
Ve věku 80 let dnes zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv. ČTK to sdělila jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová.
Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář. "Petr Uhl byl ředitelem Československé tiskové kanceláře v dramatických porevolučních dobách. V této funkci položil základy jejího přechodu ze státní na veřejnoprávní agenturu," řekl dnes generální ředitel ČTK Jiří Majstr.
Uhl později mnoho let působil jako komentátor deníku Právo, do kterého přestal přispívat v roce 2015. Poté psal do internetového Deníku Referendum a dalších internetových médií.
Uhl byl spoluzakladatelem, signatářem a aktivistou Charty 77, stál také u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).
Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru (OF), za které byl v roce 1990 zvolen jako člen Levé alternativy poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených, za kterou v roce v roce 2006 kandidoval do Sněmovny, poslancem se ale nestal. Za sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva, zasedal také v Radě České televize.
Uhl se nikdy netajil svými levicovými postoji a zastával názory, které nebyly vždy populární, například v otázce poválečného odsunu Němců. "Takzvaný odsun považuju za vyhnání, které v podmínkách československého státu, jenž chtěl být demokratický, nelze ospravedlnit nacistickými zločiny," prohlásil před 13 lety, když dostal od Sudetoněmeckého krajanského sdružení Cenu Karla IV.
Ve vězení se Petr Uhl poprvé ocitl v roce 1969 jako představitel Hnutí revoluční mládeže, v němž se angažovali zejména studenti pražské filozofické fakulty. V roce 1971 Uhl, souzený spolu s dalšími v jednom z prvních politických procesů po roce 1968, odešel od soudu se čtyřletým nepodmíněným trestem za podvracení republiky. Po propuštění pracoval mimo jiné jako projektant a koncem roku 1976 se zařadil do okruhu autorů Charty 77 i mezi její první signatáře. Nedlouho poté spoluzakládal také Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.
Právě pro činnost ve výboru byl Uhl odsouzen podruhé, pětiletý trest si odpykal na Mírově a ve Vinařicích. Po propuštění pracoval až do svého posledního zatčení jako topič. Naposledy byl uvězněn 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později.
Uhl byl držitelem celé řady ocenění, například Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel, ale i vysokých vyznamenání polských, německých či francouzských. V roce 2018 obdržel při předávání novinářských cen Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost.
S Annou Šabatovou měli tři děti.
Související

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem proběhne 10. prosince ve strašnickém krematoriu
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
před 41 minutami

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
před 51 minutami

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Aktualizováno před 1 hodinou

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
před 1 hodinou

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
před 3 hodinami

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC
před 3 hodinami

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů
před 4 hodinami

Le Penová vrací Evropskému parlamentu 330 000 za fitkivní zaměstnance. Splácí i ruské dluhy
před 5 hodinami

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu
před 5 hodinami

Česká pošta propustí do konce roku téměř 300 lidí. Chce ušetřit stovky milionů
před 5 hodinami

Babiš označil Fialu za "plyšového mimoně". Poslanci se ke schválení konsolidačního balíčku nedostali
před 6 hodinami

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží
před 7 hodinami

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl
před 8 hodinami

ZOO Praha smutní. Onemocnění lední medvědice Berty bylo neléčitelné
před 9 hodinami

Ukrajina dál proráží blokádu Černého moře. Čornomorsk opustila další loď plná obilí
před 9 hodinami

Policie obvinila muže, který v Brně pobodal školačku. O cizince nejde
před 10 hodinami

Čína v OSN opět ukázala dvojí tvář. Na pozadí podpory Ruska žádá ukončení bojových operací na Ukrajině
před 10 hodinami

Nehodě autobusu zabránil duchapřítomný řidič. Policie hledá svědky
před 11 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní
před 11 hodinami
Co bude s Karabachem? Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory
Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory ohledně integrace odtrženého regionu Náhorní Karabach. Uskutečnily se v ázerbájdžánském městě Jevlach a skončily po dvou hodinách, uvedl server euronews.
Zdroj: Libor Novák