Šokující změna: Průzkum hlásí propad ANO i ČSSD. Kdo posiluje?

Praha - Pokud by se v červenci konaly hypotetické sněmovní volby, zvítězilo by stejně jako v minulých měsících hnutí ANO s aktuálním ziskem 22,9% hlasů před druhou ČSSD, která by nyní získala podporu 19,7% voličů. Ukázal to aktuální průzkum volebních preferencí společnosti SANEP, který potvrzuje pokračující mírný pokles voličského zájmu u hnutí ANO, které oproti minulému měsíci ztrácí dvě deseti procentního bodu. Přitom v květnovém šetření společnosti SANEP hnutí ANO získalo podporu 25% voličů.

Deník Shopaholičky

Voličskou podporu však ztrácí i druhá ČSSD, která by aktuálně získala o osm desetin procentního bodu méně, než tomu bylo v červnu.

Vzhledem ke skutečnosti, že do řádných sněmovních voleb je stále relativně daleko, průběžné průzkumy volebních preferencí monitorují především voličské nálady a trendy. Ty aktuálně naznačují pokračující opadání voličské podpory hnutí ANO, které může doplatit na skutečnost, že jeho voliči z velké většiny očekávají zejména od jeho předsedy a ministra financí Andreje Babiše změny ve vrcholné politice. V případě nenaplnění těchto očekávání však může hnutí ANO potkat stejný osud jako např. Unii svobody, Věci veřejné či Stranu zelených. Část velice nestabilního elektorátu hnutí ANO se tak během volebního období může přesouvat i k jiným stranám a hnutím, nebo se může po případném zklamání rozhodnout již voleb nezúčastnit.

Rozpaky voličů je však možné sledovat i v případě ČSSD, jejíž volební preference aktuálně klesají, což může být reakcí na vnitrostranickou politiku nebo na chování vedení sociálních demokratů.

Naopak posilující stranou je TOP 09, která s aktuálním ziskem 12,1% hlasů potvrzuje pozici vedoucí pravicové strany, k níž se hlásí i dřívější ortodoxní voliči ODS, kteří v TOP 09 vidí jedinou možnou alternativu, ale i jediného silného oponenta hnutí ANO.

Za relativně stabilní strany lze označit i nadále KSČM (14,2%) a KDU-ČSL (6,5%), které si i přes mírné výkyvy voličské přízně zachovávají určitou stabilitu.

U občanských demokratů (5,2%) nadále pokračuje stav balancování na hraně vstupu do Sněmovny, a tedy i stavu boje o své voliče. Vedle odchodu největší části voličů ODS k TOP 09, se část dřívějšího voličského elektorátu obrací i směrem ke Straně svobodných občanů.

Do boje o poslanecká křesla však může v příštích volbách zasáhnout i Česká pirátská strana, která v červnovém šetření společnosti SANEP dokonce překročila pětiprocentní hranici, což se aktuálně neopakuje. Nicméně Piráti aktuálně skončili se ziskem 4,9% hlasů těsně pod hranicí umožňující vstup na sněmovní půdu, což poukazuje na voličky zajímavou politickou alternativu. Voličský elektorát Pirátů je tvořen zejména protestními hlasy voličů, kteří jsou nespokojeni s celkovým obrazem domácí politické scény. Do jaké míry ovlivní tento voličský trend změny ve vedení Pirátů se ukáže v následujících měsících.

K dlouhodobému poklesu voličské přízně dochází u hnutí Úsvit přímé demokracie, které zjevně nenaplňuje představy voličů, což se projevuje i pokračujícím propadem volebních preferencí, které se aktuálně pohybují na úrovni 4,7 procentních bodů, což by nestačilo na vstup do Poslanecké sněmovny.

Poslední stranou, která by překročila tříprocentní hranici je Strana zelených se ziskem 3,2% hlasů.

Strana svobodných občanů, která excelovala ve volbách do Evropského parlamentu, kde ji k volebnímu úspěchu pomohla extrémně nízká volební účast, by při aktuální volební účasti 55,9% voličů v hypotetických parlamentních volbách získala 2,4% hlasů.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Deník Shopaholičky

Související

Více souvisejících

Volební preference průzkumy hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se v pondělí v Londýně setká s lídry Ukrajiny, Německa a Spojeného království, aby zhodnotili stav probíhajících mírových jednání, která zprostředkovávají Spojené státy. Macron tuto informaci sdělil na sociálních sítích, kde zároveň ostře odsoudil nejnovější ruské raketové a dronové útoky na Ukrajinu. Zdůraznil, že Moskva „nehledá mír“.

včera

včera

Ilustrační foto

Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky

Ceny chytrých telefonů by mohly v příštím roce vzrůst, přestože za vyšší náklady obvykle stojí pokročilé fotoaparáty, velké displeje nebo obrovská kapacita úložiště. Tentokrát by se důvodem pro zdražování mohla stát běžná komponenta, konkrétně paměť. Dražší by mohly být i další spotřební přístroje, které paměť využívají, jako jsou tablety nebo chytré hodinky.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?

Válka na Ukrajině se pro ruské muže stala inzerovanou pracovní příležitostí, srovnatelnou s jakoukoli jinou profesí. Náborové nabídky pro službu na frontě se objevují na komunikační platformě Telegram, kde slibují náborové bonusy až do výše padesáti tisíc dolarů (milion korun). To jsou v zemi s průměrnými měsíčními platy pod tisíc dolarů (20 tisíc korun) život měnící částky. K finančním pobídkám se přidávají i přísliby úlev od dluhů, bezplatné péče o děti pro rodiny vojáků a garantované univerzitní vzdělání pro jejich potomky.

včera

Napadení Čecha na ubytovně

Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku

Na slovenské ubytovně v obci Slovenská Ľupča u Banské Bystrice došlo 29. listopadu k brutálnímu útoku policisty na českého občana, který byl navíc živě vysílán na sociální síti TikTok. Napadený muž, Ardian Bobaj, který má původ v Albánii, ale je české národnosti, po zásahu vykašlával a zvracel krev. Podle Bobajova vyjádření pro deník SME zaútočil na ubytovně policista, který neměl viditelné služební číslo.

včera

sport

Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR

V americkém Washingtonu D.C. byly v pátek rozlosovány základní skupiny jednoho z nejočekávanějších sportovních svátků příštího roku, tedy fotbalového mistrovství světa, které se bude v létě konat v USA, Kanadě a Mexiku. Poprvé se světového šampionátu zúčastní hned 48 týmů, avšak v osudí bylo známo dosud jen 42 mužstev. O zbylých šesti účastnících se ještě rozhodne jak v rámci mezikontinentální baráže, tak i v rámci evropské baráže. A právě v jedné z jejích čtyř větví figuruje i Česko. To tak koncem března bude bojovat o to, aby se mohlo na závěrečném turnaji utkat ve skupině A s domácím Mexikem, Jižní Koreou a Jihoafrickou republikou.

včera

David Svoboda

Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda

Rusko může podniknout agresi proti Evropě ještě dříve, než zdolá své nesnáze s Ukrajinou, tak jako Adolf Hitler zaútočil na Sovětský svaz, aniž by zlomil Británii, řekl historik a expert na soudobé dějiny Ukrajiny David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz. V něm zhodnotil současný průběh „mírového procesu“, roli Spojených států a také Evropy. „Evropa si už nemůže dovolit přihlížet východnímu dramatu z pozice přežvykujícího pozorovatele, a dozajista jsou to její protesty, co drží Trumpa na uzdě, aby nepřekročil hranici, za níž začíná otevřená zrada,“ upozornil.

včera

včera

Jindřich Rajchl

Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka

Na republikovém sněmu strany PRO (Právo Respekt Odbornost) byl jejím předsedou opět zvolen zakladatel a současný poslanec Jindřich Rajchl. Ve volbě neměl žádného protikandidáta a získal jednomyslnou podporu všech 101 hlasujících. Rajchl si klade ambiciózní cíl: chce z PRO učinit sebevědomou, suverénní a vůdčí sílu v České republice do příštích sněmovních voleb.

včera

Maďarsko - Hévíz

Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva

Maďarsko v pátek oficiálně vyloučilo možnost vydání eurobondů na podporu Ukrajiny. Tímto krokem Evropskou unii připravilo o potenciální záložní plán pro případ, že se nepodaří najít způsob, jak využít zmrazená ruská státní aktiva k financování půjčky ve výši 165 miliard eur pro Kyjev. Evropská komise usiluje o to, aby se 27 členských zemí EU na summitu koncem měsíce dohodlo na podpoře kolísající ukrajinské ekonomiky. To by mělo proběhnout prostřednictvím půjčky zajištěné znehybněnými rezervami ruské centrální banky.

včera

včera

Steve Witkoff

USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války

Vysoce postavení vyjednavači z Ukrajiny a Spojených států společně vyzvali Rusko, aby prokázalo „vážné odhodlání k dlouhodobému míru“. Tato výzva přichází poté, co rozhovory v Moskvě na začátku týdne nepřinesly žádný průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a tajemník ukrajinské Rady pro národní bezpečnost Rustem Umerov vedli na Floridě dvoudenní „konstruktivní jednání“, jak uvádí společné prohlášení.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek

Švédské námořnictvo se v Baltském moři setkává s ruskými ponorkami „téměř každý týden“, uvedl jeho náčelník operací, kapitán Marko Petkovic. Námořnictvo se rovněž připravuje na další nárůst těchto střetů v případě, že v ukrajinské válce dojde k příměří nebo klidu zbraní. Kapitán Petkovic prohlásil, že Moskva „neustále posiluje“ svou přítomnost v oblasti. Zpozorování ruských plavidel je tak pro švédské námořnictvo pravidelnou součástí každodenního života a je „velmi běžné“. Dodal, že počet těchto pozorování se v posledních letech zvýšil.

včera

včera

včera

5. prosince 2025 21:57

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

5. prosince 2025 21:02

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

5. prosince 2025 20:05

V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho

První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy