Právníci se hádají kvůli jízdenkové kauze. Lze použít odposlech Rittiga?

Praha - Státní zastupitelství může použít odposlech právníka Davida Michala v případu provizí z jízdenek pro pražský Dopravní podnik kolem podnikatele a lobbisty Iva Rittiga. Je o tom přesvědčen náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. David si podle serveru Lidovky.cz kvůli nahrávce stěžuje Ústavnímu soudu, protože podle něj obsahuje rozhovory advokáta s klientem a vznikla při vyšetřování jiného případu.

"Máme za to, že se postupovalo plně v souhlasu se zákonem i ve světle judikatury Evropského soudu pro lidská práva," řekl Komár v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Pokud je advokát v postavení podezřelého a neposkytuje zákonnou právní službu klientovi, rozhovor může být odposloucháván, uvedl náměstek.

Kriminalisté z protimafiánského útvaru na jaře 2012 "napíchli" Rittigovu kancelář v centru Prahy a pokoj v hotelu Ventana, kde lobbista vedl obchodní jednání. Klíčové pasáže, jimiž argumentují v kauze "17 haléřů z každé jízdenky", nahráli 27. a 29. března 2012.

Dovozují z nich, že Rittig s Michalem a dalším obviněným právníkem z kanceláře MSB Legal Markem Stubleym ovládali papírnu Neograph dodávající dopravnímu podniku jízdenky. Díky tomu z každé prodané jízdenky mohli ukrojit 17 haléřů, peníze pak přes offshorovou společnost Cokeville Assets měly končit právě u Rittiga.

Policie měla odposlechy smazat, jak ukládá zákon, protože podle Michala při původním vyšetřování nic nezjistila. "Přesto nepřistoupila ke zničení záznamu, nýbrž ho dva roky zcela bezdůvodně uchovávala a posléze postoupila jiné policejní součásti, která tento záznam v podstatě zneužila k vytvoření konstrukce o tom, že stěžovatel a další obvinění měli ovládat společnost Neograph," píše ve stížnosti Michal, informují Lidovky.cz.

Odposlech vznikl v souvislosti s podezřeními ohledně někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, která vedla k případu kolem někdejší ředitelky kanceláře expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové, dříve Nagyové. Komár dnes postup státního zastupitelství ve třech větvích případu opět obhajoval.

Za standardní pokládá loňský zásah policistů na Úřadu vlády a na jiných místech, kterého se v několika dnech účastnily čtyři stovky policistů. Komár taky řekl, že odposlechy v případu údajného zneužívání Vojenského zpravodajství předal konkrétnímu novináři jeden z obhájců. "Máme k dispozici jednoznačný důkaz," uvedl. O jaký důkaz jde a který z obhájců materiály novináři poskytl, ale odmítl říci.

Z Komárova vyjádření dnes také vyplynulo, že se blíží obžaloba ve třetí větvi, která se týká údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V ní jsou údajně obviněni Rittig, Michal, Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a Jana Nečasová.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Vrchní státní zastupitelství Dopravní podník Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy