Praha - Hnutí ANO schválilo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku jako lídra kandidátky do evropských voleb. Dalšími kandidáty hnutí jsou diplomat Petr Ježek, manažerka Dita Charanzová, podnikatelka Martina Dlabajová a diplomat Ivan Jančárek. ČTK to dnes sdělil Telička. Hnutí vedené miliardářem Andrejem Babišem chce kompletní kandidátku oficiálně představit v pondělí.
"K tomu, aby se změnily poměry v České republice, je zapotřebí také změnit její pozici v Evropě a začít naplňovat náš potenciál," uvedl Telička. "Musíme se v Evropě vrátit o pěkných pár příček nahoru," zdůvodnil svou kandidaturu v barvách hnutí Ježek.Vystudovaný právník Telička dlouhá léta působí v diplomacii. Věnuje se zejména evropské problematice. Byl hlavním vyjednávačem členství v Evropské unii, státním tajemníkem pro evropské záležitosti a po vstupu do unie byl prvním českým eurokomisařem.Ježek taktéž působil jako diplomat. Deset let byl ve vysokých pozicích, v nichž se věnoval vztahům s EU. Později odešel do soukromého sektoru a spoluzaložil poradenskou společnost. Charanzová je absolventkou diplomatické akademie v Madridu a doktorského studia na VŠE. Osm let působila v diplomatických službách. Na stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu řídila například tým zodpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. V letech 2000 a 2001 se podílela na projektu EU zaměřeného na reformu státní správy ČR. Nyní pracuje ve Štrasburku jako manažerka televizního studia při zasedáních Parlamentního shromáždění Rady Evropy."Chci, aby naše země byla v Evropě aktivnější, aby lépe spolupracovala a obhajovala své zájmy, protože jen tak můžeme čekat zlepšení podmínek také tady doma," uvedla Dlabajová. Mezinárodní konzultantka několik let byla koordinátorkou zastoupení Zlínského kraje v Bruselu. Dnes je předsedkyní Krajské hospodářské komory Zlínského kraje.Diplomat Jančárek je bývalý velvyslanec v Brazílii a Dánsku. Působil také jako vrchní ředitel sekce ministerstva zahraničí, která se zabývá Evropskou unií.Prezident Miloš Zeman vyhlásil evropské volby na 23. a 24. května. Kandidátku TOP 09 do Evropského parlamentu podle očekávání povede bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Listinu ČSSD povede sociolog Jan Keller a za lidovce je v čele kandidátky někdejší ministr Pavel Svoboda.Zájem o vstup do europarlamentu má také bývalý premiér a nyní předseda národních socialistů Jiří Paroubek nebo advokátka Klára Samková, kterou si do čela kandidátky postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.
Související
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 1 hodinou
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 2 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 2 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 3 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 4 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 5 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 6 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 6 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 7 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 8 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 10 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
Vůbec poprvé od začátku americké ropné blokády, která trvá již čtyři měsíce a drasticky vyčerpává celý ostrov, zasáhly nekonečné a masivní výpadky dodávek elektrické energie i samotné srdce kubánského hlavního města. Zatímco ještě před dvěma měsíci obyvatelé Havany hovořili o tom, že situace je výrazně horší na venkově, nyní se s kritickým nedostatkem potýkají sami. Ve čtvrti Centro Habana i v dalších částech metropole se kvůli tmě a horku stal běžnou součástí noci takzvaný cacerolazo, tedy tradiční protest, při kterém lidé z oken tlučou hrnci o pánve. Bez elektřiny navíc kolabují také dodávky vody a v bytech se bleskově šíří komáři.
Zdroj: Libor Novák