Čaputová: Demokracii je třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie

Demokracii je třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poté, co obdržela nejvyšší ocenění českého Senátu.

Dostala jej za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. Stříbrnou pamětní medaili jí v předvečer výročí pádu komunismu a obnovy demokracie v bývalém Československu předal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Čaputová v děkovné řeči mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Pokoušejí se podle slovenské prezidentky narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," uvedla Čaputová .

Slovenská prezidentka také uvedla, že už v prvních letech po pádu komunismu v roce 1989 bylo jasné, že demokracie není stav, ale proces, ve kterém je třeba se neustále angažovat. "Věděli jsme, že stavíme dům, jehož praskliny ve zdech bude třeba neustále opravovat. Netušili jsme ale, že kromě stěn bude třeba opakovaně sanovat i jeho základy. Neočekávali jsme, že i fundamentální hodnoty se někdy stanou terčem zpochybňování, pohrdání nebo výsměchu. Že lež a nenávist se ve veřejné debatě jednou stanou tolerovaným jevem," prohlásila Čaputová.

Slovenská prezidentka rovněž řekla, že společný stát Čechů a Slováků byl postaven na masarykovských ideálech, které následně zpřetrhala válka a dlouhá desetiletí komunistického režimu. Podle Čaputové ale přetrval pocit blízkosti, sounáležitosti a schopnosti se vzájemně podporovat nebo inspirovat. Přála by si tento pocit společně přenést na co nejvíce dalších generací.

Medaili vnímá Čaputová nejen jako své ocenění, ale i jako ocenění přátelství a dobrých vztahů mezi oběma národy. Vyzdvihla všechny, kteří se na pádu komunismu a obnově demokracie v roce 1989 podíleli. "Obzvlášť v této době je potřebné, aby tito lidé viděli v politicích oporu, a ne překážku," uvedla Čaputová na shromáždění v Senátu, kterého se zúčastnila rovněž nová předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Vystrčil uvedl, že nastoupená cesta ke svobodě byla "klopotná a nejednoduchá", ale zároveň krásná a inspirativní. Nejdůležitější příklad, jak po této cestě jít, má dávat podle předsedy Senátu prezident nebo prezidentka, která pečuje o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. "Slovensko má takovou prezidentku," prohlásil Vystrčil. Poděkoval Čaputové za to, jak se chová a jakým způsobem dává příklad ostatním.

Čaputovou následně v jednacím sále horní komory čekala zhruba čtvrthodinová debata se studenty, jejichž předchůdci hráli významnou roli zejména v prvních dnech nenásilného svržení komunistické nadvlády, a které byli přítomni také předsedové obou parlamentních komor. Následně má v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Miloš Vystrčil (ODS) Senát ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy