O svolání Evropské rady oficiálně nejprve žádalo Polsko. Posíláme si smsky, reaguje Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov požádal o svolání urgentní konference členů Evropské rady kvůli situaci v Bělorusku po tamních prezidentských volbách. Jako první tak učinil polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, což dokládá i pět dní starý oficiální dopis zveřejněný na polském vládním webu. Podobnou oficiální žádost ale český premiér k dispozici zřejmě nemá, pro EuroZprávy.cz totiž uvedl, že věc komunikuje přes sms zprávy.

"Dnes ráno jsem apeloval na Charlese Michela a Ursulu von der Leyen ohledně situace v Bělorusku, která je skutečně vážná. Po dohodě s Mateuszem Morawieckim jsem požádal o svolání urgentní videokonference členů Evropské rady. A vyslání jasného signálu ohledně sankcí, které musí trvat, dokud v Bělorusku neproběhnou svobodné a transparentní volby za účasti mezinárodních pozorovatelů," napsal dnes Babiš na svém facebooku. 

Jakékoliv podrobnosti k jeho apelu a výzvě ale chybí. Jak upozornila agentura Reuters, podobnou rétoriku vůči nejvyšším orgánům Evropské unie zaujalo i Polsko, a to už v pondělí, kdy k jednání Evropské komise a Evropské rady vyzval tamní předseda vlády Morawiecki, což potvrdil i Babiš, když v úterý uvedl, že očekává iniciativu Evropské unie ohledně dalšího postupu poté, co polský premiér vyzval ke svolání mimořádného summitu. 

"Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval vůdce Evropské komise a Evropské rady, aby uspořádali zvláštní summit Evropské unie o Bělorusku," napsala agentura Reuters a řada dalších zahraničních médií s odkazem na informace z vládního webu, kde je celá výzva s datem 10. srpna 2020 zveřejněna. 

Oficiální dopis byl adresován v pondělí Charlesi Michelovi a Ursule von der Leyen a apel ze strany Polska na předsedkyni Evropské komise a předsedu Evropské rady tedy proběhl o pět dní dříve, než ze strany České republiky.

Z vyjádření premiéra na facebooku navíc není jasné, jakou formou vyzval Evropskou radu k videokonferenci. Server EuroZprávy.cz proto požádal Andreje Babiše o dokumenty, které by doložily jeho tvrzení. Ty ale Babiš neposkytl.

"Posíláme si smsky a označení twitterovou adresou," uvedl premiér pro EuroZprávy.cz v reakci na žádost o důkazy, které by jeho tvrzení podložily. Redakci se však na jeho twitteru nepovedlo žádnou žádost o svolání Evropské rady dohledat.

Babiš na sociálních sítích rád mate veřejnost 

Andrej Babiš na sociální síti už v minulosti zmátl veřejnost. Letos v zimě veřejnosti tvrdil, že právě on zrušil migrační kvóty. V lednu letošního roku uvedl, že proti přijetí vystupuje už několik let a že "spolu s kolegy z V4 zrušil" na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. To ale není tak úplně pravda.

Program kvót, na kterém se státy Unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Podle unijních pravidel byl návrh přijat, protože nebylo potřeba souhlasu všech členských států.

Projekt ale nebyl zcela naplněn, přesídlila se totiž pouze třetina z původního počtu migrantů. A ačkoliv Babiš tvrdil už dříve, že s Viktorem Orbánem zrušili systém kvót, ve skutečnosti na to tehdy Babiš neměl vůbec žádný vliv.

Už v říjnu 2017, po skončení platnosti původního rozhodnutí, se předsedové vlád dohodli, že kvóty nebudou povinné. Českou republiku tehdy zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, Babiš byl do funkce premiéra jmenován až o dva měsíce později.

Babiš sice tvrdil, že kvóty padly na červnové Radě EU v roce 2018 na jeho nátlak, ve skutečnosti k tomu ale došlo na základě dohody z již zmíněné říjnové Rady.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Bělorusko Evropská rada Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy