Praha - Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na útlumu těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba v dole bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků, sdělil na tiskové konferenci ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán. Vláda bude dohodu schvalovat na své schůzi 28. dubna, řekl ministr průmyslu Jan Mládek.
Finální verze dohody je v souladu s verzí, kterou domluvil ministr financí Andrej Babiš. Podle Pelikána to pro stát představuje přijatelný kompromis. "Stát nebude muset vydat ani korunu, dokud OKD nesplní všechny svoje závazky, dokud nezajistí provozování dolu v plném rozsahu až do konce roku 2017," uvedl Pelikán. Dodal zároveň, že dohoda obsahuje takové mechanismy, které zajistí, že státní pomoc přijde výhradně horníkům, ne akcionářům.
"Jsem rád, že jsme společně s ministerstvem financí dospěli k pochopení nutnosti státní podpory výhradně určené na výplatu dávek propuštěným horníkům," řekl Mládek. Dodal, že stát tak získá potřebný čas na řešení postupného snižování počtu zaměstnaných horníků restrukturalizací OKD s využitím systémů předčasných důchodů, předdůchodů a dalších nástrojů sociální pomoci.
Z dohody vyplývá, že stát bude do konce roku udržovat minimální průměrný počet kmenových zaměstnanců Dolu Paskov ve výši 1800 zaměstnanců. Obě strany se dohodly, že během roku 2017 se počet zaměstnanců dolu může snížit až na 1600 zaměstnanců.
Podle předsedy Sdružení hornických odborů OKD Jaromíra Pytlíka dohoda přináší jistoty pro zaměstnance, že těžba bude pokračovat až do roku 2017, pokud se nějak výrazně nezahýbá s cenami uhlí. "Dokonce kdyby šla cena nahoru, mohlo by se těžit i déle. Samozřejmě je další otázka řešení zaměstnanosti na šachtách, kde ty stavy půjdou pomalu dolů," podotkl Pytlík.
Dohodu státu s NWR vítá také moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). "Snažili jsme se o takovou formu dohody, která poskytne čas, aby se v podstatě vytvořila nová pracovní místa s příchodem nových investic, na kterých se musí podílet vláda České republiky. Z tohoto pohledu tu tříletou lhůtu považuji za dobrou," dodal hejtman.
Psali jsme:Zásoby uhlí v České republice se odhadují přibližně na 10 miliard tun, z toho asi polovina je těžitelných. Roční produkce uhlí v České republice je přibližně 60 milion tun. Asi 55 procent výroby elektrické energie pokrývají elektrárny spalující uhlí.
Těžba uhlí je nejrozšířenější a nejintenzivnější těžební činností narušující krajinu. Pro řadu států, včetně ČR, mají velký význam ložiska energetických surovin, poněvadž je na nich dosud z velké části závislá jejich výroby elektrické a tepelné energie. Negativní důsledky těžby uhlí můžeme u nás pozorovat v Podkrušnohoří a na Ostravsku.
V souvislosti se strukturou našeho hospodářství (s rozsahem těžkého průmyslu a jeho energetickou náročností, nedostatkem a nevyužíváním alternativních zdrojů energie) měla těžby uhlí ještě v osmdesátých letech stoupající tendenci. Tomuto nárůstu však neodpovídal energetický přínos. I když od roku 1989 těžba lignitu, hnědého a černého uhlí klesá je pro ČR stále ještě charakteristická nadměrná těžba a spotřeba těchto pevných paliv. Proto také přetrvává poškozování životního prostředí touto činností, informuje ekologie.xf.cz.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Důl Paskov končí. Měl poměrně krátkou, leč pohnutou historii
Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017
Důl Paskov , Andrej Babiš , uhlí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák