zákona z pera poslanců sociální demokracie. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL tím splnila podmínku prezidenta Miloše Zemana pro jmenování nové vlády. Předloha přečkala návrh pravicové opozice na zamítnutí a míří k posouzení do výborů. Norma mění zákon z roku 2002, jenž dosud nenabyl účinnosti. Poslanci už avizovali, že ji přepracují.

Debaty o služebním zákoně ožily v souvislosti s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem, který měl na Slovensku spolupracovat s komunistickou StB. Prezident Zeman už dříve prohlásil, že bez čistého lustračního osvědčení nikoho ministrem nejmenuje. Později svůj požadavek specifikoval: Babišovi otevře dveře do Strakovy akademie za předpokladu, že sněmovna v prvním čtení schválí zákon o státní službě.

Ten nově definuje pozice úředníků státní správy a může nahradit lustrační zákon, který spolupracovníkům StB zakazoval působit ve vysokých úřednických postech, informuje CT24. Ani zákon o státní službě ani lustrační zákon se ovšem ministry explicitně nezabývá. Zemanův požadavek lustračního osvědčení, jenž současné debaty o služebním zákonu otevřel, tak vychází čistě ze zvyklostí prezidentových předchůdců na Pražském hradě.

Pravice vytváří pseudotémata

"Potřebujete vyrobit výjimku pro vašeho šéfa," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle Františka Laudáta (TOP 09 a Starostové) jde o nepřímou novelu a paralyzaci lustračního zákona. "Trváme na tom, že tento stát by neměli řídit estébáci," zdůraznil. Laudátův stranický kolega Jiří Koubek varoval před tím, že Zeman by mohl přijít s dalšími podmínkami - třeba aby mu koalice přinesla čerstvé jahody nebo zatančila častušku.

"Místo prezidentské vlády odborníků bez důvěry se tady rýsuje další prezidentská vláda, která získá důvěru jen tehdy, pokud ohne pravidla, která v naší společnosti dlouhodobě platila. Schůze sněmovny není manažerský mítink, který se svolává podle potřeb šéfa. Pan předseda Babiš je možná dobrý řidič, ale nemá řidičské oprávnění – nemá lustrační osvědčení. Budoucí koalice nás žádá, abychom kvůli tomu udělali výjimku ze zákona. Je to, jako bychom měli dva typy občanů – ty, pro které se výjimky dělají, a ty, pro které výjimky udělat nelze, řekl už včera nový šéf ODS Petr Fiala.

Služební zákon naopak hájila například místopředsedkyně ANO Věra Jourová, pozměňovací návrh podle ní splní kritéria dobrého zákona. Norma bude podle ní znamenat sebeomezení politické garnitury. "Pokud to neuděláme brzo, neřkuli hned, tak už to půjde velmi těžko," řekla.

Zástupce předkladatelů Jeroným Tejc (ČSSD) pravici nařkl, že vytváří pseudotémata. Vidí za tím její strach, že bude norma schválena. Zpravodaj a Tejcův stranický kolega Jan Chvojka podotkl, že od pravicových poslanců neslyšel jediný konkrétní návrh, jak by měla státní správa vypadat; mluvili prý jen o lustračním zákonu a o lex Babiš.

Předloha se ale nelíbí ani komunistům, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa neřeší, co má. Je podle něho potřeba ji upravit a dovést služební zákon k účinnosti.

Jednání o normě provázel i procedurální souboj. Poslanci TOP 09 a Starostů dvakrát navrhli odročení debaty na příští měsíc. Sociální demokraté, aby získali čas na přesun dostatečného počtu koaličních poslanců do sálu, kontrovali přerušením na čtvrt hodiny. Sněmovna žádný z návrhů neschválila.

Nynější předloha ČSSD se neliší od té, kterou sociální demokraté podali už v minulém volebním období. Sněmovna jej ale do rozpuštění nestačila projednat.

Předkladatel zákona Jeroným Tejc už avizoval, že ČSSD bude usilovat o to, aby se lhůta mezi prvním a druhým čtením prodloužila z šedesáti na devadesát dní, aby poslanci měli čas předložit kvalitní pozměňovací verzi. "Občas se při práci na služebním zákonu ptám, jak je možné, že státní správa ještě funguje," podotkla místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. "Nejspíš je to dáno schopností Čechů improvizovat a pracovat v chaosu. Státní správa ale nemá výkon, který by měla mít, a je znejistěna každými volbami."

Související

Andrej Babiš

Babišova vláda si schválila program. Cílem je prosperující a stabilní Česko

Vláda Andreje Babiše se v pondělí sešla k první schůzi v novém roce. Projednala a schválila mimo jiné své programové prohlášení, jehož naplnění má Českou republiku zařadit mezi prosperující, stabilní a bezpečné státy Evropy. Zabývala se rovněž návrhem novely zákona o silničním provozu a poslaneckým návrhem na změnu legislativy v oblasti státní služby.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna dala šanci novele služebního zákona, ruší odborné náměstky

Funkce odborných náměstků na ministerstvech možná zaniknou a zruší se omezení v počtu náměstků členů vlády. Předpokládá to koaliční novela služebního zákona, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční ANO neprosadilo její vrácení autorům k přepracování. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě.

Více souvisejících

Služební zákon Poslanecká sněmovna Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Kyjev

Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení

Kristýna Garkavenko, devatenáctiletá dcera kněze z východoukrajinského Pokrovsku, dorazila 19. července 2024 krátce po poledni do otcova kostela. Ačkoliv byla věřící, jejím cílem tentokrát nebyla modlitba. Díky postavení svého otce budovu dobře znala, a tak bez problémů vystoupala do druhého patra. V jedné z místností pak u okna zakrytého žaluziemi tajně nainstalovala mobilní telefon.

před 27 minutami

Lucie Charvátová

Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová

České biatlonistky ve středečním patnáctikilometrovém vytrvalostním závodě, který byl součástí pátého soutěžního dne zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, napravili den staré vystoupení českých mužů v jejich vytrvalostním závodě, který se jim vůbec nepovedl. Mezi ženami se postarala o nejlepší český výsledek překvapivě olympijská debutantka Tereza Vinklárková, když skončila jedenáctá. Ve druhé desítce se navíc umístila i další česká reprezentantka Tereza Voborníková (15. místo). Po smíšené štafetě získala Francie další biatlonové zlaté olympijské medaile, jelikož s nejlepším časem do cíle dojela Julie Simonová. Stříbro brala její krajanka Lou Jeanmonnotová. Bronz pak nečekaně putuje do Bulharska zásluhou Lory Christovové. Smolařkou byla Němka Franziska Preussová, která si stupně vítězek odstřelila v poslední střelbě.

Aktualizováno před 40 minutami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 4 hodinami

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA

Dá se říct, že české hokejistky zakončily základní skupinu tak, jak ji začaly, tedy prohrou 1:5 se zámořským soupeřem. Zatímco v úvodu olympijského turnaje v Miláně svěřenkyně trenérky Carly MacLoedové prohrály s Američankami, na závěr skupiny jasně podlehly i Kanaďankám. Nadále se tak tedy ukazuje, že hokejistky USA i Kanady jsou pro Češky zatím jen těžko dosažitelným cílem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy