Hledá se prezident, potvrdil Fiala na kongresu. Chce kandidáta za Spolu a věří v úspěch

Přiznaně stranickým kandidátům se v dosavadních přímých volbách prezidenta nedařilo, jenže to kandidoval a v obou případech i zvítězil Miloš Zeman. I proto nejspíš ODS, respektive volební koalice Spolu, kterou tvoří společně s TOP 09 a KDU-ČSL, věří, že na začátku příštího roku je možné zvolit hlavu státu z jejích řad.

Občanské demokraty na kongresu, který se v pátek a v sobotu konal v hale O2 Universum v Praze, zajímaly v první řadě stranické volby. Nahlas na pódiu - ale i potichu v kuloárech - se však mluvilo i o prezidentské volbě. Navzdory tomu, že jí budou předcházet ještě podzimní komunální a senátní volby.

Z řad ODS se rekrutoval druhý český prezident Václav Klaus, který se k ní však už několik let nehlásí. I amnestie na konci jeho mandátu přispěla k zavedení přímé volby, při jejíž premiéře na začátku roku 2013 usiloval o zvolení i stranický kandidát. Někdejší předseda Senátu Přemysl Sobotka získal pouze 2,46 procenta hlasů. O pět let později se nikdo takový nenašel.

Nyní hledání probíhá, což už v nominačním projevu naznačil premiér a opětovně zvolený předseda strany Petr Fiala. „Máme předpoklad v nich uspět,“ prohlásil směrem k prezidentským volbám.

Poté, co byl delegáty jednomyslně zvolen, na brífinku novinářům přiznal, že debata o uchazeči o post hlavy státu se již vede. „Bavíme se o tom,“ nechal se slyšet Fiala a dodal, že by se mělo jednat o společného kandidáta koalice Spolu, která uspěla v říjnových sněmovních volbách. O další spolupráci ostatně bez bližších podrobností hovořili během dopoledního programu i zástupci KDU-ČSL a TOP 09, hosté kongresu. 

Na tiskové konferenci po zvolení předsednictva pak Fiala zdůraznil, že nejde o jednoduchý úkol, protože musí jít o člověka se schopností oslovit širokou skupinu voličů. „Jak víme z minulých prezidentských voleb, jde i o voliče, kteří se neúčastní běžných voleb,“ podotkl.

Česká republika podle premiéra potřebuje takovou hlavu státu, která zvládne reprezentovat zemi v aktuální složité mezinárodní situaci, nebude vyvolávat pochybnosti o prozápadní orientaci ČR a bude respektovat ústavní pořádky.

„My jsme připraveni takovou osobnost najít nebo podpořit, protože to pokládáme za důležité,“ dodal Fiala. 

Podle únorového průzkumu agentury STEM/MARK je ovšem favoritem prezidentské volby opoziční lídr Andrej Babiš (ANO), kterého by aktuálně volilo 17 procent dotázaných. Průzkum zmiňuje dvě z tváří ODS s podporou 11, respektive 10 procent voličů. Jde o senátorku Miroslavu Němcovou a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.

Související

Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

prezident čr ODS Petr Fiala (ODS) Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 40 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy