Liška si věří: Naše šance v eurovolbách jsou vysoké

Praha – Strana zelených v posledních dvou parlamentních volbách nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici, aby se dostala do sněmovny. Stejně tak se nedostala ani do Evropského parlamentu. Podle předsedy strany by se to teď mohlo změnit. Naše šance v eurovolbách vidím jako vysoké, říká Ondřej Liška.

„Na podzim volilo zelené 160 tisíc voličů. Stejné číslo by při očekávané volební účasti 27% znamenalo pro zelené nejen překročení 5%, ale rovnou dva mandáty. Takže pokud každý, kdo zelené před půlrokem volil, znovu přijde k volbám a zvolí zelené, je výsledek zaručen," optimisticky odpovídal Liška na otázky čtenářů serveru novinky.cz. Cílem strany je, aby česká republika hrála aktivnější roli v rámci Evropy a aby lépe využívala příležitosti.

Čeští zelení dosud europoslance neměli, přesto Liška přesně ví, s kým by strana navázala spolupráci. „Zelení tvoří v Evropském parlamentu vlastní skupinu, která je čtvrtou nejsilnější. A to znamená, že má hned po Evropské lidové straně, socialistech a liberálech největší vliv na agendu Evropského parlamentu. Nepochybně bychom se proto stali její součástí," nastínil svoje plány předseda SZ.

Zelení by rádi otevřeli Evropu mladým lidem. „Evropanství se rodí ze zkušeností, proto podpoříme další rozvoj programu Erasmus. Chceme, aby každý evropský středoškolák měl právo prožít aspoň půl roku na škole v jiném členském státě. Chceme, aby se součástí každého vysokoškolského studia stal jednosemestrální pobyt v zahraničí," uvedl Liška s tím, že je také nutné navýšit prostředky na programy zabývající se nezaměstnaností mladých a znevýhodněných skupin.

Z dalších bodů se pak zelení chtějí podle lídra eurokandidátky zaměřit na systematickou integraci cizinců a tím předcházet negativním jevům, nebo na situaci na Ukrajině. „EU je vůči krizi nepřijatelně pasivní. Ukrajinu jsem před týdnem navštívil, a to Kyjev i Doněck na hranici s Ruskem. Odjel jsem tam jako vyslanec Evropské strany zelených na průzkumnou misi, setkal se s několika desítkami aktivistů, novinářů, politiků i obyčejných lidí. Přivezl jsem si přesvědčení, že Západ měl a mohl udělat mnohem více proto, aby nevypukla občanská válka," domnívá se Ondřej Liška.

Související

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Šéf bavorské AfD Bystroň se zbláznil? Držím palce Merkelové, přiznal. Ne, vážně...

Praha – O víkendu v Berlíně proběhly zemské volby. Očekávalo se, že Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové propadne a že voliči dají velký počet hlasů antiimigrační Alternativě pro Německo (AfD). Předpovědi se splnily jen napůl, Petr Bystroň, německý politik českého původu a šéf bavorské AfD paradoxně doufá, že Merkelová zůstane co nejdéle. Proč, to vysvětloval v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu.

Více souvisejících

Ondřej Liška Eurovolby Strana zelených

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy