Praha - Policie prověřuje podezření, že se bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek osobně podílel na manipulaci státních zakázek. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Detektivové podle ní ve spisu uvádějí, že někdejší žalobce mohl být dokonce tichým společníkem firmy, která je získávala.
Grygárek byl již dříve obviněn ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se obvinění týká toho, že úřední osoba nedala pokyn k řádnému objasnění případu údajného praní špinavých peněz.
Včera ČT s odvoláním na policejní spis uvedla, že ještě jako žalobce mohl Grygárek podle kriminalistů stát za počítačovou firmou Notes CS, mohl prý být jejím tichým společníkem. Tato firma podle policejního spisu "má vystupovat v trestní věci osob podezřelých z trestné činnosti v souvislosti s Ředitelstvím silnic a dálnic", uvedla ČT.
Policie prý v podkladech pro soud, který povolil sledování podezřelých, tvrdí, že Grygárek byl v úzkém kontaktu se šéfem firmy Notes CS. Popisuje i jeho údajné napojení na šéfku hradecké stavební firmy M-SILNICE Blanku Kalcsovou a to, že Grygárek ji prý seznámil s exnáměstkem ministra vnitra Michalem Morozem.
Ten prý mohl následně dohodnout šéfce firmy M-SILNICE schůzku se státním tajemníkem na ministerstvu dopravy, které se účastnil i Grygárek. Podle policie, informovala televize, lze důvodně předpokládat, že tato skupina při zadávání dosud nezjištěné zakázky "sjedná za úplatu pro předmětnou společnost přednost nebo výhodnější podmínky".
V dubnu 2007 byl Grygárek za úřadování ministra Jiřího Pospíšila (ODS) jmenován náměstkem pro trestní řízení pražského vrchního zastupitelství, což kritizoval jak tehdejší ombudsman a bývalý ministr spravedlnosti Otakar Motejl, tak bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, neboť byl podezírán, že se aktivně podílel na represích vůči zadrženým při pražských demonstracích k 20. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1988.
V prosinci 2007 ho Marie Benešová (ČSSD) uvedla mezi lidmi patřícími k tzv. justiční mafii, za což však se domohl soudní cestou omluvy.
Po odchodu svého nadřízeného Vlastimila Rampuly v červnu 2012 jako jeho náměstek dočasně stanul v čele státního zastupitelství. 29. června 2012 odeslal ministerstvu spravedlnosti rezignační dopis na funkci státního zástupce, funkce státního zástupce mu zanikla k 31.8. 2012.
V roce 2013 ho policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a nyní čelí i výše zmíněnému podezření z manipulace státních zakázek.
Už dříve vyšlo najevo, že exžalobce byl v úzkém vztahu také s Romanem Janouškem. Čelí obvinění z maření vyšetřování švýcarského konta pražského lobbisty. Švýcarská prokuratura Janouška vyšetřovala kvůli praní špinavých peněz. V letech 2008 a 2009 mu na kontech obstavila přes dvě miliardy korun. V roce 2010 ale i díky Grygárkově postupu případ odložila a peníze uvolnila. Vyšetřovatelé se domnívají, že za to tehdejší žalobce dostal od Janouška odměnu.
Grygárek se hájí tím, že Janouška v té době ještě vůbec neznal. Svědkové to ale popírají. Lidovky.cz zveřejnily část policejních odposlechů, které mají jejich přátelství dokazovat. "Libor je se mnou, s váma, s kýmkoliv. Máme se rádi, hodně jsme toho prožili, ale ta lidská jistota není tak dobrá. Jinak ho mám rád, fakt je dobrej, jako kámoš," prohlásil Janoušek například loni 29. dubna, když se bavil se svým právníkem Vítem Širokým.
"Obvinění je zcela nepravdivé a nepodložené, tvrzení v něm obsažená nemají oporu v opatřených důkazech a vycházejí jen z uměle vykonstruovaných hypotéz, když jsou dokonce vnitřně rozporná," napsal v prosinci 2013 Grygárek ČTK v textové zprávě. Dodal, že se bude obhajovat standardně v rámci trestního řízení, a ne cestou sdělovacích prostředků.
"Trestné jednání spočívá v tom, že JUDr. Libor Grygárek zneužíval přesně nezjištěným způsobem své pravomoci vyplývající z jeho postavení náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze či nesplnil takové povinnosti proto, aby nemohla být řádně policejními orgány objasněna hospodářská trestná činnost," stojí dle serveru iDnes.cz doslova v soudním příkazu k domovní prohlídce Ivo Rittiga v kauze kolem Jany Nagyové.
Související
Soud začal projednávat žalobu Grygárka na Šlachtu kvůli jeho knize
Grygárek dostane od státu odškodné 480 tisíc, o další peníze se hodlá soudit
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 30 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 39 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák