
Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky na Den lidských práv. ČTK to dnes sdělila jeho manželka Anna Šabatová. Novinář a publicista, někdejší disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv, zemřel 1. prosince.
Bylo mu 80 let. Rozloučení, které má být podle jeho rodiny oslavou naplněného života statečného člověka, bude možné sledovat i před velkou obřadní síní na obrazovkách.
"Táta bude mít pohřeb na Den lidských práv," uvedl dnes na sociálních sítích Uhlův syn Michal. Ve stejný den v roce 1988 se na francouzském velvyslanectví v Praze uskutečnilo památné setkání disidentů s francouzským prezidentem Françoisem Mitterandem, kterého se zúčastnil i Uhl.
"Přijďte prosím všichni, kdo jste ho měli rádi, a společně oslavme jeho naplněný život. Obřad se bude konat ve velké obřadní síni ve strašnickém krematoriu dne 10. prosince 2021 v 15 hodin," napsal dnes Michal Uhl na svém facebookovém profilu.
Uhl společně se svoji ženou patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Kvůli svému přesvědčení strávil za normalizace devět let svého života ve vězení a ani v polistopadové době nepřestal s hájením lidských práv.
Uhl byl spoluzakladatelem, signatářem a aktivistou Charty 77, stál také u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru (OF), za které byl v roce 1990 zvolen jako člen Levé alternativy poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo.
V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených, za kterou v roce 2006 kandidoval do Sněmovny, poslancem se ale nestal. Za sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva.
Uhl se nikdy netajil svými levicovými postoji a zastával názory, které nebyly vždy populární. Jeho přátelé z dob disentu, kolegové, novináři, diplomaté i politici na něj vzpomínají jako na statečného a zásadového člověka, který své názory prosazoval bez ohledu na vládnoucí režim, následky a většinové mínění. Uměl ale podle nich respektovat i lidi s odlišnými postoji.
Ve vězení se Petr Uhl poprvé ocitl v roce 1969 jako představitel Hnutí revoluční mládeže, v němž se angažovali zejména studenti pražské filozofické fakulty. V roce 1971 Uhl, souzený spolu s dalšími v jednom z prvních politických procesů po roce 1968, odešel od soudu se čtyřletým nepodmíněným trestem za podvracení republiky. Po propuštění pracoval mimo jiné jako projektant a koncem roku 1976 se zařadil do okruhu autorů Charty 77 i mezi její první signatáře. Nedlouho poté spoluzakládal také Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.
Právě pro činnost ve výboru byl Uhl odsouzen podruhé, pětiletý trest si odpykal na Mírově a ve Vinařicích. Po propuštění pracoval až do svého posledního zatčení jako topič. Naposledy byl uvězněn 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později, když už komunistický režim nedokázal čelit revolučnímu dění ve společnosti.
Uhl byl držitelem celé řady ocenění, například Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel, ale i vysokých vyznamenání polských, německých či francouzských. V roce 2018 obdržel při předávání novinářských cen Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost.
S Annou Šabatovou, která se také celý život věnovala ochraně lidských práv, měli tři děti.
Související

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Zemřel novinář a disident Petr Uhl, bylo mu 80 let
Aktuálně se děje
před 5 minutami

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Aktualizováno před 36 minutami

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
před 1 hodinou

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
před 2 hodinami

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC
před 3 hodinami

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů
před 3 hodinami

Le Penová vrací Evropskému parlamentu 330 000 za fitkivní zaměstnance. Splácí i ruské dluhy
před 4 hodinami

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu
před 4 hodinami

Česká pošta propustí do konce roku téměř 300 lidí. Chce ušetřit stovky milionů
před 5 hodinami

Babiš označil Fialu za "plyšového mimoně". Poslanci se ke schválení konsolidačního balíčku nedostali
před 6 hodinami

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží
před 7 hodinami

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl
před 7 hodinami

ZOO Praha smutní. Onemocnění lední medvědice Berty bylo neléčitelné
před 8 hodinami

Ukrajina dál proráží blokádu Černého moře. Čornomorsk opustila další loď plná obilí
před 8 hodinami

Policie obvinila muže, který v Brně pobodal školačku. O cizince nejde
před 9 hodinami

Čína v OSN opět ukázala dvojí tvář. Na pozadí podpory Ruska žádá ukončení bojových operací na Ukrajině
před 10 hodinami

Nehodě autobusu zabránil duchapřítomný řidič. Policie hledá svědky
před 10 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní
před 10 hodinami

Co bude s Karabachem? Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory
před 11 hodinami

Starosta a exposlanec Jan Birke zažívá rodinnou tragédii. Zemřela mu nejmladší dcera
před 11 hodinami
Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, řekl Duda. Vyjádření premiéra prý bylo pochopeno špatně
Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident Andrzej Duda s tím, že slova tamního premiéra byla pochopena špatně a týkala se pouze nových zbraní.
Zdroj: Libor Novák