Diktátor Karimov odpískal návštěvu Prahy. Urazil se?

Praha - Uzbekistán požádal Hrad o odložení návštěvy prezidenta Islama Karimova. Ze setkání s ním se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. Kontroverzní státník měl do Prahy přijet 20. února. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací. Uzbeckého prezidenta považují za diktátora. O žádosti uzbecké strany dnes ČTK informoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

"Ve čtvrtek dne 13. února 2014 uzbecká strana současně v Taškentu i Praze požádala o odložení termínu návštěvy prezidenta Islama Karimova v Praze," uvedl v tiskovém sdělení Ovčáček. Důvodem odložení návštěvy jsou podle něj obtíže při naplňování programu Karimovovy cesty do Prahy. Ze šesti ministrů, kteří se měli z uzbeckým představitelem setkat, se pět omluvilo. "Nebylo možné uskutečnit ani plánovaný oběd s předsedou vlády," uvedl Ovčáček.

Vysocí představitelé obou zemí měli při Karimovově návštěvě podepsat několik bilaterálních dohod, například o ekonomické spolupráci. Smlouvy nyní budou podepsány na protokolárně nižší úrovni, aby české firmy na jejich základě mohly uzavřít kontrakty v hodnotě zhruba 15 až 16 miliard korun, informoval Ovčáček.

Islam Karimov je prezidentem Uzbekistánu od roku 1991. Kvůli porušování lidských práv, mučení, cenzuře a údajnému falšování voleb je považován za jednoho z nejhorších současných světových diktátorů. Stál mimo jiné za brutálním potlačení povstání v roce 2005. Při střelbě vládních jednotek do davu demonstrantů tehdy v Andižanu zemřelo až 1 500 lidí, uvádí iDnes.cz.

Diplomatické zdroje oficiálně tvrdí, že Karimov do Prahy nepřijede, protože by se mu kvůli časové a pracovní vytíženosti některých členů nové vlády nemohlo dostat uvítání na odpovídající úrovni. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) měl být například v době Karimovovy návštěvy na Slovensku. Podle informací Respektu ze zdrojů z české diplomacie je nicméně za odložením Karimovovy cesty narůstající kritika Hradu za udržování kontaktu s autoritativním prezidentem a nechuť některých členů české vlády si s ním podat ruku.

"Překvapilo nás, že jste k setkání pozval právě prezidenta Karimova, který stojí v čele jednoho z nejrepresivnějších režimů na světě. Jedná se o politika, s nímž se většina představitelů Západu odmítá setkávat," píše se v dopise nevládních organizací.

Související

Petr Fiala

Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka

Premiér Petra Fiala (ODS) dnes uzavírá svou cestu po Asii na návštěvě Uzbekistánu, kde se k české delegaci připojil také ministr dopravy a Fialův spolustraník Martin Kupka. Oba politici se snažili místní představitele přesvědčit k investici do dopravních prostředků z České republiky. 

Více souvisejících

uzbekistán Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy