Praha - Lídrem hnutí ANO pro komunální volby v Praze nebudou ani exprimátor Jan Kasl ani šéfka pražské organizace strany Radmila Kleslová. Oba pražští politici se vzájemně neshodnou. O rozhodnutí předsednictva dnes ČTK informoval předseda vládního hnutí Andrej Babiš. Nového lídra pro pražské komunální volby bude nyní hnutí hledat.
"Je to rozhodnutí předsednictva hnutí," informoval stručně Babiš. Slova svého stranického nadřízeného vzápětí potvrdil šéf poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. Podle Babiše jedničku na pražskou kandidátní listinu členové hnutí dnes nevyberou. Faltýnek ČTK sdělil, že budou vybírat zcela nového kandidáta.
O řešení nastalé situace v Praze jednalo předsednictvo odpoledne. Babiš původně do čela kandidátky Kasla navrhl a Kleslovou prosadil do vedení pražské buňky ANO.
Někdejší primátor metropole nechtěl, aby se dřívější členka ČSSD Kleslová objevila na kandidátce. Vadilo mu mimo jiné to, že Kleslová působí na radnici v Praze 10, která bývá spojována s vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Proti Kaslovi byly zase namířeny hlasy přímo z pražské organizace, jejíž někteří členové tvrdili, že není týmovým hráčem.
Jan Kasl vstoupil do politiky v roce 1990, kdy byl kooptován za Občanské fórum jako 1. místopředseda ONV Praha 1 a ještě týž rok na čtyřleté období zvolen členem Zastupitelstva hlavního města Prahy, v letech 1993–1994 byl i členem Rady hlavního města Prahy. V roce 1991 vstoupil do ODS. V roce 1998 byl do pražského zastupitelstva zvolen znovu. Ačkoli se očekávalo, že novým primátorem se stane tehdejší pražský lídr Jan Koukal, pro velký odpor mezi veřejností i samotnými členy ODS však byl primátorem zvolen tehdy nepříliš známý Jan Kasl.
30. května 2002 odstoupil z funkce primátora a následně vystoupil i z ODS. 3. června označil ODS za stranu „demagogů a zlotřilců".
Volby do zastupitelstev obcí se budou v Česku konat v období 19. září až 11. října, konkrétní datum bude upřesněno prezidentem Milošem Zemanem. Politické strany si v nich rozdělí 62 300 mandátů. Politické strany se shodují na tom, že v komunálních volbách hrají hlavní roli místní témata a jednotlivé osobnosti. Například právě hnutí ANO uvažuje o tom, že osloví veřejnost, aby navrhla kandidáty na konkrétní místa a na co se ve volbách zaměřit, uvedl Rozhlas.cz.
Ještě před rozhodováním o pražské kandidátce předsednictvo ANO hodnotilo výsledky nedávných voleb do Evropského parlamentu, ve kterých hnutí těsně zvítězilo. Spolu s krajskými šéfy se má zabývat i přípravami regionálních kandidátek pro komunální volby. ANO musí řešit rovněž to, že nemá pro podzimní senátní volby dostatek vhodných kandidátů.
V neděli čeká předsedu hnutí Babiše řešení ještě jednoho klíčového sporu. Jde o rozepři mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a její náměstkyní Hanou Marvanovou.
Související
Drsná kritika Zemana: Na Vítkově ho museli držet za ručičku, nechat se vodit jako děcko
Kasl a jeho 65 Demokratů představili řešení pro lepší život v Praze
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 1 hodinou
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 2 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 3 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 4 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 5 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 5 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 6 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 7 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 8 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
Spojené království odmítlo účast na chystané námořní blokádě Hormuzského průlivu, kterou prosazuje administrativa Donalda Trumpa. Přestože Londýn podle deníku The Guardian připouští možnost asistence při odminování této strategické cesty, od samotné blokády se distancuje. Britský kabinet má totiž vážné obavy, že by aktivní zapojení do Trumpových plánů mohlo nebezpečně vyostřit už tak kritickou situaci na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák