Bendl vypovídal u soudu v kauze Čapí hnízdo. Jako hejtman nezaznamenal nátlak

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) dnes řekl soudu, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnil, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou.

Obžaloba tvrdí, že někdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová s pomocí Andreje Babiše (ANO) podvodně vzbudila zdání, že její firma splňuje jakožto malý a střední podnik podmínky pro padesátimilionovou dotaci.

Na dopolední výpovědi Bendla a dalších svědků přišel kromě Nagyové i Babiš, ačkoliv původně avizoval, že dnes k pražskému městskému soudu nedorazí. Novinářům vysvětlil, že se mu nakonec změnil program a že si svědky rád vyslechne. Svědčící úřednici Evě Filipové následně Babiš v jednací síni řekl, že ho asi nemá ráda, a vyčetl jí negativní motivaci. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek výslechem Babišova syna. Expremiér se předem omluvil, že se nezúčastní.

Bendl dnes z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má "korektně politické vztahy". "Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže," řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO a bývalém premiérovi.

Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila "v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu" pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. "Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny," řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. "Já doufám, že ne," odpověděl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," vypověděla u soudu v pondělí. Dnes dodala, že úřady tehdy - pár let po vstupu Česka do EU - k žádostem přistupovaly podle původních zvyklostí českého práva.

Podle obžaloby ale Farma Čapí hnízdo podmínky pro dotaci nesplňovala, protože měla "evidentně bezproblémový přístup k finančním zdrojům pro realizaci projektu" vzhledem ke své provázanosti s Babišovým holdingem Agrofert. Nagyová také úředníkům zamlčela, že člověkem, který její společnost fakticky ovládá, je právě Babiš, tvrdí státní zástupce.

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a "konkrétní podnik". "Svědkyně mě asi nemá ráda," reagoval na to Babiš. "V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně," ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. "Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní," podotkla. "Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat, koho chce! Když si to zaplatí," zdůraznil Babiš. Před novináři pak doplnil, že návštěva úředníků z ministerstva se nakonec neuskutečnila. "Když mě (Bohuslav) Sobotka vyhodil z ministerstva financí, prvně jsem uvažoval, že lidi pozvu," vysvětlil Babiš, který byl ministrem do května 2017.

Odpoledne - už v Babišově nepřítomnosti - vypovídaly dvě ženy, které měly v úřadu regionální rady na starosti kontrolu a hodnocení projektů v cestovním ruchu. Shodně uvedly, že na Čapí hnízdo si konkrétně nevzpomínají. Poukázaly na to, že projektů posuzovaly desítky, a to “metodou čtyř očí” - tedy bodovaly je každá zvlášť. “Naše práce probíhala podle přesně stanovených hodnotících kritérií,” zdůraznila Iveta Holá. “Nepamatuji si na nic nezvyklého. Ani že by nějaký projekt vyčníval z ostatních,” doplnila Martina Pecháčková. Také další úředníci řekli soudu, že Čapí hnízdo byl jeden z mnoha projektů.

Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení, státní zástupce pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty. "Ta dotace byla schválená, bylo to vyhodnoceno jako jeden z nejlepších projektů, byla devětkrát kontrolována a nikdy se nic nenašlo. To jen potvrzuje to, že jde o účelové politické stíhání,” zhodnotil dnes Babiš výpovědi svědků.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

Související

Petr Bendl (ODS) Rozhovor

Na migrantech moje kampaň rozhodně nestála. Z Pirátů vyrostla silná levicová strana, přiznává Bendl

ROZHOVOR – Upoutal na sebe pozornost, která mu možná uškodila. Poslanec ODS Petr Bendl, který neúspěšně kandidoval ve druhém kole do Senátu ve volebním obvodu Kladno, se před finální fází vymezil proti přistěhovalcům. Jeho vítězná protikandidátka Adéla Šípová, za níž stáli Piráti a hnutí STAN, totiž v minulosti podporovala přijetí kvót pro rozdělování ilegálních migrantů přicházejících do Evropy. „Nešlo o žádnou moji iniciativu anebo klíčové téma. Lidé chtěli znát můj názor na postoj mé soupeřky, tak jsem ho jen vyjádřil,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Bendl.
Martin Kupka (ODS) Rozhovor

Útok manžela Jermanové byl projevem hlupáctví, příznakem koalice je papalášství, říká pro EZ Kupka

ROZHOVOR – Mluví rozvážně a klidně. Kandidát na hejtmana Středočeského kraje za ODS Martin Kupka věcně argumentuje, ale když upozorňuje na přešlapy hnutí ANO, které díky Jaroslavě Pokorné Jermanové téměř čtyři roky kraji šéfuje, zvýší hlas a občas začne rukama divoce gestikulovat. „Některé jejich sliby jsou evidentní lži. Na billboardech uvádějí, že zmodernizovali 194 krajských nemocnic, ovšem my si musíme uvědomit, že tolik jich není ani v celé České republice. Ve středních Čechách jich je jen pět a ani ty hnutí ANO nezmodernizovalo,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz místopředseda ODS Kupka, který v případě zvolení chce z kraje vymýtit papaláštví a aroganci.

Více souvisejících

Petr Bendl Čapí hnízdo soudy

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 4 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 11 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 12 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí

Nadcházející dny budou v Česku deštivé. Podle ČHMÚ.cz se počasí zkazí dnes i v pátek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy