Dosavadní podpůrné programy, které v souvislosti s pandemií koronaviru připravila vláda, hodnotí zástupci vybraných opozičních stran jako zmatečné. Sledování neustálých změn pravidel je podle nich pro veřejnost vyčerpávající. Podle zástupců podnikatelů se některé dotační tituly povedly více, jiné méně.
Část lidí na kompenzace téměř po roce, kdy se v České republice potvrdil první případ nákazy koronavirem, ale ještě vůbec nedosáhla. Zjistila to ČTK od opozičních politiků a profesních organizací.
Příští měsíc to bude podle poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) rok, kdy poslanci přijímali podporu pro živnostníky tzv. Pětadvacítku a odpouštěli povinná pojistná. Schváleno podle něj bylo několik novelizací státního rozpočtu a mnoho sektorových programů. "Strategické řízení programů, podpor, rozdíly v designu, vývoj podmínek, návaznosti a výluky programů, následně změny v přístupu administrativních orgánů je pro veřejnost vyčerpávající. Komunikace připomíná aprílové počasí. Jednání vlády přináší nejistotu a zmatek," řekl.
Předseda lidovců Marian Jurečka upozornil, že vláda stále nechává některé lidi zcela bez podpory. Ti, co na kompenzace dosáhli, musejí být podle něj neustále ve střehu a sledovat průběžné změny programů, které má za zmatečné.
I přes vyšší administrativu hodnotí místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková jako povedené záruční programy spravované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. "To po prvním šoku firmám skutečně pomohlo. Logicky na tuto pomoc ale nedosáhly firmy, které už měly ekonomické potíže předtím," uvedla.
Při jarní vlně pandemie se vládě podle Břečkové podařilo dobře nastavit i kompenzační bonus a ošetřovné pro živnostníky. Na podzim už měli na tuto pomoc nárok jen ti, kterým činnost vláda přímo zakázala. Nevztahovala se například na dodavatele. "Postupně se část těchto logických návazností řešila," řekla dále. Za dobrý počin Břečková považuje mimo jiné program COVID nájemné. Velmi podle ní pomohlo bankovní moratorium, tedy odklad splátek úvěrů a hypoték.
Premiér Andrej Babiš (za ANO) v druhé polovině března oznámil, že vláda by na podporu podnikatelů zasažených koronavirovou krizí mohla poskytnout až jeden bilion korun. Na přímou pomoc mělo podle něj směřovat 100 miliard, na záruky 900 miliard korun.
Kompenzace loni podle analýzy Hospodářské komory (HK) činily 110 miliard korun. Fakticky stát vyplatil podporu 23 miliard korun, formou daňových úlev a odkladů plateb podnikatelé ušetřili 87 miliard korun. Současné vládní programy pokrývají podle HK méně než třetinu jejich mzdových a fixních nákladů, desetina podnikatelů sítem pomoci zcela propadá.
Sněmovna ve čtvrtek schválila tzv. pandemický zákon. Stát by podle něj měl nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti v příčinné souvislosti s mimořádnými opatřeními. Za škodu se nebudou považovat náklady na ochranné prostředky. Poškození budou uplatňovat nárok u ministerstva financí a budou jej muset prokázat. Od náhrady se mají odečítat státní podpory ke zmírnění dopadů epidemie nebo restrikcí, spory bude rozhodovat soud.
Související

Opozice se zastala ČNB. Ocenila nepolitické chování

Opoziční koalice apelují na vládu, aby uznávala protilátky
opozice , podnikatelé , firmy
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 1 hodinou

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 1 hodinou

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 1 hodinou

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 1 hodinou

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 2 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 3 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 5 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 6 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 7 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 8 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 9 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 10 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Na konci dubna roku 1945 již bylo jasné, že nacistické Německo vyjde z druhé světové války jako poražené a diktátor i jeho stoupenci budou potrestáni. Posledního dubnového dne toho roku proto Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Spolu s ním si vzala život i jeho milenka Eva Braunová. Kdo byla tato žena?
Zdroj: Lucie Žáková