Praha - Být členem Evropského parlamentu považuji za svou povinnost, míní senátor Jaromír Štětina, který kandiduje za TOP 09 a Starosty. V Bruselu chce usilovat o zamezení války a násilí. S tím má bohaté zkušenosti jako válečný zpravodaj.
Právě o své vzpomínky na 14 let, které jako válečný zpravodaj strávil po celém světě, se podělil na Facebooku v článku nazvaném "Má čtrnáctiletá válka".
Štětina svou kariéru započal po rozpadu Sovětského svazu, kdy působil v Náhorním Karabachu. "Stále vidím své první mrtvé vojáky. Leželi v prachu na silnici a měli otevřené oči," popisuje.
To ale nebyl ten nejhorší zážitek. "Mých mrtvých přibývalo, ale nikdy nepřehlušily okamžik, kdy jsem čtyřem arménským klukům zatlačil oči," píše posmutněle. Následně popisoval českým čtenářům války v rozpadající se Jugoslávii.
"Kanony rozstřílený Vukovar. Boj o Srbskou Krajinu. Nekonečně dlouho obklíčené a hladovějící Sarajevo. Hroby ve Srebrenici. Zničený most a mrtví v Mostaru. Vypálené vesnice v Kosovu a nekonečné proudy několika set tisíc kosovských Albánců, hnaných pod samopaly do Montenegra, Makedonie a Kukesu," píše Štětina o mementech jugoslávských válek.
Po Jugoslávii přišel návrat na Kavkaz, kde přišla Gruzie o Abcházii. "Ruští vojáci vyfasovali modré barety a předstírali mírotvorce. Tři sta tisíc Gruzínů skončilo v utečeneckých lágrech," pokračuje. O nic lepší nebyla ani situace v Čečensku. Viděl hromadné hroby umučených Čečenců, mrtvé vojáky. Ani to nebyla poslední zkušenost. Podíval se i na Blízký východ, na Timor i do Afriky.
Právě pro tyto hrůzné zkušenosti chce Štětina do europarlamentu. "Těch čtrnáct let mne zavazuje. Válka je největší svinstvo, jaké člověk vymyslel. Považuji za svou povinnost být členem Evropského parlamentu. V něm je potřeba usilovat o to, aby se nás násilí nedotklo," vysvětluje důvod své kandidatury.
Související
OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
Jaromír Štětina , jugoslávie , čečensko
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák