Kandidáti do Rady ČT mluvili před poslanci hlavně o hospodaření

Především o hospodaření České televize a souvisejících ekonomických tématech hovořili kandidáti do Rady ČT na dnešním veřejném slyšení před sněmovním volebním výborem. Debata se vedla i o vyváženosti televize nebo jejím zpravodajství. Kněz Zbigniew Czendlik hovořil o opomíjení některých menšin nebo o vztahu Čechů k Polákům.

Poslanci mají z 56 kandidátů vybrat čtyři nové členy rady za její dosavadní členy, kterým na konci května skončí mandáty.

Například bývalý předseda Rady ČTK a dlouholetý šéf sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslav Augustin uvedl, že výše koncesionářských poplatků je dostačující a že ČT chudobou netrpí. O vhodnosti poplatků jako způsobu financování ČT mluvili i další kandidáti.

Podle Augustina jsou prostory pro úspory v televizi značné a ČT má dostatek peněz. "Rada je podle mě kolektivní orgán, takže říkat, že se v ní chci specializovat na to či ono, je nesmysl," řekl Augustin. V případě zpravodajství by podle něj měla být ČT férová bez ohledu na to, zda je volební rok.

Režisér a bývalý šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal řekl, že poplatky jsou nesporná věc a není odpůrcem jejich zvyšování. Podotkl však, že nemá dost informací pro to, aby navrhl podrobnější způsob jejich růstu.

Koncesionářské poplatky jako správný způsob financování ČT označil i kvestor ČVUT a bývalý člen Dozorčí komise ČT za Obec architektů v letech 2003 až 2010 Jiří Boháček. Českou televizi čeká podle něj velký problém s lidskými zdroji, protože zaměstnává značné množství lidí nad 60 let a také ve věku 50 až 60 let. Informoval poslance, že na žádost televizí a divadel připravuje ČVUT obor, který bude vychovávat odborníky na televizní techniku. Poukázal i na to, že průměrná mzda na jednoho zaměstnance ČT je 44.000 korun, což je podle jeho názoru dost i na Prahu.

Římskokatolický kněz Czendlik poznamenal, že vztah českých občanů k Polákům nepatří k nejvřelejším. Když byla zveřejněna jména kandidátů do rady, dostal prý několik doporučení, aby si sbalil 'svých pár švestek' a odcestoval na sever. Autorům těchto rad podle něj vadí hlavně to, že je Polák. Vyzval k překonávání vzájemné nedůvěry, předsudků a mýtů. "Proto bych v radě rád reprezentoval tyto národnostní, etnické, náboženské i různé sociální skupiny nebo menšiny," řekl. Opomíjené jsou podle něj především skupiny národnostní a etnické a jako přiklad uvedl, že pouze ostravské studio vysílá zprávy v polštině. Poslání televize není podle něj bojovat s Radou ČT, ale budovat laskavější a pravdivější svět.

Novinář a publicista Pavel Černocký řekl, že by se v radě věnoval především politické vyváženosti. Zajímal by se o to, aby vysílání bylo vyvážené, nikdo nebyl preferován, ale ani ostrakizován, a aby prostor pro politické strany byl úměrný volebním výsledkům. Na dotaz předsedy výboru Stanislava Berkovce (ANO) ohledně vysílání ČT o koronavirové epidemii řekl, že mu vadila absence panelu odborníků. Pokud by se svolali odborníci s různými názory na hodinovou debatu, zajímalo by to podle jeho mínění diváky víc.

Poslanci vybírají čtyři členy Rady České televize náhradou za ty radní, kterým skončí mandát. K 30. květnu skončí mandát Jaroslavu Dědičovi, Jaroslavu Maxmiliánu Kašparů, Jiřímu Kratochvílovi a místopředsedovi Rady Danielu Váňovi.

Z 56 kandidátů vybere volební výbor 12 kandidátů pro plénum Sněmovny. Na každé volné místo v radě tak budou mít poslanci na výběr ze tří lidí.

Rada má 15 členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna. Má je volit tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Rada mimo jiné volí generálního ředitele ČT. Prostřednictvím Rady ČT uplatňuje veřejnost svoje právo na kontrolu veřejnoprávní televize.

Související

Více souvisejících

Rada České televize Česká televize Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy