Tvrdík odchází, v ČSSD se začíná bojovat o post šéfa

Praha - Den po avizovaném odchodu Jiřího Paroubka opouští Lidový dům i jeho klíčový spojenec a volební manažer Jaroslav Tvrdík. Uvedl to v neděli on-line deník Aktuálně.cz

Jeho krok podle informací Aktuálně.cz souvisí s výsledkem voleb, v nichž ČSSD i přes finančně náročnou a masivní kampaň nezískala takovou podporu, aby mohla bezproblémově sestavit vládní kabinet. Právě za kampaň byl zodpovědný Jaroslav Tvrdík, někdejší ministr obrany a pozdější neúspěšný šéf aerolinek.Jeho role v české politice posledních let ale byla mnohem větší, než role tradičního volebního manažera. Patřil mezi hlavní zákulisní vyjednavače a těšil se obrovské důvěře Jiřího Paroubka. Byl to například on, kdo se za ČSSD v minulosti scházel s emisarem Mirka Topolánka, poradcem Markem Dalíkem.A jeho jméno dráždilo ODS skoro stejně jako ´to Paroubkovo, občanští demokratů jej podezřívali z nestandardních metod politického boje. Opakovaně jej z toho obvinil například právě expremiér Topolánek."Jarda se rozhodl už včera, kdy to také oznámil svým lidem. Dává teď dohromady dokumentaci ke kampani a pak končí," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z Lidového domu obeznámený s Tvrdíkovými úmysly.Sám Tvrdík následně v sms pro Aktuálně.cz svůj odchod potvrdil. "V ČSSD je manažer volen tajnou volbou předsednictvem strany vždy na jedny konkrétní volby, v tomto případě do poslanecké sněmovny. Ty skončily, logicky mi zanikl mandát," napsal Tvrdík.Tvrdíkovo rozhodnutí bude v pondělí řešit ještě nejužší vedení strany, místopředseda Milan Urban poznamenal, že ho budou přemlouvat, aby si to rozmyslel."Teď potřebujeme všechny šikovný lidi. Osobně doufám, že si to ještě rozmyslí," dodal Urban.Kromě Tvrdíka se podle informací Aktuálně.cz stahují mračna i nad ředitelem PR Lidového domu Petrem Dimunem.Pár hodin poté, co Paroubek oznámil svou chystanou rezignaci, začala sociální demokracie řešit, kdo ho nahradí. Nejprve oznámil úmysl kandidovat první místopředseda Bohuslav Sobotka, v neděli se k němu přidal i další místopředseda Michal Hašek."Ano, uvažuji o své budoucí kandidatuře na předsedu ČSSD. Budu o této možnosti samozřejmě nejdříve komunikovat se mými kolegy uvnitř sociální demokracie a až potom oznámím své definitivní stanovisko," prohlásil Hašek.Další místopřesedové vyčkávají, své slovo ještě neřekl Roman Onderka ani Milan Urban. "Je to předčasné. Určitě nebudu případnou kandidatutu ohlašovat takto rychle a veřejně. Budeme o tom v ČSSD jednat, musíme se nejprve domluvit mezi sebou," sdělil Aktuálně.cz Milan Urban.

Související

Více souvisejících

volby

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně

Sněmovní volby by i v červnu s velkým přehledem vyhrálo vládní hnutí ANO, kterému by dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí, vyplývá z nového volebního průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy