ČSSD jde církvím po krku, Sobotka chce zřídit monitorovací výbor

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zřídit monitorovací výbor, který se bude zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Ministerský předseda to dnes sdělil ČTK s tím, že chce v pondělí o návrhu jednat s koaličními partnery. Výbor by mohl působit pod úřadem vlády.

"Ano, chystám se navrhnout vládě zřízení monitorovacího výboru, který by se zabýval průběhem církevních restitucí a vyhodnocoval jejich dopady. Budu o tom v pondělí jednat s koaličními partnery," potvrdil dnes Sobotka informaci ČTK.

Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí a při jednáních o složení vlády usilovala o post ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje. Nakonec ale v čele ministerstva stanul Marian Jurečka (KDU-ČSL), tedy člen strany, která restituce považuje za uzavřenou záležitost. 

Jurečka si chce počkat, až mu premiér vysvětlí, proč chce výbor zřizovat a s jakým účelem. "Mně teď ty snahy, které vnímám, vyjádření některých poslanců sociální demokracie o určitém moratoriu, teď tady tento nápad..., nevím, jestli už se ty věci nezačínají zdvojovat nebo ztrojovat," řekl dnes ČTK s odkazem na vyjednávací tým ČSSD a ANO, který souběžně jedná s církvemi o revizi restitucí.

V největší parlamentní straně se uvažuje i o dalších možných změnách. Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce, další vážně uvažují o podpoře komunistického návrhu na uspořádání referenda o restitucích.

Církve a náboženské společnosti měly možnost požádat o vydání majetku do 2. ledna. Některé církve poslaly svoje žádosti pozdě. Státní pozemkový úřad vrátil katolické církvi žádost o vydání majetku v Praze-Liboci. O zhruba hektarový pozemek, na kterém je dnes zahrádkářská kolonie, požádala místní farnost u kostela sv. Fabiána a Šebestiána 3. ledna. A to je podle úřadu pozdě, termín vypršel o den dříve. 

Podobně dopadli i premonstráti z Nové Říše na Jihlavsku. Zájem měli například o les u Bohuslavic nebo o louky u Hladova a u Olšan. I jejich žádost už stát definitivně zamítl. Kvůli opoždění tak katolická církev přijde o několik desítek hektarů lesů a polí, informuje web CT24.

Majitele zatím nezmění ani hrad Sovinec, jenž je nejrozsáhlejším hradním komplexem na Bruntálsku. Společně s bruntálským zámkem ho chtěl získat zpět Řád německých rytířů. Na Moravskoslezský kraj, který obě památky vlastní, ale žádná žádost nepřišla. Zástupci řádu místo restitucí zvažují, že se budou o hrad i zámek soudit. "Německý řád bude postupovat v souladu s rozhodnutím biskupské konference a o možných soudech se rozhodne až následně," prohlásil mluvčí řádu Mikoláš Černý.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce ČSSD Státní pozemkový úřad

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy