ROZHOVOR - Předseda Strany zelených a kandidát ve volbách do Evropského parlamentu Ondřej Liška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozornil na rozdíl mezi islámem a náboženským fundamentalismem. Zatímco islám vnímá jako pozitivní obohacení, zaslepené prosazování víry zřejmě může být do budoucna rizikové.
Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu?
Kandidovat jsem se rozhodl proto, že se cítím jako Evropan a vnímám, že v současné době nabírají na síle hlasy volající po demolici projektu sjednocené Evropy, které se k tomu účelu neváhají spojit s autoritativními vládci za hranicí Unie. Jako poslanec EP bych se chtěl zasazovat za otevřenou a sebevědomou Evropu, která tu bude pro občany, nikoliv lobbisty.
Prostředí Evropského parlamentu přitom znám, pracoval jsem jako poradce evropské frakce Zelených, hovořím několika jazyky a mám v evropských zelených stranách spoustu přátel. Chci také změnit pohled české společnosti na fungování evropských institucí. Budu aktivní europoslanec, který o své práci referuje, seznamuje voliče s jednotlivými zákony, osvětluje činnost evropských institucí. V Čechách je trendem, že „vysloužilí" politici kandidují do Evropského parlamentu, aby již nebyli v českém prostředí aktivní. Toto chci změnit, v západní Evropě je standardní, že europoslanci a europoslankyně komentují veřejné dění, jsou aktivní, často se vyskytují v domovské zemi, kde s lidmi hovoří.
Ve svém programu se mimo jiné věnujete problematice nedostatku místa ve školkách a velké nezaměstnanosti, zejména u absolventů. O práci má ale nouzi rovněž mnoho důchodců, lze tento problém z pozice europoslance nějak řešit?
Ano, samozřejmě. Europoslanci se mohou podílet na tvorbě příslušných předpisů, spolurozhodují o rozpočtu, mohou pořádat k tématu semináře a podobně. Pokud se stanu europoslancem, podpořím navýšení prostředků pro evropské programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých a jiných na trhu práce znevýhodněných skupin včetně starších osob, která je vážným problémem už i v České republice. Za vhodné nástroje pokládám také snížení daňového zatížení práce a postupné sjednocování sociálních standardů v EU.
Podle mnoha sociologů Evropa stárne a do roku 2050 prý mohou tvořit třetinu obyvatel Evropské unie lidé nad 65 let. Jak byste se jako europoslanec věnoval tomuto problému, který je jistě třeba řešit?
Nepochybně bych ve spolupráci s nevládními evropskými organizacemi, které se tématem zabývají, zahájil intenzivnější monitoring situace a inicioval vznik konkrétních studií a návrhů řešení. Následně bych ve spolupráci s kolegy a kolegyněmi ze skupiny Zelení/ESA vytvořil návrhy řešení, které se musí týkat hlavně politiky zaměstnanosti, ale také podpory zřizování pečovatelských center, domovů pro seniory atd.
Vraťme se ještě k Vašemu programu. Jedním ze žhavých témat letošních voleb je otázka imigrace, kterou podporujete a obhajujete. Nebojíte se v souvislosti s ní například rozšiřování islámu, kterého se mnoho lidí bojí?
Strach z islámu je podle mého názoru ve své podstatě neopodstatněný a iracionální, což se odráží například v tom, že v ČR je islamofobie obrovsky rozšířená, ačkoli se s muslimy téměř nesetkáváme. Lidé se dozvídají z českých médií často nepravdivé informace, na jejichž základě si následně vytváří pocity strachu a nejistoty. Islám sám o sobě tedy není rizikem, naopak vnímám rozmanitost pozitivně, jelikož nás obohacuje. Něco jiného je otázka náboženského fundamentalismu, která se však netýká zdaleka jen islámu.
Nedávno jste se vrátil z návštěvy na Ukrajině. O jejím stavu toho bylo řečeno již mnohé, poslední dobou to však vypadá, že Evropská unie mlčí a tuto situaci zdánlivě neřeší. Jak by se k této krizi nyní měla postavit?
Ano, před měsícem jsem se jako vyslanec Evropské strany zelených zúčastnil cesty na Ukrajinu, kde jsem navštívil Doněck a Kyjev a setkal se s mnoha představiteli občanských iniciativ. Společně s přední finskou zelenou političkou Heidi Hautala jsme zformulovali 12 doporučení pro Evropskou unii. Evropská unie musí přispět k posílení (jak z hlediska financování, tak rozšíření lidských kapacit) Monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině (UN HRMMU), zejména jejích týmů na východě země. Nesmí docházet k porušování lidských práv ani na jedné ze stran, Vámi zmiňované návrhy jazykových zákonů novou ukrajinskou vládou jsme kriticky odmítli, stejně jako některé ze skupin deklarující sympatie s fašismem.
Dále chceme, aby Evropská unie předložila ukrajinské vládě návrhy reforem veřejné správy za účelem posílení a demokratizace veřejných insitucí. Evropská unie by také měla vést dialog s nejvyššími představiteli Ruské federace, pokud Rusko nebude spolupracovat na deeskalaci a odmítne vyjednávat nebo naplňovat mírovou dohodu či politickéřešení v kontextu OBSE nebo Ženevských rozhovorů, měla by EU přijmout další a rozsáhlejší sankce, tj. třetí fázi sankcí dle existujících plánů Evropské rady, a také sankce zaměřené na členy Rady federace (jež jednohlasně hlasovala pro rozmístění vojsk), na jejich rodinné příslušníky a majetek.
K tématu jsme vytvořili samostatnou a průběžně aktualizovanou webovou stránku www.zeleni.cz/ukrajina.
Podobně jako v loňských listopadových volbách jste i letos v rámci kampaně představili voličům zajímavý videoklip, místo rapu však dostal muzikálovou formu. Jaké jsou zpětné ohlasy?
Ohlasy na sociálních sítích jsou převážně pozitivní, počet zhlédnutí není tak vysoký jako u předchozího klipu, ale to může být také tím, že obecně je o evropské volby menší zájem. Klip si hraje se stereotypy, na které upozorňuje a chce je nabourat. Hlavní sdělení je, že Evropané jsou schopni spolupracovat a chtějí fungovat v rámci širšího společenství. A samozřejmě chceme voličům ukázat, že Česká republika potřebuje aktivní a svědomitou reprezentaci v Evropském parlamentu.
Jaký volební výsledek by pro Vás byl úspěch?
Úspěchem pro nás bude zisk jednoho až dvou mandátů v Evropském parlamentu.
Co byste rád změnil, pokud ve volbách do EP uspějete?
Z hlediska vnitřního fungování Evropské unie, rád bych se podílel na změně vstříc demokratičtější a otevřenější participaci občanů a občanek. O směrování a fungování Evropské unie nemají rozhodovat lobbistické skupiny, ale evropská veřejnost. Chceme prosadit transparentní rozhodovací procesy, dále také posílit pravomoci národních parlamentů a Evropskou unii tak více otevřít svým občanům.
Co se týká ideového směřování Evropské unie, chtěl bych, abychom dokázali vytvořit lepší podmínky pro život všech Evropanů, spravedlivou společnost, která nebude ovlivňována extremistickými a populistickými stranami. Představuji si také, že budeme schopni vytvořit více pracovních míst, a to mimo jiné díky zelené energetice a přechodu k šetrným zdrojům energie.
Související
Šéf bavorské AfD Bystroň se zbláznil? Držím palce Merkelové, přiznal. Ne, vážně...
Žádní uprchlíci ze Sýrie? Přizdisráčství Česka, reaguje ...
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 36 minutami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 54 minutami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 1 hodinou
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
před 1 hodinou
Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se vrátí zima
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
včera
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
včera
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
včera
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
včera
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
včera
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
včera
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
Cesta do Idlibu, odlehlého kouta na severozápadě Sýrie, stále nese stopy bývalých frontových linií: zákopy, opuštěné vojenské pozice, zbytky raket a munice. Tato oblast byla až donedávna jediným územím v Sýrii kontrolovaným opozicí.
Zdroj: Libor Novák