Dryml skoncoval s SPOZ v senátu, vzniká hnutí Obroda

Praha - Senátorský klub pod vedením bývalého zemanovce Vladimíra Drymla se i v názvu odstřihne od SPOZ. Dryml to dnes oznámil spolu s ohlášením nového politického hnutí Obroda, které vzniká na základě stejnojmenné platformy nespokojených zemanovců. O oficiální registraci chce hnutí požádat ministerstvo vnitra v příštím týdnu.

"SPOZ prakticky znamená už jenom to, že pár lidí je kolem pana prezidenta na Hradě," uvedl Dryml. Zemanovci ho loni poté, co krizoval poměry uvnitř strany, ze svých řad vyloučili. Dnes také řekl, že vstoupí do hnutí Obroda, nemá ale ambice stanout v jeho čele.

Platforma obrody už loni apelovala na změnu poměrů uvnitř Strany práv občanů - zemanovci. Na předvánočním sjezdu, který SPOZ uspořádala po prohraných sněmovních volbách, se jim ale nepodařilo dosáhnout ani vypuštění prezidentova jména z názvu strany. Sjezd rozhodnutí odsunul na letošní jaro. Podle Drymla si stranu zprivatizovali její bývalý předseda a prezidentův kancléř Vratislav Mynář, současný šéf SPOZ Zdeněk Štengl a místopředseda Martin Nejedlý.

Dryml také oznámil, že šestičlenný klub na příští schůzi Senátu navrhne horní komoře, aby mu umožnila poměrné zastoupení ve svých orgánech. To nyní zákon o jednacím řádu Senátu zaručuje pouze klubům, které vznikly na základě výsledků voleb, nikoli během volebního období. Drymlův klub vznikl až dva měsíce po volbách spojením bývalých sociálních demokratů se senátory KSČM a Jaroslavem Doubravou z hnutí Severočeši.cz.

Vladimír Dryml po studiích na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové působil jako chirurg v několika nemocnicích (nejdéle v Českých Budějovicích). Od roku 1987 byl členem KSČ, z které vystoupil během sametové revoluce. Počátkem 90. let působil jako lodní lékař, po roce 1995 pracoval ve Sdružení podnikatelů a vstoupil do ČSSD. Posléze působil a stále působí jako ředitel nemocnice ve Vrchlabí, náměstek ministra zdravotnictví Davida Ratha a od roku 2008 též jako senátor zvolený za ČSSD.

Poté, co se v roce 2008 snažil o zdiskreditování své stranické rivalky Hany Orgoníkové, na niž se pokoušel najmout detektivy, ho 23. února 2009 krajští zastupitelé vyloučili z klubu a později byl také odvolán z místa vicehejtmana Královéhradeckého kraje. V reakci Dryml během několika dnů zveřejnil kompromitující údaje o ČSSD. V srpnu 2012 přestoupil z ČSSD do SPOZ.

SPOZ, která kampaň postavila na ministrech Rusnokovy vlády a heslu "Zastavili jsme Kalouska", nebylo možné před volbami přehlédnout. Masivní billboardová ofenziva však Zemanovcům přinesla jen 70 tisíc hlasů. To je o dvě třetiny méně než před třemi lety, kdy stranu do voleb vedl Miloš Zeman, uvedl server Aktuálně.cz.

"Ano, lze to vnímat jako vysvědčení od voličů pro náš vládní kabinet. A nedopadlo pro nás vůbec dobře," poznamenal k volebnímu debaklu ministr vnitra Martin Pecina, který za Zemanovce kandidoval na severní Moravě.

Další kandidující Rusnokův ministr Zdeněk Žák, který na sebe upozornil především hlasitým "ahóóój" v předvolební debatě, to viděl jinak: "Jako podporovatele Zemanovců mne mrzí tento výsledek. Otázky na personální změny ale pokládejte straníkům," řekl na odchodu.

Podle předsedy strany Zdeňka Štengla své sehrálo vnitřní rozštěpení strany.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dryml Senát ČR spo- Zemanovci

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy