FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda děkuje

Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru s Českou televizí (ČT). Francie požádala o pomoc a česká vláda vyhověla, uvedl. Francie má nyní s umísťováním nakažených do nemocnic problémy, některé její pacienty převzalo například Německo.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára ČTK řekl, že nemocnice přijme šest pacientů na plicní ventilaci v pondělí, letadlo je přepraví nejspíš v odpoledních hodinách. Nemocnice se stará o pacienty s koronavirem, má také stan k odebírání vzorků, které pak vyhodnocuje. Z nemocnice rovněž vyjíždí odběrový tým domů k lidem s podezřením na koronavirus.

O věci jednal Babiš s francouzským velvyslancem v ČR. "Celkově jsme nabídli 12 míst, respektive 14, ještě další nemocnice se nějak přidaly, protože my samozřejmě máme dostatečnou kapacitu," uvedl v ČT. Později řekl, že šest míst nabídla Fakultní nemocnice Motol.

Děkujeme premiéru @AndrejBabis a ?? vládě, nemocnici a letišti v Brně, že přijali šest pacientů z Francie.??#evropskasolidarita @FNBrno https://t.co/r640Vlcxlb

— La France à Prague (@France_CZ) April 5, 2020

Premiér upozornil, že Česko v koronavirové epidemii už pomohlo i jiným zemím Evropské unie. "Po tom, co jsme pomohli Slovinsku, Španělsku a Itálii, tak projevujeme solidaritu v rámci Evropské unie," řekl.

Pomoc Španělsku a Itálii, které jsou z evropských zemí koronavirem zasaženy nejvíce, zahájilo Česko před týdnem v sobotu. Posílá 20.000 ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělena napůl, každá země dostane 10.000 kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny.

Česko poslalo do Itálie také vzorky masek, které navrhlo a vyrábí České vysoké učení technické s pomocí 3D tisku. Zásilku do Itálie odvezl kamion, letadlem do Španělska se vezlo také 90 polomasek české firmy Nanologix. Slovinsku poskytlo Česko podle dřívějšího vyjádření předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) formou zápůjčky 500.000 roušek, 25.000 respirátorů a 5000 ochranných obleků.

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus, podlehlo od 1. března 7560 lidí. Na jednotkách intenzivní péče se ve francouzských zdravotnických zařízeních léčí 6838 pacientů, uvedla v sobotu večer agentura Reuters s odvoláním na francouzské úřady.

V Brně jsou dvě fakultní nemocnice. Francouzské pacienty přijme Fakultní nemocnice Brno se sídlem v Bohunicích, kde je také odběrový stan a provádějí se testy. Nemocnice má zhruba stovku přichystaných lůžek pro pacienty s koronavirem a další stovky v záloze. O pacienty s koronavirem v těžkém stavu se na pokyn vlády stará druhá Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se sídlem v centru, která má pro nejzávažnější případy onemocnění covid-19 vyčleněno 43 lůžek s plicními ventilátory. Nyní tam leží devět pacientů s koronavirem ve vážném stavu.

Itálie hlásí téměř 16.000 zemřelých na nemoc covid-19 a skoro 129.000 nakažených. Španělsko zaznamenalo přes 12.000 úmrtí a víc než 130.000 nakažených.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš FN Brno Česká republika Francie Velvyslanectví Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy