Jurečka Zemanovi řekl, jaké má plány s důchody

Kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN), by chtěl změny důchodů v Česku prosadit v příštích dvou letech. Zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10.000 korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil dnes prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Marian Jurečka a Miloš Zeman

"Poměrně podrobně jsme hovořili o mých představách a představách naší koalice dotáhnout důchodovou reformu. Chtěl bych, abychom věci, na kterých je už dnes shoda po jednání minulé odborné skupiny, velmi rychle připravili do legislativy a ideálně během prvních dvou letech dokázali tuto část důchodové reformy velmi rychle aplikovat do praxe," řekl Jurečka.

Prosazovat chce, aby se ve výši penze víc odrážela výchova dětí. Od roku 2023 se má důchod za každé vychované dítě zvednout o 500 korun, nejvýš však o 1500 korun. Tento zákon už je ale schválený, přijal se v minulém volebním období.

Budoucí ministr ČTK po schůzce s prezidentem řekl, že rodičům by k důstojné penzi měla stačit výchova více dětí a bezdětní si budou muset na důchod výrazněji naspořit. "Já bych chtěl, aby rodiče, kteří dnes vychovávají dvě nebo tři děti, případně víc, a mají dneska, řekněme, průměrné příjmy, mohli počítat s tím, že toto je ta základní investice, která jim bude stačit pro důstojný důchod v budoucnu. Pro ty lidi, kteří z různých důvodů osobních, zdravotních a tak dále děti nemají, nemohou mít, nedělají investici do dětí, tak tam musí být motivace ze strany státu, aby oni výraznějším způsobem si spořili na budoucí důchod," uvedl Jurečka.

Shoda podle něj je na minimálním důchodu. "Tady budeme hledat jenom tu výši a ten parametr, který by to pravidelně pak valorizoval nějakým indexem," dodal budoucí ministr. Podle něj by zaručený minimální důchod pro všechny měl být minimálně 10.000 korun.

Jurečka dnes řekl, že základem financování penzí by měl být stále takzvaný průběžný pilíř, do kterého plynou odvody. Míní, že by se navýšením penze za výchovu dětí mohla udržet vyšší porodnost, zajistili by se tak budoucí plátci do systému. Podle expertů bude ale nutné do financování penzí zapojit daně, z nichž by se měl základní důchod platit. Jinak se jen dosavadní vybraná suma z odvodů přerozdělí. Polepšili by si sice lidé s nízkou penzí, ale ostatním by důchod klesal. Vedlo by to podle odborníků k nivelizaci důchodů.

Jurečka ČTK řekl, že by zavedení minimální penze nemělo znamenat zásadní výdaje navíc a využily by se peníze z uspořených dávek, které by lidé díky navýšení důchodů přestali pobírat. Národní rozpočtová rada ale už dřív spočítala, že by na dorovnání nejnižších penzí na 10.000 korun bylo potřeba asi 3,6 miliardy korun, na dávkách by se pak ušetřilo 200 milionů. Pokud by minimální důchod činil 11.000 korun, výdaje na navýšení do této částky by činily asi 6,7 miliardy a úspora na dávkách 300 milionů.

Jurečka dnes se Zemanem debatoval i o sladění práce a rodiny, valorizaci minimální mzdy, práci v důchodovém věku či zabránění zneužívání dávek. Zeman se v minulosti zajímal o fungování hospiců. Budoucí ministr řekl, že dnes mluvil s hlavou státu i o důležitosti paliativní péče a terénních sociálních služeb. "On sám (prezident) je dnes, řekněme, příkladem toho, že sociální péče v ČR umí velice dobře fungovat," dodal Jurečka. Jednání označil za konstruktivní. Podle něj se hlava státu na některá témata doptávala.

Dnešní schůzka uzavřela první týden Zemanových rozhovorů s kandidáty a kandidátkami do ministerských funkcí, Jurečka byl osmý návštěvník v Lánech. Setkání mají skončit 10. prosince. Prezident kvůli svému nakažení covidem musí být v izolaci, při setkáních tak sedí na invalidním vozíku v prosklené buňce. Debata se vede přes mikrofony.

Někteří právníci a politologové poukazují na to, že pohovory prezidenta s kandidáty na ministerské funkce nemají oporu v Ústavě ČR. Kritici považují dvoutýdenní cyklus setkání za průtahy při jmenování nové vlády v době, kdy se Česko potýká se silnou vlnou covidové epidemie a zdražováním. Pětice stran uzavřela koaliční dohodu 8. listopadu.

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Ministr kultury Martin Baxa dnes rezignoval na funkci primátora Plzně,…

17.01.2022 10:50 Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu…

Podle příznaků se varianta koronaviru omikron od delty nepozná, tvrdí…

17.01.2022 16:56 Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Nekula v Bruselu jednal o podpoře chovatelů prasat i změně rozdělování…

17.01.2022 20:26 Česko chce spolu s dalšími státy Evropské unie zajistit unijní podporu pro chovatele prasat, které…

Fiala bude mít tým 14 poradců na ekonomii, právo, zdravotnictví i školství

17.01.2022 18:28 Premiér Petr Fiala (ODS) bude mít tým 14 poradců. Vedle ekonomů a právníků jsou mezi nimi lékaři či…

Fiala bude zahraniční politiku koordinovat se všemi klíčovými ústavními…

17.01.2022 12:43 Premiér Petr Fiala (ODS) bude zahraniční politiku koordinovat se všemi klíčovými ústavními činiteli…

Ministr kultury Martin Baxa skončil ve funkci primátora Plzně, nahradil ho…

17.01.2022 10:50 Aktualizováno Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu…

Miloš Zeman promluvil o svém zdravotním stavu

16.01.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman bude na Pražském hradě poprvé od svého loňského propuštění z nemocnice 26.…

Poslanec Farský navzdory kritice koalice odletěl na půl roku do USA, podle…

16.01.2022 19:43 Aktualizováno Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Zeman podepíše zmrazení platů ústavních činitelů přes možnou ústavní…

16.01.2022 19:09 Prezident Miloš Zeman podepíše zákon o letošním zmrazení platů ústavních činitelů, který má po…

Baxa nechce zpřísnění opatření v kultuře. Akce by měly být přístupné i pro…

16.01.2022 15:47 Kulturní akce by se podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) kvůli epidemii covidu-19 neměly…

Důchody porostou i za nové vlády. Chystá se také valorizace některých daní

16.01.2022 12:56 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Senátoři dnes v Praze uctili památku Jana Palacha, vyzdvihli jeho odkaz

16.01.2022 12:36 Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda…

Související:

Právě se děje

reklama