Izraelsko-česká mezivládní jednání se letos nestihnou, přiznává Stropnický

Izraelsko-česká mezivládní jednání, která se naposledy konala před třemi lety, budou nejdříve v prvním pololetí příštího roku a Česká republika si přeje, aby se jednalo v Česku. ČTK to řekl velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický.

Premiéři obou zemí Andrej Babiš a Benjamin Netanjahu při svém únorovém setkání uvažovali o možnosti uspořádat mezivládní jednání ještě letos. Předchozí se konala v Izraeli.

Velvyslanec Martin Stropnický řekl, že vzhledem k turbulentnímu roku v izraelské politice nebylo možné letošní termín najít. Izrael čekají v září opakované volby do parlamentu, protože po těch jarních se nepodařilo sestavit vládu.

"Očekáváme s napětím, jak dlouho bude trvat sestavování vlády po volbách, potom můžeme přemýšlet o termínu. Je to pro nás naprostá priorita, chceme, aby to bylo v České republice, patrně v Praze. Opatrný termín je první pololetí příštího roku," řekl Stropnický.

Upozornil, že i před nadcházejícími volbami je koaliční potenciál hlavních uskupení omezený. "Jedna věc je jasná - pokud se v jednom kalendářním roce nepodaří sestavit funkční vládu, bude to skandální situace, kterou voliči stranám jako celku budou obtížně odpouštět," řekl k politické situaci v Izraeli.

V otázce možného přesunu velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to loni učinily USA, se podle velvyslance česká vláda drží linie evropské politiky a úřad přesouvat nechce. "Od přesunu ambasády USA se (k tomu) nikdo nepřipojil. Byly pokusy, které ale neskončily valně... Nevím ani o jednom případu, kde by to došlo k něčemu konkrétnímu," sdělil Stropnický. Přesun prosazuje prezident Miloš Zeman.

Za dobrý krok a zpřítomnění ČR v Jeruzalémě považuje Stropnický loňské otevření Českého domu. Velvyslanec v něm chce uspořádat recepci ke státnímu svátku, která má být vzhledem k listopadovému výročí zajímavější než obvykle. "Budeme to organizovat ne jako všichni mí evropští kolegové v Tel Avivu, ale v Jeruzalémě, v Českém domě. Zaznamenal jsem pozdvihnutá obočí z některých evropských zemí, která mě ale zanechávají chladným," řekl Stropnický.

Upozornil, že všechny důležité izraelské instituce sídlí v západním Jeruzalémě. "Předstírat, že západní Jeruzalém není nedílnou a významnou součástí a jakýmsi potenciálním hlavním městem Izraele je vrcholné pokrytectví, tak proč bychom tam nemohli organizovat recepci?" dodal.

K rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nejprve uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a pak do něj nechal přestěhovat velvyslanectví, řekl, že je to "extrémní názor, který nepomáhá řešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Pokud se zeptáte, zda je řešení základu toho konfliktu na obzoru, tak se domnívám, že nikoli. Že to je dlouhodobý, pokud vůbec řešitelný problém," řekl.

Stropnický ale považuje za smysluplný plán USA pomoci palestinské ekonomice v rámci mírového plánu, jehož ekonomickou část USA už částečně zveřejnily. "Lidé, kterým se nevede dobře, jsou nespokojeni a náchylnější i k násilnostem. V Izraeli je 20 procent arabské populace. Tam žádný problém není, nemají se špatně, mají práci, solidní služby, školství. Kdybyste jim navrhli, jestli nechtějí do Palestiny, tak řeknou že ne," tvrdí Stropnický.

Související

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

Více souvisejících

Martin Stropnický Izrael Česká republika diplomacie

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy