Marksová a Dienstbier? Padla ostrá slova, podívejte se

ROZHOVOR - Resort práce a sociálních věcí byl dlouhou dobu v rukou pravice. Nyní mu vládne sociální demokratka Michaela Marksová-Tominová, která oznámila zásadní změny. EuroZprávy.cz se zeptaly, jak se na priority nové vlády dívá expertka ODS na sociální politiku Lenka Kohoutová. Podle ní Marksová spolu s ministrem pro lidská práva Dienstbierem žijí v budovatelských letech a ne v současnosti.

EZ: Jednou z hlavních priorit paní ministryně je zvýšení minimální mzdy. To by mělo být postupné a pomyslnou cílovou metou je 10 tisíc korun měsíčně. Považujete to za správné? Myslíte si, že je institut minimální mzdy vůbec potřebný?

Nesouhlasím s tím, abychom zaměstnavatelům diktovali, jaká má být výše mzdy. Je nutné, aby každý člověk, který pracuje, mohl vést důstojný byť třeba skromný život. Toho však nelze dosáhnout diktátem mzdové politiky zaměstnavatelům, k tomu má stát jiné nástroje, jako vyšší funkčnost úřadů práce či pečlivější sociální práce na nižších samosprávných celcích, které mohou těm, kteří se snaží vydělávat si na své živobytí prací, pomoci určitým dorovnáním z balíku sociálních dávek. Pokud problémy s nezaměstnaností bude současná vláda řešit pomocí neoprávněných zásahů do podnikatelské sféry, bude to nefunkční a alibistický krok.

Česká společnost potřebuje vytvářet podmínky pro podnikatele, aby ti měli důvod zřizovat nová pracovní místa. Musíme si uvědomit, že řízené zvyšování mezd postihne lidi s nejnižším stupněm vzdělání, pomocné dělníky, ale i lidi se zdravotním postižením. Potažmo podpory podle zákona o zaměstnanosti pro lidi s handicapem, které kopírují minimální mzdu. Minimální mzdu pobírá něco málo přes 100 000 zaměstnanců. Většinou jsou to lidé, kteří by jinak byli bez práce a na sociálních dávkách. Bohužel nastane jediné, zvýší se počet nárokovaných sociálních dávek a klesne jejich výše. Dokážu si dnes představit i zvažování otázky o úplném zrušení minimální mzdy. Nemají ji ani všechny státy EU a jejich sociální systém nijak netrpí, mnohdy spíše naopak.

EZ: Současná vláda chce v brzké budoucnosti zrušit druhý pilíř důchodové reformy. Ten je přitom stěžejní pro reformu, kterou prosadila Nečasova vláda. Lidi ale nepřitáhl a fondy mají problémy s výnosností. Souhlasíte s novou vládou, která chce druhý pilíř zrušit?

Já si dokonce myslím, že nakonec vláda premiéra Sobotky druhý pilíř nezruší. Ale zpět od domněnky k faktům, tím nevyvratitelným je, že na náš sociální systém má čím dál větší vliv dlouhověkost obyvatel, a to nezmění ani sociální demokracie. Je to fakt, se kterým musíme umět pracovat. Žijeme déle než kdykoli předtím, to je dobře a je to výsledek lepších životních podmínek, lepší zdravotní péče. Nicméně toto znamená tlak na systém starobních důchodů. Není možné si nalhávat, že tento systém udržíme ve stále stejné podobě bez fatálního dopadu na kvalitu života seniorů. Čím déle budeme lidi držet v iluzi, že průběžný důchodový systém vydrží beze změny, tím hůře to dopadne. V České republice jsou příjemci důchodů extrémně závislí na státem organizovaném průběžném důchodovém systému. Ta míra je v porovnání s Evropou nebývalá. Má-li důchodový systém v budoucnosti zajistit důstojné stáří, nelžeme si, že vystačíme pouze se státním průběžným systémem. Věřím, že si toto sociální demokracie uvědomuje a přijde s takovým nastavením, které nebude pouze o tom, že stát vyplácí důchody a občas si někdo něco spoří.

EZ: Opravdu lze problémy s důchody v Česku vyřešit zvýšenou podporou rodin, jak to tvrdí paní ministryně? Není to tak trochu řešení alá Husákovy děti?

Nelze. Tyto výroky snad ani nechci rozebírat a komentovat. Zvýšením porodného nezměníme porodnost v naší zemi.

EZ: Ale o tom, že zde máme problémy s vyplácením důchodů, dnes nepochybuje nikdo...

Opravdu začínáme mít velké problémy s výší výběru a výplaty důchodů. Každý rok se rozdíl mezi výběrem a výplatou zvyšuje. Naše děti na důchod už nemusí vůbec dosáhnout. Vůbec nechci nikoho strašit, ale pokud nezavedeme širokou škálu spoření, na které stát nebude smět sáhnout, stav se bude pouze zhoršovat. Dokážu si představit, že druhý pilíř by byl tedy povinný, dokážu si představit, že bude rozvolněna možnost střídat jednotlivé fondy, kde své finance ukládám. Dokážu si představit, že člověk bude mít možnost spořit si více na tyto soukromé důchodové účty. Dokážu si také představit mezigenerační solidaritu dětí se svými rodiči, kterým spoří na jejich účty. Vždyť je to přirozené, že děti se nějakou měrou starají o své rodiče, kteří již nemají dostatek sil. Nedovedu si však představit, že se vše vrátí do starých kolejí.

EZ: Co navrhuje ODS jako řešení?

S čím se však musíme jaksi "poprat," je situace seniorů dnes. Důchody nejsou vysoké a stále je zde větší skupina lidí, kteří si nenaspořili na důchod. S těmito lidmi je potřeba pracovat a umět jim pomoci. Od výměny velkého bytu za menší až po finanční pomoc, pokud je důchod skutečně nízký a majetek žádný. Co je problémem a co musíme ještě dohánět je, že se děti starají o své rodiče a pomoc nenechávají jen na státu. Považuji za zcela normální, že se starám o své rodiče a že jsem se do poslední chvíle například starala o svoji těžce nemocnou maminku, péči a pomoc si rozdělila rodina, nikoliv stát.

EZ: Vidíte prostor k jednání s vládní koalicí?

Dozajista jsme připraveni s vládou zcela konstruktivně jednat o možnostech nastavení důchodového systému. Druhý pilíř bych však nerušila, ale upravila.

EZ: Dalším stěžejním bodem, na který se chce zaměřit jak ministryně Marksová, tak ministr Dienstbier, je sociální bydlení. Dokonce se mluví o jakémsi zestátnění tohoto "odvětví" podnikání. Je to opravdu řešením problému se zneužíváním lidí se sociálními problémy majiteli některých ubytoven pro sociálně slabé?

Zákon o sociálním, chcete-li prostupném bydlení, jsme navrhovali již za vlády premiéra Nečase. Nikdo z levice tehdy s žádným návrhem než na výstavbu nových sociálních bytů nechodil. Nedokážu si vůbec představit zestátnění tohoto institutu. Myslím, že ani pan Dienstbier ani paní Marksová neví zcela o čem je řeč, jinak by nevolali po zestátnění. Kdo a jak to bude platit? Nejde pouze o výstavbu, ale také o údržbu, průběžné investice, placené zaměstnance, kteří se o sociální byty starají. Myslím, že financování a správu této výstavby představitelé ČSSD nemají propočítanou a jen budou vysávat peníze daňových poplatníků do nesmyslných projektů, které situaci nezlepší.

EZ: Jakou navrhujete alternativu?

Sociální neboli prostupné bydlení zahrnuje celou škálu řešení, od prevence a pomoci lidem, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, nebo o něj, v horším případě, již přišli. Je třeba vymezit podmínky - pro koho a na jak dlouhou dobu je podpora v bydlení určena, z této podmínky mohou být vyňati lidé se závažným zdravotním postižením či lidé v určité věkové kategorii, mají být pod jakousi ochranou. Je nutné určit, co přesně se v této oblasti podporuje, tedy noclehárna, azylové bydlení, chráněné, tréninkové – všechny tyto typy sociálního bydlení s sebou nesou jiné možnosti i nároky na uživatele. Stejně tak je nutné stanovit podmínky pro krátkodobé pronájmy. Cenu podpor sociálního bydlení je nutné určovat dle cenových map v dané lokalitě. Což lze už dnes. Nicméně díky tomu, že se neprovádí právě sociální šetření v místě, kde se o příspěvky žádá, dochází ke zneužívání například v ubytovnách.

EZ: ODS tedy žádnou výstavbu nových sociálních bytů podporovat nebude?

Je zbytečné stavět nějaké byty s přívlastkem sociální, stavěli bychom jen nová ghetta, navíc bytový fond je dostatečně velký. Potřebujeme ve spolupráci se soukromými vlastníky, obcemi a sociálními pracovníky využívat za jasných podmínek volné byty. Potřebujeme vytvořit pro soukromé vlastníky určité garance. Jen tak se nevytvoří další vyloučené lokality. Jestli chceme podporovat ubytovny, pak jen za pevnou částku na lůžko, nebo se z nich mají stát azylové domy, které musí ale splňovat běžné standardy. Způsob, který navrhujeme, bude stát velký duševní kapitál a odborný přístup, ale na kapitálu finančním se výrazně ušetří a přestanou se rozrůstat vyloučené lokality. Je na každém, aby zvážil, který přístup za to stojí.

EZ: Kdo by měl mít národ na dávky na bydlení?

Jsme pro podmínění dávek na bydlení prací. Tedy pokud stát dává komukoliv sociální dávky a nepracuje, má pro stát odpracovat nějaký čas v rámci veřejné služby.

Stojí za připomínku, že stát nehradí pouze dávky životního a existenčního minima, ale také příspěvky na děti, příspěvky na bydlení, na služby spojené s bydlením a jako další platí například zdravotní pojištění. Mohli bychom uvažovat o tom, že kdo takto bude pracovat, bude mu tento čas započítán určitou částí do odpracované doby na důchod.

EZ: Tématem posledních dnů je názor ministra Dienstbiera, že děti by měly mít právo na místo ve školce již od dvou let. Je to správná myšlenka?

Nejsem přívržencem sociálního inženýrství a určitého linkování rodinám co a jak mají dělat. Nechci se dostat do situace, kdy budeme rodinám nahlížet do jejich ložnic a vytvářet podmínky pro jisté početí jejich dětí.

Jen bych podotkla, že jde o určité prohlášení bez vyjádření, kolik by nás tohle všechno stálo. Nejsem si občas jistá, že tandem Dientsbier-Marksová žijí v roce 2014 a ne v budovatelských letech v minulém století. Za děti nemá rozhodovat stát, ale rodiče. Zastávám názor, že rodiče jsou odpovědní za své děti a vědí sami moc dobře, co pro své děti chtějí a co jejich děti potřebují. Stát má nastavit pravidla a má vytvořit takové podmínky, aby si rodič mohl vybrat.

EZ: Takže pravidla, která nastavila pravicová vláda, jsou dostatečná?

Nastavili jsme rodičovskou dovolenou na 4 roky, a pokud ji chce rodič zkrátit, je to jeho volba, stejně pokud chce při rodičovské dovolené pracovat. Pokud chce rodič z jakéhokoliv důvodu dát dítě do jeslí, mateřské školy nebo dětské skupiny, má takové místo mít možnost najít. Stejné je to u výběru základních škol, stejně jako u dalšího vzdělávání. Stát má vytvořit podmínky. Nyní máme problém právě s dostatkem volných míst ve školkách a jesličky potřebují zákonné nastavení, to neznamená, že tu má být nějaký nárok a nucení rodičů, aby své děti nechávali v kolektivních zařízeních. Pochopitelně vím, že existují i extrémní případy rodin, kde dochází k různým patologickým jevům, u nich je třeba zásah zvenčí, ale takových rodin je malé procento a možností jak jejich situaci řešit máme v legislativě dostatek.

EZ: Přesto, nevidíte nějaký nedostatek v této problematice, který již vaše vláda nestihla dořešit?

Co v současné době potřebujeme, je zákon o dětských skupinách, který připravila už Nečasova vláda, Rusnokova vláda jej neodmítla a paní ministryně se k tomuto zákonu hlásí, tedy myslím, že se blýská na lepší časy, alespoň v tomto případě.

EZ: Myslíte si, že na to dokáže vláda sehnat peníze, jelikož současná kapacita předškolních zařízení rozhodně nedostačuje?

Pokud vím, jde o zhruba 60 000 neumístěných dětí ve školkách. Nicméně babyboom končí. Děti povyrostou a logicky nastane na několik let určitý přetlak ve školách. Máme si umět pomáhat jinými způsoby, nikoliv výstavbou mateřských školek. Dobrým nástrojem by mohly být právě dětské skupiny, ke kterým se chvályhodně hlásí paní ministryně práce a sociálních věcí, ale zbytek sociálních demokratů moc ne. Dětské skupiny sice nepatří do předškolního vzdělávání, ale nikde není psáno, že se k němu nemohou přihlásit a poskytovat kvalitní služby i v této oblasti.

Pan ministr Chládek hovoří o nových školkách, které se budou hradit z fondů EU, ale tuším je tam zmínka roku 2017. Výstavba nových školek je systém, který je nákladný a podle mne jistota úhrady z fondů EU není ani jistá, ani účelná. Podle mne je záměrem tak trochu přesunout daný problém na obce. Podle mne je velmi nezodpovědné, aby za líbivé sliby vlády zaplatily právě obce.

EZ: Přestože se to netýká úplně sociální politiky, nemohu se nezeptat na Váš postoj k názoru ministra školství Chládka, že ve školách mají učit jen kvalifikovaní lidé, za které považuje vystudované učitele. Souhlasíte také s tímto názorem, že lidé z "matfyzu" či humanitárních oborů nejsou dostatečně kvalifikovaní k tomu učit?

Domnívám se, že učitelé měli dostatek času na to, aby si doplnili své vzdělání, ale jejich složitou situaci chápu. Nicméně si myslím, že jsou určité odbornosti, které by mohly být vyňaty z povinnosti pedagogického vzdělání. Je to o individuálním a pečlivém přístupu těchto profesionálů a vedení školy. Jako všechny problémy, které jsme teď spolu probírali, bude i tento vyžadovat vzít rozum do hrsti, aby vláda neudělala více škody, než užitku. Nejsem však odborník na školství a toto je můj soukromý názor.

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová Lenka Kohoutová Jiří Dienstbier ml.

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku

Po princi Harrym a jeho ženě Meghan se rozhodli odhalit podobu letošní vánoční pohlednice i princ William a jeho manželka Kate. Budoucí královský pár volbou fotky reflektuje, že si letos prošel náročným a možná nejtěžším životním obdobím, když princezna z Walesu zápasila s rakovinou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy