Chládkův titul PhDr.? Něco tady pokulhává, tvrdí deník. UK ministra brání

Praha - Rigorózní práce současného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), kterou v roce 2006 obhájil na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, odpovídala tehdejším požadavkům. V reakci na dnešní informace Lidových novin o údajně nevalné kvalitě a příliš malém rozsahu Chládkovy práce to ČTK sdělila děkanka této fakulty Mirjam Friedová. Od té doby se prý nároky zvýšily.

Rigorózní práce nynějšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) má podle Lidových novin jen 58 normostran, neodpovídá akademickým nárokům a dnes by prý na mnoha školách nebyla připuštěna ani k bakalářské obhajobě. 

Chládek v roce 2006 odevzdal práci Podnikání v dalším vzdělávání, která mu otevřela cestu k takzvanému malému doktorátu. List píše, že exemplář, který má k dispozici, postrádá poznámkový aparát, nedostatečně odkazuje ke zdrojům dat a předkládá údajně "nepříliš objevná sdělení".

O Chládkovu rigorózní práci se před rokem zajímalo nové vedení katedry andragogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde dnešní ministr rigorózum obhajoval. Dokument putoval k externímu posouzení odborníkům z Masarykovy univerzity v Brně. „Posudek byl ke kvalitě práce velmi kritický," potvrdil LN Michal Stehlík, tehdejší děkan FF UK. To, že práce u bývalého vedení katedry vůbec prošla, je podle docenta Stehlíka chybou, nicméně titul odebírat nelze.

K žádnému pochybení tehdy nedošlo ani podle současného vedení Filozofické fakulty UK. "Podoba rigorózní práce Marcela Chládka a její rozsah splňovaly nároky kladené tehdy na rigorózní práce, celý průběh rigorózního řízení se řídil tehdy platnými zákony a vnitřními předpisy univerzity," uvedla děkanka v prohlášení zaslaném ČTK, pod nímž je podepsán i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Ze současného pohledu však může tato práce působit nekvalitně, protože požadavky se za osm let, které od Chládkovy obhajoby uplynuly, výrazně změnily. "V průběhu let se postupně nároky na diplomové, rigorózní i disertační práce výrazně zvyšují," doplnila Friedová.

Chládek svou práci hájí. "Nechal jsem si na svou rigorózní práci vypracovat i dva nezávislé posudky: jeden v České republice, druhý na Slovensku. Mé obhajobě byli tehdy přítomni jak oba oponenti, tak i zástupce ministerstva školství," řekl. Dodal, že Lidové noviny mají k dispozici jen "sesypanou verzi" jeho práce. "Moje měla 85 stran," uvedl.

Psali jsme: Chládek byl na koberečku u premiéra kvůli údajné šikaně Pamlsky musí pryč ze škol: Děti si pletou kakao s kávou, říká Chládek
 

Ve smyslu novelizovaného znění zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, §46, odst. 5 mohou absolventi magisterských studijních programů, kteří získali akademický titul „magistr", vykonat v téže oblasti studia státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce. Za úkony spojené s přijetím přihlášky k této zkoušce a s konáním této zkoušky může vysoká škola stanovit poplatek, který činí nejvýše dvojnásobek základu podle § 58 odst. 2. citovaného zákona. Tito absolventi mají právo za úplatu používat zařízení a informační technologie potřebné pro přípravu k této zkoušce v souladu s pravidly určenými vysokou školou.

V návaznosti na citovaný zákon pak rigorózní řízení upravuje každá univerzita a její fakulta svým vlastním rigorózním řádem nebo jiným podobným dokumentem, v jehož rámci jsou blíže a podrobněji specifikovány podmínky tohoto zvláštního typu studia. Rigorózní řízení, alternativně též nazývané rigorozum, je tedy zpravidla placené, neboť je svým způsobem určitou nástavbou na předcházející pregraduální stupeň vysokoškolského studia.

Zajímavá je také etymologie tohoto výrazu. Výraz rigorózní pochází z latiny a znamená přísný, precizní, přesný. Tyto atributy tedy vystihují povahu a charakter nejen rigorózní práce, ale také celé zkoušky. 

Psali jsme: Křik, šikana a ponížení? Podívejte se, jak to prý chodí na ministerstvu Chládek studoval na elitní komunistické škole. Okamurovi vadí, že to tají
 

Rigorózní práce, resp. její tvorba a následná obhajoba je součástí tzv. státní rigorózní zkoušky, kterou musí student složit, aby mu mohl být udělen tzv. malý doktorát. Jmenovitě se může jednat o tituly například JUDr. - doktor práv, PhDr., doktor filozofie, RNDr. - doktor přírodních věd, ThDr. - doktor teologie evangelické a husitské, nebo ThLic. pro obor katolické teologie. Tyto tituly se píšou ve zmíněné zkratce před jménem.

Rigorózní práci tedy píše již absolvent pregraduálního vysokoškolského programu ve studijním oboru, pro který Akreditační komise MŠMT schválila možnost skládání rigorózní zkoušky. Ve vztahu k diplomové práci lze poznamenat, že mnoho studentů vychází či navazuje právě na úspěšně obhájenou a dobře hodnocenou diplomovou práci. Pakliže je práce natolik kvalitní, může být uznána i dokonce za práci rigorózní. Z tohoto tedy vyplývá, že rigorózní práce je jakýsi mezistupeň mezi pregraduálním a postgraduálním stupněm vysokoškolského studia. Veškeré nároky na zpracování jsou tedy velmi podobné či spíše vyšší než u diplomové práce s tím, že může být kladen důraz na práci se zahraniční literaturou a také se očekává od autora rigorózní práce kvalitnější výzkumné šetření, vysvětluje server seminarkybezprace.cz.

"Chládkovo působení ČSSD neposiluje, právě naopak. Buď z něj mají občané srandu, nebo mu nevěří. Sociální demokracie podle všeho příští týden nevyhraje volby do Evropského parlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka tak po nich bude muset udělat určité kroky, aby zakryl vlastní slabost a porážku své strany. Je to jedinečná příležitost, zbavit se některých lidí," uvedl ve svém komentáři pro Reflex.cz Viliam Buchert.

"Pokud si nechce Sobotka zadělat na daleko větší problémy, které by ho dál oslabily před důležitějšími podzimními volbami do místních zastupitelstev, měl by lidi, jako je Marcel Chládek, z vlády vyhodit. Nad ministrem školství se totiž rychle stahují černá mračna. A ty už ČSSD později nerozežene," dodal.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy