Praha - Premiér Mirek Topolánek (ODS) v úterý po zasedání poslaneckého klubu občanských demokratů prohlásil, že má signály od řady lidoveckých poslanců, že překlenovací vládu do předčasných voleb podpoří i přes odmítnutí nejvyššího vedení KDU-ČSL.
"Nevnímám, že by se situace nějak významně změnila, podle mě je osm hlasů ze 13 víc než dost na záruku toho, že najdeme podporu i v lidoveckých řadách," uvedl Topolánek s tím, že se nebojí, že by nesehnal potřebné hlasy pro vládu vedenou Janem Fischerem. "Již dnes jsme se my tady na klubu začali pod návrh podepisovat," dodal Topolánek s tím, že od stran vycházejí jednotlivé návrhy. "Jména u kolonky návrhy ČSSD plně akceptuji," dodal předseda.
Listinu podle premiérových slov ihned po té, předloží lidovcům, zeleným i sociální demokracii. Na otázku, kdy půjde premiér s litinou za prezidentem odpověděl, že až jich bude mít dostatek.
Ještě v úterý předloží do sněmovny zástupci ODS, ČSSD a Strany zelených návrh zákona o zkrácení funkčního období sněmovny.
Topolánek podotkl, že za nejlepší řešení situace stále vnímá to, že jeho vláda měla vládnout do konce českého předsednictví, ale když naráží na odpor ČSSD i prezidenta, nebylo toto prosazení možné. "Překlenovací vláda je tedy jediným řešením, jediným aktérem v jejím skládání bude Fischer a nikoliv jednotlivé strany, na něm bude definitivní rozhodnutí," dodal Topolánek.
Překlenovací vládu musí podpořit podle Topolánka pouze poslanci a s nimi hodlají představitelé stran, které novou vládu skládají jednat. "Nedělní dohodu považujem za stále platnou a nyní to chceme postavit na bázi poslanců čtyř parlamentních stran," dodal předseda ODS.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
před 2 hodinami
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
před 3 hodinami
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
před 4 hodinami
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
před 4 hodinami
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
před 5 hodinami
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
před 6 hodinami
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
před 7 hodinami
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 8 hodinami
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 9 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 9 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 10 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 11 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 12 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 13 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 13 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 14 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 16 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Zdroj: Libor Novák