ÚS odmítl stížnost šéfa NKÚ Dohnala

Brno - Ústavní soud se sídlem v Brně odmítl stížnost šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnal, kterou podal proti postupu Poslanecké sněmovny a jejího kontrolního výboru. Domáhal se toho, aby mu sněmovna a výbor přestaly ukládat pokuty a hrozit mu dalšími postihy, pokud nesplní jejich příkazy.

Podle soudu byla ústavní stížnost odmítnuta bez přítomnosti účastníků, protože stěžovatel podal stížnost předčasně a nesplnil podmínky související s dodržením pořadu práva.

Dohnal požadoval, aby se poslanci a kontrolní výbor zdrželi jakéhokoliv zásahu vůči stěžovateli spočívajícího v ukládání pokut a pohrůžkách ukládáním pokut. Zároveň se domáhal zrušení padesátitisícové pokuty, kterou mu sněmovní kontrolní výbor uložil letos v únoru podle zákona o státní kontrole z roku 1991. Dohnal ale tvrdí, že poslanci takovou pravomoc nemají. Ústavní soud nyní uvedl, že nebyly vyčerpány všechny procesní prostředky, které stěžovateli zákon k ochraně jeho práva poskytuje.

Poslanci udělili Dohnalovi pokutu za to, že jim neumožnil kontrolu hospodaření úřadu. Dohnal pokutu ze svého zaplatil. Jeho právník pak sdělil, že Dohnal se hájí jako fyzická osoba a spor zaplacením pokuty rozhodně nekončí.

Spor mezi poslanci a šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) rozpoutala stížnost kolegia úřadu, podle kterého Dohnal plýtval prostředky NKÚ.

Ústavní soud zároveň projednává v celé kauze i druhý podnět. Nejvyšší soud podal návrh na zrušení části zákona o NKÚ, podle které se má zabývat odvoláními proti rozhodnutím kárné komory NKÚ. Nejvyšší soud ale považuje takový postup za nekoncepční a neústavní, i proto, že Nejvyšší soud má zastoupení už v kárné komoře NKÚ.

Kárná komora loni v létě zprostila obvinění členy kolegia NKÚ, kteří na návrh Dohnala čelili kárné žalobě kvůli usnesení s údajně neobjektivními informacemi. Dohnal se tak snažil bránit nařčení z plýtvání prostředky. Kolegium se proti rozhodnutí kárné komory odvolalo. Kárná komora sice uvedla, že se členové kolegia nedopustili závažného pochybení, zároveň ale potvrdila, že jednali v rozporu se zákonem o NKÚ. Podle kolegia tak nebylo dostatečně odmítnuto obvinění z neobjektivnosti.

Dohnala na konci dubna obvinila policie. Podle ní užíváním luxusního bytu a dalšími nestandardními výdaji způsobil škodu 900 tisíc korun. Šéf NKÚ využíval luxusní byt na pražských Vinohradech a sedmdesátitisícové nájemné bylo hrazeno ze státních peněz. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové se stíhání týká i dřívějšího Dohnalova bydlení, rovněž v pronajatém bytě. Dohnal zároveň využívá ze státních peněz dvě limuzíny BMW a rodinnou dodávku.

Podle policie se tak měl dopustit trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to porušením zákona o platech a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce a zákona o rozpočtových pravidlech. Za neoprávněné užívání státních prostředků hrozí prezidentovi NKÚ až pět let vězení. Dohnal tvrdí, že celá kauza je zpolitizovaná.

Související

Více souvisejících

ústavní soud František Dohnal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy