Tak jak to bylo s těmi disidenty: Jedni tvrdí, že Chomsky zlehčuje, druzí s ním souhlasí

Praha - Reakce na slova předního filosofa a lingvisty Noama Chomského se množí. Zatímco exministr Vondra a europoslanec Štětina ho kritizují za dehonestaci disidentů ve východní Evropě, syn Petra Uhla zase tvrdí, že slova Chomského se jeho otce nedotkla.

Noam Chomsky, který je na konferenci lingvistů pořádané v Olomouci, upozornil, že evropští disidenti se mnohdy považují za ty, kdo za života v diktatuře trpěl nejvíce. Chosky připomíná, že východoevropští disidenti byli diplomaticky a někdy i finančně podporováni západem, a jejich perzekuze napříkald v době normalizace nebyla tak velká. Naopak disidenti v Latinské Americe čelili dennodenně tzv. eskadrám smrti, které byly tiše podporovány tamními pravicovými režimy za tichého schválení tehdejší americkou administrativou.

Exministr obrany Vondra za to Chomského kritizoval s tím, že kdyby lidé začali poslouchat takové řeči, pak by tu brzy opět vyrostly gulagy. Europoslanec Štětina pak na Facebooku napsal: "Co kecá? Myslí si, že to bylo protěžování ztrácet léta života na uhelné šachtě. Že jsme tam byli z plezíru?"

Ne všichni však Chomského kritizují. Syn Petra Uhla Michal na socální síti napsal: "Ptal jsem se svého otce, zda se cítí dotčen výrokem Noama Chomského, že predlistopadové utrpení východoevropských disidentů nebylo největší z největších. Otec seděl 9 let. Dotčen se necítí. S Chomským zcela souhlasí."

Petr Uhl byl jedním ze zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Patří také k signatřům Charty 77. Jeho partnerkou je současná ombudsmanka Anna Šabatová.

Související

Dana Němcová.

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Do poslední chvíle ladila smuteční projev, aby se dnes co nejdůstojněji rozloučila s disidentem Petrem Uhlem, který zemřel ve středu 1. prosince. Jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová sice nerozuměla jeho silně levicovým postojům, ale ctila jej jako nesmírně statečného člověka, který pro své přesvědčení ohledně boje za lidská práva strávil v komunistických vězeních devět let. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ říká pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, která s ostatními chartisty dá Petru Uhlovi sbohem v pražském strašnickém krematoriu od 15 hodin.
Petr Uhl

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem proběhne 10. prosince ve strašnickém krematoriu

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky na Den lidských práv. ČTK to dnes sdělila jeho manželka Anna Šabatová. Novinář a publicista, někdejší disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv, zemřel 1. prosince.

Více souvisejících

Petr Uhl Jaromír Štětina 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy