Praha - Ministr financí Andrej Babiš se dnes domluvil s firmou NWR na tom, že její důl Paskov bude fungovat až do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Babiš takový návrh představí na jednání vlády. Dosud se počítalo, že stát by měl vydat až 1,1 miliardy korun. Koalice se na původním návrhu neshodovala. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dohodu uvítal. Vláda podle něj bude chtít písemné záruky.
Kompromisní dohoda je podle NWR podmíněná tím, že dále nepropadnou ceny uhlí. Naopak v případě jejich růstu je možné, že by OKD důl provozovalo ještě déle.
"Podařilo se mi přesvědčit zástupce firmy, že NWR nezavře důl tři roky. Bude tedy v provozu do konce roku 2017. Stejně tak se mi podařilo proti původní dohodě domluvit, že 500 milionů korun, které měly jít na sanaci dolů, vezme NWR na sebe," uvedl Babiš po setkání s předsedou představenstva NWR Garethem Pennym.
Ten označil navržené řešení za férové. "Budeme s vládou úzce spolupracovat," uvedl Penny. Babiš upozornil, že navržená transakce potřebuje souhlas Evropské komise.
"Díky úsilí našich zaměstnanců se nám v minulých měsících podařilo částečně snížit ztrátu Dolu Paskov tak, abychom mohli přistoupit na tento kompromis," dodal mluvčí NWR Petr Jonák. O detailech představeného řešení bude NWR v nejbližších dnech jednat s kompetentními zástupci státu. "S panem Babišem jsme se dnes shodli na tom, že by jeho součástí měly být i oboustranné garance umožňující úpravu dohody v případě, že by ceny uhlí na světových trzích dále propadly, nebo by naopak došlo k oživení," podotkl.
Dohodu vítá vítá i opozice
"Jestli na tom (sanaci dolů) bude participovat někdo jiný než stát, tak já jako daňový poplatník to podporuji," uvedl vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ČTK řekl, že se s dohodou musí nejdříve seznámit. "S námi nikdo nejednal," uvedl. Také šéf ODS Petr Fiala zatím nezná všechny parametry dohody. "Domnívám se, že pokud ta dohoda je založena na tom principu, jak to nyní chápu, že finanční prostředky státu budou poskytnuty přímo horníkům na jejich rekvalifikaci, tak takový postup je správný a je to krok, který doporučovala v této věci ODS," uvedl Fiala.
Dohodu uvítali i odboráři. "Jsme samozřejmě potěšeni, že se vedení NWR a pan Babiš dokázali dohodnout, a dokonce ještě prodloužit dobu, kdy se bude v Paskově těžit. Můžeme být klidní, že minimálně tři roky budou mít lidé práci a situace v regionu, která je už tak špatná, se nezhorší," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.
Závod Důl Paskov leží přibližně 20 kilometrů jižně od Ostravy a produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V současnosti Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Jedná se o jediný činný důl v ostravské části revíru. Do organizační struktury je začleněn také Důl Frenštát, který je udržován v konzervačním režimu. Největší absolutní hloubku vykazuje vtažná jáma lokality Staříč - 1155 m, jejíž ústí se nachází v nadmořské výšce 305 m a sahá 850 m pod úroveň mořské hladiny.
V ražbách, s ohledem na nebezpečí průtrží, převažuje klasická technologie s využitím trhací práce. Vrtání a nakládání je řešeno vrtacími vozy a hydraulickými nakladači. Pro dobývání se používá výhradně uhelných pluhů a individuální hydraulické výztuže. V příznivých geologických podmínkách je využíváno pluhového komplexu s posuvnou výztuží Hemscheidt a pluhem Halbach-Braun.
Důl Paskov vznikl sloučením závodů Paskov a Staříč. Oba mají poměrně krátkou historii začínající až v období industrializace komunistického Československa. Výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960, v případě závodu Staříč v roce 1962. V obou případech šlo o důlní díla s vysokým stupněm ohrožení vodou a plynem. Těžba v závodě Paskov začala roku 1966, ve Staříči až roku 1971, informuje okd.cz.
Důl Paskov v datech
4. června 2013: Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborů, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se v prvním čtvrtletí dostala do vysoké ztráty.5. září 2013: Vedení OKD předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů. Odboráři s návrhy nesouhlasili.13. září 2013: - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že za situaci v OKD jsou zodpovědní její vlastníci. Do firmy by měli vrátit část zisku z minulých let. Když selžou, měla by jednat vláda.
17. září 2013: NWR se rozhodla uzavřít důl Paskov, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.22. září 2013: Generální ředitel OKD a zároveň výkonný ředitel NWR Ján Fabián prohlásil, že OKD nebude pokračovat v těžbě v Dole Paskov po roce 2014, pokud by to musela financovat sama.24. září 2013: Prezident Miloš Zeman na jednání s premiérem Rusnokem a vedením OKD navrhl, aby se útlumová těžba hradila z výnosu z bývalých bytů OKD. Ty by firma měla převést například Moravskoslezskému kraji.
3. října 2013: Představitelé ČSSD řekli, že financování dalšího provozu Paskova z výnosů společnosti RPG Byty není reálné. Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban řekl, že odmítá možnost zasypání dolu a odepsání zásob černého uhlí.
6. ledna 2014: Ministr průmyslu Jiří Cienciala a šéf OKD Dale Ekmark podepsali Memorandum o porozumění, z kterého vyplývá, že do konce března má být jasné, zda stát poskytne podporu při utlumování dolu. Jednou z možností je, že by OKD na své náklady těžbu prodloužilo až do konce roku 2016 a stát by k 1. lednu 2017 Důl Paskov za korunu koupil.3. března 2014: Premiér Bohuslav Sobotka řekl (ČSSD), že zástupci odborů souhlasí s návrhem na prodloužení těžby v Dole Paskov o dva roky, který bude projednávat vláda.
1. dubna 2014: Ministerstvo průmyslu navrhlo vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Důl Paskov končí. Měl poměrně krátkou, leč pohnutou historii
Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák