Praha - Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v obsáhlém rozhovoru pro Lidové noviny přiznal, že ačkoli se označení "politik" vyhýbal, okolnosti jej donutily se s tím smířit. Zároveň se svěřil, že jej politika nebaví, ale je to pro něj výzva.
Ministr financí v úvodu rozhovoru připustil, že ačkoli svůj resort vede jako firmu, stát takto řídit nelze. "Dal by se - kdyby byla jednobarevná vláda, jako měl Jiří Rusnok, tak by to šlo. Nebo ve většinovém systému. Nebo za Fica. Ale v koaliční vládě to nejde," tvrdí a přiznává, že ač o sobě prohlašoval, že není politik, nyní už se s tímto označením smířil. Mluvit jako politik však nikdy nehodlá, neboť k tomu prý nemá předpoklady.
Současným tématem jeho hnutí ANO je korupce, poslanci totiž chtějí prosadit zákon o prokazování původu majetku. Babiš se však ohrazuje proti nařčení, že by tímto způsobem šel proti významným byznysovým hráčům.
"To vůbec není pravda. My jdeme po daňových únicích, po karuselových obchodech, po nezdaněných příjmech. Chceme, aby měl finanční úřad kompetenci se zeptat na elementární věci: když máte majetek za padesát, sto milionů, jestli jste, vážený občane, ty peníze zdanil. Já po nikom nejdu, nechci se nikomu mstít," řekl LN Babiš.
Chyby v koaliční smlouvě
V rozhovoru přišla řeč i na některé body koaliční smlouvy, u kterých Babiš připustil, že jeho hnutí udělalo chybu. Jednou z nich je například zrušení druhého pilíře důchodového systému, kdy před volbami prosazoval, že je správné, aby si lidé spořili.
"Ano, bohužel. Zaprvé mě nikdy nenapadlo, že budeme sestavovat vládu, zadruhé jsme v této věci absolutně nepolíbení, v politice nemáme žádné zkušenosti, vůbec jsme to nedomysleli. Takže jsme v rámci koaličních dohod akceptovali zrušení poplatků ve zdravotnictví - blbě. Akceptovali jsme snížení DPH pro léky o deset procent a jsem přesvědčený, že se to bohužel neprojeví v ceně - také asi blbě. Zrušení druhého pilíře - možná také blbě," přiznává ministr financí.
Politika je výzva
Na otázku, jestli Babiše politika baví, odpovídá: "Nemůžu říct, že mě to baví." Dodává ale, že je pro něj výzvou, neboť bojoval už když přišel do Čech. "Teď je to proti všem," posteskl si. Podle svých slov však nemá ambice na to být premiérem, ohradil se také proti tomu, že by požadoval více míst ve vládě.
"Není to reálné, je to blbost. Já neusiluju o místo Bohuslava Sobotky. Je to nesmysl. To by musely být předčasné volby, to by nikdo neodsouhlasil, ani to nechceme. Pokud náš koaliční partner bude rozumný a bude plnit to, co říká, bude se snažit, a ne jen slibovat a rozdávat, ale bude i šetřit, tak ta vláda má dobrou perspektivu," dodal Babiš v rozhovoru pro LN.
Podle jeho ujištění letos státní dluh nevzroste, ačkoli je naplánován rozpočet se schodkem 107 až 112 miliard korun. Důvodem je prý optimalizace dluhu a hospodářský růst. "Lidi si musí uvědomit, že se stát nemůže zadlužovat donekonečna. Že je to cesta do pekel. Jednoduše je nenormální, aby stát každý rok prodělával peníze. Naopak - stát by měl pomalu svůj dluh umazávat," tvrdí ministr financí..
Přiznal také své pochybení v podnikatelské sféře. Ačkoli má pověst muže, který umí kupovat firmy, které jsou na tom špatně, posldení dobou se mu prý příiš nedařilo. "Uměl jsem, v poslední době, co jsem koupil, byly blbé investice," sdělil v rozhovoru.
Související
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 2 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
včera
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
včera
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
včera
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
včera
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
včera
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
25. dubna 2026 21:19
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
25. dubna 2026 19:48
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
25. dubna 2026 18:26
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
Odcházející premiér Viktor Orbán oznámil zásadní změnu ve své politické dráze poté, co ve volbách získala strana Tisza dvoutřetinovou většinu. V sobotu odpoledne prostřednictvím videozáznamu informoval veřejnost o svém rozhodnutí vzdát se poslaneckého mandátu. Zdůraznil, že se nyní hodlá plně soustředit na práci v čele strany Fidesz a na její budoucí směřování.
Zdroj: Libor Novák