Česko má problém s rostoucím vlivem oligarchů? Ondráčka ostře kritizuje Babiše

Důvodem propadu České republiky v mezinárodním indexu vnímání korupce jsou privatizace státu oligarchy, špatné fungování regulačních orgánů a nedostatečná transparentnost při zadávání veřejných zakázek a poskytování dotací. Novinářům to dnes řekl ředitel české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) David Ondráčka.

Česko se proti loňsku v žebříčku propadlo o šest míst na 44. příčku ze 180 zemí, v indexu zaostává za průměrem Evropské unie.

?Právě se děje! Představujeme aktuální výsledky globálního žebříčku “Index vnímání korupce” za rok 2019.Jak se umístilo Česko a jak dopadáme ve srovnání se světem a v rámci EU se dozvíte právě teď v naší zprávě... ?#CPI2019https://t.co/8WIae5wK0J

— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) January 23, 2020

"To, že Česká republika v žebříčku klesla, je velmi negativní zpráva, varující signál. Ukazuje se, že Česká republika v omezování korupce a prosazování otevřenosti spíš klesá. Bez funkčního státu, kvalitních institucí a důsledné justice špičku dohánět nebudeme," řekl David Ondráčka.

Problém vidí v rostoucím vlivu oligarchických struktur v zemi. "V čele státu máme oligarchu přímo, ale samozřejmě jsou tu i další finanční skupiny, které získávají vliv na chod státu a státní správa tomu není schopna čelit," řekl Ondráčka.

Premiéra Andreje Babiše (ANO) kritizoval i v souvislosti s dotační politikou státu, která je podle TI neprůhledná. "Dotační skandály míří na samotného premiéra, který se ve svých dotačních kauzách topí. To vysílá signál do celého veřejného sektoru, kdy místo toho, aby stát plnil svou funkci, tak hájí zájmy jednoho člověka," řekl.

O problémech Babiše mluvila i mezinárodní verze zprávy TI o indexu vnímání korupce. "V České republice skandály z poslední doby týkající se ministerského předsedy a jeho snah získat veřejné prostředky pro jeho firmu skrze dotace EU ukazují na zarážející nedostatek politické integrity," uvedl dokument. Babiš vložil své firmy do svěřenských fondů a konflikt zájmů odmítá.

Premiér má s českou pobočkou TI, která se věnuje jeho údajnému střetu zájmů kvůli holdingu Agrofert, dlouhodobé spory. Opakovaně ji označil za zkorumpovanou organizaci s pochybným financováním, TI se proti tomu brání u soudu. Z výroční zprávy TI za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji je také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Jako problematické vidí TI i fungování regulačních úřadů, jako jsou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Energetický regulační úřad nebo Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Tyto úřady podle organizace neplní dostatečně svou roli a jejich představitelé nenesou dostatečnou zodpovědnost za výkon svých funkcí.

Právní odborník TI Petr Leyer upozornil i na problémy s politizací státní správy. Podle něj současný služební zákon nedokáže zajistit nepolitické fungování úřadů, protože ho vláda obchází častými systemizacemi služebních míst. Podle Leyera to umožňuje odstraňování nepohodlných lidí tím, že se změní vnitřní struktura jednotlivých ministerstev.

Leyer kritizoval i problémy v chybějících zákonech, jako je regulace lobbingu nebo zpoždění při implementaci evropské směrnice proti praní špinavých peněz, která by umožnila lépe odhalovat skutečné majitele firem. Rizika podle něj nesou snahy o úpravu zákona o svobodném přístupu k informacím nebo novelizace zákona o státním zastupitelství.

TI ale vidí v Česku i pozitivní signály. "Je tady aktivní občanská společnost, která brzdí některé excesy, ke kterým by mohlo dojít," řekl Ondráčka. Podle něj to nejsou jen demonstranti v ulicích, ale i aktivní organizace i jednotlivci, kteří upozorňují na problematické věci. Za pojistku označil i justici, která podle něj představuje jistou hráz proti některým excesům.

Související

Mikuláš Minář

Minářovo hnutí Lidé PRO končí, kandidovat nebude

Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, končí a podpoří jiné opoziční demokratické strany. Na twitteru to oznámil bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který s Minářem na projektu spolupracoval.
Mikuláš Minář

Minářovo hnutí se jmenuje Lidé PRO, spolupracuje s ním Ondráčka

Nové politické hnutí bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře se jmenuje Lidé PRO. Spolupracovat s ním bude například bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka nebo náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Více souvisejících

David Ondráčka Andrej Babiš transparency international Korupce oligarchové Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy