Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doufají, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádá posedmé, bude poslední. Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl dnes poslancům premiér, které požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nynější nouzový stav skončí v neděli 28. března.
Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš. Blatný dodal, že současná opatření by měla zůstat beze změn minimálně do Velikonoc včetně.
"Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi.
"Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější - dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali," řekl ministerský předseda.
Lidé by měli být podle Babiše trpěliví. Uzavření okresů mělo pozitivní vliv na omezení počtu nakažených koronavirem, ale epidemie ustupuje pomaleji, než se čekalo, řekl premiér. Opětovně zdůraznil potřebu očkování proti nemoci covid-19 nebo užívání medikamentů jako je experimentální lék bamlanivimab. Babiš hájil postup vlády při zajištění vakcín. "Myslím si, že to zvládáme, že se očkuje maximálně možně," řekl.
Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona. Menšinová vláda ANO a ČSSD se při aktuální žádosti o prodloužení bude moci pravděpodobně opřít o podporu komunistů, ti však mají podmínky.
Ministr Blatný řekl, že současná protiepidemická opatření by měla zůstat stejná přinejmenším do Velikonoc včetně, beze změny v jejich nastavení i beze změny v jejich dodržování. Dodržování musí být přísně kontrolováno. Přísná opatření, hlavně omezení pohybu mezi okresy, podle něj fungují.
Blatný popsal, že v týdnu od 6. do 9. dubna vláda situaci opět vyhodnotí a podle toho bude postupovat dál. Řekl také, že je připraven plán postupného návratu do škol včetně testování. Nejbližším datem, kdy to podle něj bude možné, je 12. duben. Ještě před Velikonocemi chce veřejnost seznámit s aktualizovanou podobou tabulky protiepidemického systému.
Blatný upozornil, že nastavená nejpřísnější opatření, hlavně omezení pohybu lidí mezi okresy, fungují. Ujistil, že je schopen to na údajích dokázat. Uvedl, že nyní se zpětně ví, že britská mutace viru se v tuzemsku vyskytla minimálně již na začátku prosince. Kdyby vláda měla tuto informaci již před Vánocemi, možná by se ona i občané chovali jinak, poznamenal. Další výrazný přínos má podle ministra očkování. "Očkování se nám daří, to je fakt, a bude to jen lepší," řekl Blatný.
Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že Sněmovna bude rozhodovat "mezi rozumem a krátkozrakým politikařením". Počet nově nakažených přes pokles pokládá za stále extrémně vysoký. "Vybíráme zatáčku po dvou kolech a je důležité držet volant co nejpevněji," dodala. Uvolnění pohybu mezi okresy odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), poukazoval na příklady z Rakouska a Německa. Blatný to potvrdil, podporuje to i odborná komunita. "Je to něco, co opravdu velmi dobře funguje," řekl
Komunisté chtějí prodloužit nouzový stav do 11. dubna, zbytek opozice ne
Opoziční představitelé vyjma KSČM odmítli podpořit prodloužení nouzového stavu, jak o to žádá vláda. Komunisté jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dva týdny do 11. dubna, aby mohla zůstat v platnosti současná nezbytná protiepidemická opatření. Pokud by vládní ANO a ČSSD tento návrh nepodpořily, Piráti nabídli možnost nouzového řešení do Velikonoc.
"KSČM se rozhodla navrhnout vládě prodloužit nouzový stav do 11. dubna," uvedl Luzar. Podle něj je prodloužení o dva týdny minimem, které vláda potřebuje. "Snad je to naposledy a snad to opravdu pomůže," řekl Luzar. Delší uzávěra by podle něj mohla pomoci uvolnit kapacity nemocnic. Vláda by měla přehodnotit potřebnost všech opatření, neměla by stupňovat hrozbu represí, a nejpozději v pondělí by měla předložit výhled dalšího postupu. dodal Luzar.
Současný nouzový stav potrvá do neděle 28. března, vláda jej chce prodloužit o 30 dní. Piráti a hnutí STAN vyjádřili předem ochotu vyjednat s vládou o prodloužení nouzového stavu například do Velikonoc, pokud by se vláda nedohodla s KSČM na 14 dnech. Pokud by došlo na krizi, že hlasy nebudou, Piráti podle předsedy jejich poslanců Jakuba Michálka navrhnou hlasování přerušit a připravit "nouzové řešení" do Velikonoc, tedy na týden. Sněmovna by měla vládě podle Pirátů uložit několik úkolů k epidemii.
SPD ústy Okamury potvrdila, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří, protože jej nepovažuje za řešení. "Vláda flagrantně a bezprecedentně porušuje ústavní práva občanů," prohlásil. Uzavírky společnosti škodí víc než covid-19 a způsobily prý kvůli omezením přístupu ke zdravotní péči více úmrtí než koronavirus. "Vláda nemá strategii a ztratila důvěru veřejnosti," řekl Okamura. Podle něj by ji měla nahradit vláda odborníků.
Nouzový stav už není podle Fialy potřebný, nutná protiepidemická opatření je podle něho možné vydat jinak. "Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit," řekl. Kabinet podle Fialy prokazuje bezradnost a neschopnost. Předseda ODS kritizoval zejména omezení pohybu mezi okresy a povinnost nošení respirátorů nebo roušek i na prázdné ulici.
Potřebná opatření lze uplatnit podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky i podle pandemického zákona. Jurečka také uvedl, že koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL poslala premiéru Andreji Babišovi (ANO) vytýkací dopis. Reagovala tak na dva obdobné dopisy, které Babiš napsal ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Opoziční politici v dopise Babišovi vytkli, že manažersky selhává, zasahuje do pravomocí a odborných záležitostí ministrů a ministerstev a že nezajistil dostatek vakcín. Jurečka dal Babišovi poukaz na kurz Základy krizového řízení.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
Aktuálně se děje
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
včera

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
včera

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
včera
Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi.
Zdroj: Jan Hrabě