Lidovci, Piráti a ODS chtějí dnes ve Sněmovně projednat i situaci v Bělorusku. Strany chtějí vyzvat vládu, aby připravila adresné sankce vůči lidem zodpovědným za zmanipulování výsledků prezidentských voleb a aby zaujala vstřícnou politiku vůči Bělorusům, kteří ze země utíkají před represemi. Kabinet by podle nich také měl prošetřit využívání zábleskových granátů české výroby běloruskou policií vůči demonstrantům.
Česká vláda by podle KDU-ČSL měla vyzvat běloruské vedení, aby bezodkladně propustilo všechny zadržované, vyšetřilo policejní násilí a začalo jednat s protestujícími o jejich požadavcích. "Dále aby připravila adresné sankce vůči osobám zodpovědným za volební manipulace a porušování lidských práv, aby je mohla uplatnit v případě, že běloruský režim nezareaguje na předchozí výzvy," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Piráti chtějí navrhnout usnesení, podle kterého by Sněmovna odsoudila násilí ze strany režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, neuznala výsledky voleb a vyzvala k jejich opakování za účasti mezinárodních pozorovatelů. "Je tam i výzva vládě, aby na úrovni Evropské unie byl zaveden sankční mechanismus cílený na osoby kolem režimu," řekl poslanec František Kopřiva. Česko by podle něj také mělo přijmout obecný zákon, který by umožňoval ukládat takové sankce i na konkrétní osoby z jiných států, které porušují lidská práva.
Kabinet by měl podle lidovců také koordinovat své kroky s Polskem a s pobaltskými zeměmi a společně vyvíjet tlak v Evropské unii, aby sedmadvacítka přijímala podobná opatření vůči Bělorusku, jako ta navržená pro národní úroveň.
"Zvlášť po té zkušenosti, kterou máme my v roce 1968 a 1989, jsme přesvědčeni, že Česká republika musí stát na straně lidí, kteří chtějí změnit režim, aby Bělorusko bylo demokratickou a svobodnou zemí. Odmítáme jakékoli policejní násilí na občanech Běloruska," řekl Bartošek.
Policejní násilí v Bělorusku označil za nepřijatelné i předseda STAN Vít Rakušan, podle kterého je třeba, aby nyní Česko i vzhledem ke své historické zkušenosti Bělorusy podpořilo. Kromě sankcí na představitele režimu jsou podle něj ale třeba i jiné formy, jako podpora nevládních organizacích, které v Bělorusku prosazují lidská práva, vytvoření prostoru pro vyjádření běloruské opozice nebo zprostředkování konference za účasti Lukašenka i zástupců opozice. "Myslím, že bychom měli jako EU a ČR Bělorusům pomoci dosáhnout toho, aby žili v normálním světě," řekl.
Rusko si nechce nechat vzít jednu ze naraznikovych zemiTak jako- Moldavsko 1991- Gruzie 2008- Ukrajina 2014Teď se hraje o Bělorusko. Hranici svobodného a totalitního světa. Kontrast, který by ohrozil celé RuskoObavám se, že Putin udělá vše, aby ho neztratil.
— Jan Farský (@JanFar_sky) August 16, 2020
K přijetí evropských sankcí vyzvala už dříve ODS. Ve Sněmovně chce rovněž apelovat na vládu, aby odsoudila násilí v Bělorusku a nabídla pronásledovaným Bělorusům azyl.
Lidovci a Piráti budou také chtít od vlády slyšet vysvětlení, jak se do Běloruska dostaly zábleskové granáty české výroby, které tamní policie používá proti demonstrantům. Bartošek nasazení této munice označil za znepokojivé vzhledem k tomu, že od roku 2011 platí pro Bělorusko zákaz vývozu zbraní nebo vybavení, které by mohlo být použito k represím. České ministerstvo zahraničí už uvedlo, že žádná licence na vývoz udělena nebyla.
Vládní ČSSD se projednání situace v Bělorusku na plénu Sněmovny nebrání. "My jsme dali najevo ústy předsedy (Jana) Hamáčka nebo ministra zahraničí (Tomáše) Petříčka, že odsuzujeme to, co se děje v Bělorusku. Byli bychom rádi, kdyby si Bělorusové o osudu rozhodovali sami. To platí i za náš poslanecký klub," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Naopak SPD zařazení bodu nepodpoří. Hnutí nicméně odsoudilo policejní násilí vůči běloruským demonstrantům. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala ale zároveň řekl, že pokud běloruská opozice považuje volby za zfalšované, měla by usilovat o přepočítání hlasů. Požadavky na odstoupení Lukašenka nebo uspořádání nových voleb podle něj nejsou nyní podložené.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval dopisem předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a představitele vlády, aby přijali společné stanovisko na podporu běloruských demonstrantů. Vláda by podle něj také měla informovat poslance i senátory o bezpečnostní situaci v Evropě v souvislosti s nepokoji, které v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách.
Vystrčil dnes novinářům řekl, že dopisem oslovil Vondráčka, premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka a ministra zahraničí Tomáš Petříčka (oba ČSSD). Čeští političtí lídři by podle předsedy Senátu měli ve společném stanovisku co nejvíce morálně podpořit Bělorusy, kteří volají po svobodě., "Nabídl jsem schůzku, na které bychom se postavili za to, aby Bělorusko nedopadlo jako my v roce 1968," uvedl Vystrčil. Reakce na dopis zatím nemá.
Je skvělé, že předseda Senátu @Vystrcil_Milos navrhl schůzku ústavních činitelů k Bělorusku. Společný postoj české politické reprezentace povzbudí síly, které v Bělorusku požadují svobodné volby a protestují proti násilí, které rozpoutal režim autokratického prezidenta Lukašenka. https://t.co/Edv6rQtz61
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) August 18, 2020
Dopis také obsahuje žádost, aby ministr vnitra a zahraničí informovali senátory a poslance o bezpečnostní situaci v Evropě s ohledem na všechny aspekty dění v Bělorusku, řekl Vystrčil.
Senát minulý týden odsoudil policejní zásahy proti demonstrantům v Bělorusku. Podle senátorů jsou tyto zásahy násilné a zjevně nepřiměřené. Průběh voleb byl pak podle nich neférový a nedemokratický. Postup běloruských složek kritizovali i Babiš a Petříček. Část stran dnes žádá o projednání situace v Bělorusku ve Sněmovně. Dnes odpoledne se uskuteční také mimořádný summit Evropské unie, který se bude zabývat možností uvalení sankcí na běloruské představitele.
Související
Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi
Jurečkovi se staví na odpor jihočeští lidovci. Chtějí svolat stranický sjezd
Jan Bartošek , Jan Chvojka (ČSSD) , Bělorusko , Poslanecká sněmovna , KDU - ČSL , Česká pirátská strana , ODS , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Miloš Vystrčil (ODS) , Senát ČR , Vláda ČR , Vít Rakušan (STAN)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
před 35 minutami
Obnovit vztahy mezi Ruskem a USA je nemožné. Kyjev je pomyslným klínem mezi velmocemi
před 1 hodinou
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
před 1 hodinou
Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj
před 2 hodinami
Zapeklitý případ turisty z OC Chodov. Policie přiznala, že ho nadále vyšetřuje
před 3 hodinami
Ukrajina stále počítá i se scénářem invaze dalšího nepřítele. Mohla by vést i do Černobylu
před 4 hodinami
Policie řešila hrozbu útoku na ostravské univerzitě. Muže zadržela zásahovka
před 4 hodinami
Železničáři se připravují na extrémní počasí. Na cestující se obrátili s prosbou
před 5 hodinami
Scholz chce ukončit ruskou invazi, vyzval k uspořádání dalšího mírového summitu
před 6 hodinami
Britská armáda kvůli výcviku ukrajinských vojáků nestíhá cvičit ty své
před 6 hodinami
Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje
před 6 hodinami
Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu
před 6 hodinami
V EU má právní ochranu více než 4,1 milionu uprchlíků z Ukrajiny
před 7 hodinami
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
před 8 hodinami
Není pomoc jako pomoc. Kdo skutečně podporuje ruskou snahu o zničení Ukrajiny?
před 8 hodinami
Rusko opět hrozí Západu reakcí, pokud Ukrajině útočit na cíle hluboko na ruském území
před 9 hodinami
Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA
před 9 hodinami
Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování
před 9 hodinami
Papež František přicestoval do Singapuru
před 10 hodinami
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.
Zdroj: Jakub Jurek