Líčení v kauze Rath pokračuje. Advokát dostal vynadáno za mobil

Praha - Krajský soud v Praze dnes pokračuje po měsíční pauze v projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce. Rath není přítomen, soud mu již dříve povolil méně častou účast, aby se mohl věnovat lékařské praxi. Podobně mohla zůstat v práci exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová i její přítel, někdejší náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Jsou rovněž lékaři a pracují v nemocnicích. Soudce dnes četl převážně listinné důkazy.

Měsíční přestávka byla způsobená zdravotními a osobními důvody některých přísedících v soudním senátu a také někteří advokáti řešili jiná řízení.

Soudce Robert Pacovský četl na žádost advokátů například části organizačního řádu nemocnic. Zabýval se také dokumenty o dotacích schválených v letech 2010 a 2011 radou Středočeského kraje. Týkaly se například vybavení pavilonu oblastní nemocnice v Kladně.

Jednoho z advokátů soudce pokáral za to, že měl zapnutý mobilní telefon, což rušilo záznam pro zapisovatelku. "Soud na to upozorňuje téměř při každém hlavním líčení. Nevylučuji stížnost na advokátní komoru," dodal Pacovský.

Hlavní líčení je zatím nařízené do konce září, podle žalobce Petra Jiráta ale vzhledem k množství důkazů, které je potřeba provést, ještě nelze očekávat rozsudek. Obhájci mají také několik desítek požadavků na další důkazy. Otázkou bude, které z nich soud uzná jako nezbytné.

Rath vinu odmítá a kauzu označuje za politický proces. Podle něj se se ho snažila konkurence zbavit coby nepohodlného opozičního politika. Podezření se týkají opravy zámku Buštěhrad, rekonstrukce gymnázia v Rathově bydlišti Hostivici a modernizace několika krajských nemocnic.

Psali jsme:
Rath otevřeně: Chtějí mě deptat a ničit, je to psychická úchylka Rath ostře do levice: Stát tu není od toho, aby pomáhal, ale přikazoval
 

Vyšetřovatelé pořídili desítky hodin odposlechů, které jsou podle Jiráta hlavním důkazem o ovlivňování zakázek z části financovaných Evropskou unií. Jako organizátory korupce označuje Jirát někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele Petra Kotta, který byl koordinátorem středočeských nemocnic a dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle žalobce se škoda, kterou Rath a další spoluobvinění způsobili, pohybuje v řádech desítek milionů korun. Pancová a Kott prý na úplatcích žádali 48 milionů korun a 38 milionů skutečně dostali. Z této částky pak měl k Rathovi putovat jeho podíl: 22 milionů. Bývalý hejtman prý ale převzal jen 16 milionů, zbytek už nestihl, protože ho mezitím zadržela policie.

Na odposleších Pancová a Kott rozebírali postupy týkající se nákupu akcií a zlata. Skoro poslední přišel na řadu odposlech, který zaznamenává dění ve vile Pancové ve chvíli, kdy byl odcházející David Rath zatčen. Bývalý hejtman se s dvojicí Pancová–Kott rozloučil, krátce poté ho venku zadržela policie i s krabicí od vína. Kott s Pancovou na záznamu dále hovoří, po několika minutách uviděl před domem policii a Pancové řekl, ať zůstane v klidu. Odposlech končí, když zásahová jednotka vyrazila dveře, uvedl web CT24.cz:

Kott – URNA. Nic nedělej. Nic nedělej.Pancová – Jsme v pr**li.Kott – V klidu, v klidu.Pancová – Tak jsme v pr**li.

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath soudy Kateřina Pancová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy