Praha - Podle květnového průzkumu agentury CVVM by se zúčastnilo voleb 61 procent dotázaných, většina z nich by pak ve volbách dala hlas sociální demokracii (30,5 procenta). ODS má podle výsledku průzkumu případných voličů o 11, 5 procenta méně.
Třetí nejsilnější stranou by podle průzkumu CVVM byla TOP 09. Ta by totiž získala hlasy 14 procent dotázaných. Komunisté za ní zaostávají o jedno procento, Věci veřejné by pak podle odpovědí dotázaných získali asi 11,5 procenta a Strana zelených 4,5 procenta. Výzkum nedopadl dobře pro lidovce, pro které by hlasovalo pouhých 3,5 procenta dotázaných a pro zemanovce, kterým by svůj lístek hodilo 2,5 procenta respondentů.
Více než pětina dotázaných (22 procent) v průzkumu uvedla, že volit rozhodně nepůjde, desetina pak řekla, že spíše ne. Sedm procent respondentů ještě stále není rozhodnutých. Už nyní se však ukazuje, že deklarovaná volební účast (61 procent) je nižší než reálná účast v posledních parlamentních volbách v červnu roku 2006.
Průzkum proběhl na počátku května mezi 1061 obyvateli ČR starších patnácti let, kteří byli vybráni kvótním výběrem.
Související
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
před 1 hodinou
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
před 1 hodinou
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
před 2 hodinami
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
před 3 hodinami
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
před 4 hodinami
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
před 5 hodinami
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
před 6 hodinami
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
před 6 hodinami
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
před 7 hodinami
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
před 8 hodinami
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
před 9 hodinami
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
před 9 hodinami
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
před 11 hodinami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.
Zdroj: David Holub