Praha - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o správních poplatcích za poskytnutí údajů z evidence dopravních nehod. Informace by měly stát 100 korun. Předloha by zavedla taky poplatek za návrh na rozhodnutí sporu u veřejnoprávních smluv. Cena by se měla odvíjet od výše peněžního plnění, nepřevýší ale milion korun. O schválení novely novináře informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Návrh vychází podle ministerstva vnitra z názoru veřejného ochránce práv, podle něhož existuje ve státní správě řada plateb, které odpovídají správním poplatkům, ale jsou upraveny v resortních předpisech. Změna prý přinese více procesních práv a právní jistotu žadatelům. Předpisy podle ombudsmana stanovují výši plateb nesystematicky a bez toho, že by řešily procesní otázky, například jak se má poplatek vyměřit a vymáhat.
Vnitro chce novelou zavést i nový správní poplatek za podání návrhu na určení právního vztahu a rozhodnutí sporu z veřejnoprávní smlouvy. "Podání návrhu za současného stavu nepodléhá správnímu poplatku, přitom jde svou povahou o obdobu civilního řízení sporného, které soudnímu poplatku podléhá," uvádí v důvodové zprávě.
Vláda projednala emisní povolenky
Sankce za neoprávněně získané bezplatné emisní povolenky a povinnost je vracet má zavést novela příslušného zákona, který dnes schválila podle údajů na webu vláda. Pokuta bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než cena povolenky.
Příjmy z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek mají putovat ze 70 procent do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku, uvádí se v materiálech pro vládu.
Provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu jeho zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích. Na povolenky tak nemá nárok a nově je bude muset vrátit. Pokud to neudělá, může mu ministerstvo uložit sankci.
Zákon stanovil výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur za kus. Jaká bude celková výše pokut, se podle ministerstva životního prostředí těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k navrhované vysoké pokutě nebude případů mnoho. Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun.Emisní obchodování je nástroj motivující ke snižování emisí skleníkových plynů co nejefektivnějším způsobem.
Subjekty, které mají možnost redukovat emise s nižšími náklady, mohou uspořené emisní povolenky nebo jiné emisní kredity prodat těm, u nichž by taková redukce byla nákladnější. Obchodovat mezi sebou mohou státy Dodatku 1 Kjótského protokolu v rámci flexibilního mechanismu Mezinárodní emisní obchodování (International Emission Trading, IET); největším systémem emisního obchodování je European Union Emission Trading Scheme (EU ETS), kterého se jako členský stát EU účastní i Česká republika.
EU ETS zahrnuje přes 11 000 zařízení ze sektorů energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, celulózy a papíru, sklo-keramického průmyslu, chemického průmyslu, rafinérií a letecké přepravy v 31 státech a pokrývá cca 2 mld. t CO2 ročně. V roce 2020 budou emise v EU ETS o 21 % nižší ve srovnání s rokem 2005, uvedlo mzp.cz.
Související
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady
Vláda ČR , ombudsman , emisní povolenky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
před 2 hodinami
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 3 hodinami
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 3 hodinami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 4 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 5 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 6 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 7 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 7 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 8 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 9 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 11 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 11 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 12 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 12 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 13 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 13 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 14 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 15 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek