O svolání Evropské rady oficiálně nejprve žádalo Polsko. Posíláme si smsky, reaguje Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov požádal o svolání urgentní konference členů Evropské rady kvůli situaci v Bělorusku po tamních prezidentských volbách. Jako první tak učinil polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, což dokládá i pět dní starý oficiální dopis zveřejněný na polském vládním webu. Podobnou oficiální žádost ale český premiér k dispozici zřejmě nemá, pro EuroZprávy.cz totiž uvedl, že věc komunikuje přes sms zprávy.

"Dnes ráno jsem apeloval na Charlese Michela a Ursulu von der Leyen ohledně situace v Bělorusku, která je skutečně vážná. Po dohodě s Mateuszem Morawieckim jsem požádal o svolání urgentní videokonference členů Evropské rady. A vyslání jasného signálu ohledně sankcí, které musí trvat, dokud v Bělorusku neproběhnou svobodné a transparentní volby za účasti mezinárodních pozorovatelů," napsal dnes Babiš na svém facebooku. 

Jakékoliv podrobnosti k jeho apelu a výzvě ale chybí. Jak upozornila agentura Reuters, podobnou rétoriku vůči nejvyšším orgánům Evropské unie zaujalo i Polsko, a to už v pondělí, kdy k jednání Evropské komise a Evropské rady vyzval tamní předseda vlády Morawiecki, což potvrdil i Babiš, když v úterý uvedl, že očekává iniciativu Evropské unie ohledně dalšího postupu poté, co polský premiér vyzval ke svolání mimořádného summitu. 

"Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval vůdce Evropské komise a Evropské rady, aby uspořádali zvláštní summit Evropské unie o Bělorusku," napsala agentura Reuters a řada dalších zahraničních médií s odkazem na informace z vládního webu, kde je celá výzva s datem 10. srpna 2020 zveřejněna. 

Oficiální dopis byl adresován v pondělí Charlesi Michelovi a Ursule von der Leyen a apel ze strany Polska na předsedkyni Evropské komise a předsedu Evropské rady tedy proběhl o pět dní dříve, než ze strany České republiky.

Z vyjádření premiéra na facebooku navíc není jasné, jakou formou vyzval Evropskou radu k videokonferenci. Server EuroZprávy.cz proto požádal Andreje Babiše o dokumenty, které by doložily jeho tvrzení. Ty ale Babiš neposkytl.

"Posíláme si smsky a označení twitterovou adresou," uvedl premiér pro EuroZprávy.cz v reakci na žádost o důkazy, které by jeho tvrzení podložily. Redakci se však na jeho twitteru nepovedlo žádnou žádost o svolání Evropské rady dohledat.

Babiš na sociálních sítích rád mate veřejnost 

Andrej Babiš na sociální síti už v minulosti zmátl veřejnost. Letos v zimě veřejnosti tvrdil, že právě on zrušil migrační kvóty. V lednu letošního roku uvedl, že proti přijetí vystupuje už několik let a že "spolu s kolegy z V4 zrušil" na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. To ale není tak úplně pravda.

Program kvót, na kterém se státy Unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Podle unijních pravidel byl návrh přijat, protože nebylo potřeba souhlasu všech členských států.

Projekt ale nebyl zcela naplněn, přesídlila se totiž pouze třetina z původního počtu migrantů. A ačkoliv Babiš tvrdil už dříve, že s Viktorem Orbánem zrušili systém kvót, ve skutečnosti na to tehdy Babiš neměl vůbec žádný vliv.

Už v říjnu 2017, po skončení platnosti původního rozhodnutí, se předsedové vlád dohodli, že kvóty nebudou povinné. Českou republiku tehdy zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, Babiš byl do funkce premiéra jmenován až o dva měsíce později.

Babiš sice tvrdil, že kvóty padly na červnové Radě EU v roce 2018 na jeho nátlak, ve skutečnosti k tomu ale došlo na základě dohody z již zmíněné říjnové Rady.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

Více souvisejících

Andrej Babiš Bělorusko Evropská rada Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy