Babiš vidí možnost vyhlásit nouzový stav znovu. Rozhodnou hejtmani

Vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj to, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Vláda dnes se šéfy krajů o dalším postupu při koronavirové pandemii jednala, pokračovat bude v sobotu večer.

Rozhodnutí musí podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne. Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, který tak končí v neděli 14. února.

"Jediné řešení je podle zákona o krizovém řízení, kde hejtman, pokud vzniká ohrožení v rámci stavu nebezpečí, může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. To je jediné legislativní řešení, které máme na stole, a jediná možnost pokračování nouzového stavu," řekl Babiš. Podle předsedy vlády se pro vyhlášení stavu nouze vyjádřilo pět nebo šest hejtmanů.

"Naši právníci, Legislativní rada vlády a další vícero resortů to analyzovaly celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to zkrátka podle pravidel a našich zákonů jediná možnost," dodal premiér.

Stav nebezpečí mohou hejtmani v mimořádných situacích vyhlásit sami, někteří jej ale nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou. Někteří hejtmani zastupující opoziční strany ale vyčkávali, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví.

Vláda by mohla mírnější opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ústavní právníci oslovení ČTK označovali v posledních dnech za obcházení ústavy. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl, že by kabinet nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásil, pokud by o to hejtmani požádali.

Babiš dnešní videokonferenční jednání s hejtmany označil za konstruktivní. Stěžoval si na to, že podobně přínosné podle něj nebylo jednání s opozičními stranami před hlasováním o prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně.

S koncem nouzového stavu bude třeba dalších 1000 lůžek JIP, míní Babiš

S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, domnívá se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Do pohybu se podle premiéra dají miliony lidí, což bude představovat značné riziko.

"Rozvolňujeme strašně moc míst, a proto to je strašně nebezpečné, může dojít skutečně k zásadnímu přetížení zdravotního systému," řekl Babiš k případnému konci nouzového stavu. Blatný podle něj hejtmanům poskytl prezentaci, ve které mimo jiné mluví o potřebě vytvoření dalších 1000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a o riziku třicetiprocentního nárůstu pandemie.

V prezentaci také hejtmanům sdělil, co se v případě konce nouzového stavu nezmění. Vláda podle něj bude moct pokračovat v opatřeních ve školách, bude ale problém s nákupem testů. Nezmění se také omezení restaurací, ubytování a opatření na hranicích. Uzavřeny podle Babiše nebudou obchody, ve kterých by ale i nadále platilo omezení počtu lidí na obchodní plochu. Otevřely by se také bazény, wellness centra a sauny.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Vláda ČR Hejtmani kraje Asociace krajů ČR

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy