Praha - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o správních poplatcích za poskytnutí údajů z evidence dopravních nehod. Informace by měly stát 100 korun. Předloha by zavedla taky poplatek za návrh na rozhodnutí sporu u veřejnoprávních smluv. Cena by se měla odvíjet od výše peněžního plnění, nepřevýší ale milion korun. O schválení novely novináře informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Návrh vychází podle ministerstva vnitra z názoru veřejného ochránce práv, podle něhož existuje ve státní správě řada plateb, které odpovídají správním poplatkům, ale jsou upraveny v resortních předpisech. Změna prý přinese více procesních práv a právní jistotu žadatelům. Předpisy podle ombudsmana stanovují výši plateb nesystematicky a bez toho, že by řešily procesní otázky, například jak se má poplatek vyměřit a vymáhat.
Vnitro chce novelou zavést i nový správní poplatek za podání návrhu na určení právního vztahu a rozhodnutí sporu z veřejnoprávní smlouvy. "Podání návrhu za současného stavu nepodléhá správnímu poplatku, přitom jde svou povahou o obdobu civilního řízení sporného, které soudnímu poplatku podléhá," uvádí v důvodové zprávě.
Vláda projednala emisní povolenky
Sankce za neoprávněně získané bezplatné emisní povolenky a povinnost je vracet má zavést novela příslušného zákona, který dnes schválila podle údajů na webu vláda. Pokuta bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než cena povolenky.
Příjmy z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek mají putovat ze 70 procent do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku, uvádí se v materiálech pro vládu.
Provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu jeho zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích. Na povolenky tak nemá nárok a nově je bude muset vrátit. Pokud to neudělá, může mu ministerstvo uložit sankci.
Zákon stanovil výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur za kus. Jaká bude celková výše pokut, se podle ministerstva životního prostředí těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k navrhované vysoké pokutě nebude případů mnoho. Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun.Emisní obchodování je nástroj motivující ke snižování emisí skleníkových plynů co nejefektivnějším způsobem.
Subjekty, které mají možnost redukovat emise s nižšími náklady, mohou uspořené emisní povolenky nebo jiné emisní kredity prodat těm, u nichž by taková redukce byla nákladnější. Obchodovat mezi sebou mohou státy Dodatku 1 Kjótského protokolu v rámci flexibilního mechanismu Mezinárodní emisní obchodování (International Emission Trading, IET); největším systémem emisního obchodování je European Union Emission Trading Scheme (EU ETS), kterého se jako členský stát EU účastní i Česká republika.
EU ETS zahrnuje přes 11 000 zařízení ze sektorů energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, celulózy a papíru, sklo-keramického průmyslu, chemického průmyslu, rafinérií a letecké přepravy v 31 státech a pokrývá cca 2 mld. t CO2 ročně. V roce 2020 budou emise v EU ETS o 21 % nižší ve srovnání s rokem 2005, uvedlo mzp.cz.
Související

Fialova vláda selhává. Její neschopnost a neefektivita způsobí víc, než jen prohru ve volbách

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda
Vláda ČR , ombudsman , emisní povolenky
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák